JEPVĢ notika Preiļu robotikas čempionāts

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 31 janvāris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

“Preiļu robotikas čempionāts 2024” šogad pulcēja 325 dalībniekus ar 370 robotiem no visas Latvijas un Lietuvas, kas sacentās 12 dažādās disciplīnās. Čempionāts jau ir kļuvis par Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas tradīciju un to jau sesto reizi organizēja Preiļu robotikas klubs. Pasākuma mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu interesi tieši par inženierzinātnēm un robotiku.

Preiļu robotikas čempionāts Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā ir gada lielākais notikums šajā nozarē Latgales reģionā. 12 dažāda veida disciplīnās sacentās 325 dalībnieki ar teju 400 robotiem. Lielākā konkurence bija kategorijā “LEGO Sumo” – 119 roboti, bet kuplākā komanda – mājinieki – Preiļu robotikas klubs ar vairāk nekā 30 robotiem.

Ričards Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas 8. klases skolēns

Man ļoti interesē vienkārši roboti un braukāšana ar viņiem, tas ir ļoti interesanti programmēt un tieši būvēt ar LEGO. Ļoti aizraujoši, neprastas sajūtas.

Juris Erts Preiļu robotikas kluba vadītājs, čempionāta organizators

Kopumā ir kādi 375 roboti. Cilvēki ierasti ir mazāk, nekā robotu, tāpēc, ka dažiem ir varbūt divi, citam varbūt pat trīs. Gājušas klāt vēl kādas četras disciplīnas jaunas, piemēram, labirints ir nācis klāt, VEX sacensības, kas iepriekš vēl kaut kad bija, bet pagājušajā gadā nebija mums. Ir FLS pirmo reizi.

VEX disciplīnā talkā nāca komanda arī no Siguldas, tāpat aptuveni simts tiesnešu un organizatoru vidū bija speciālisti no Aizkraukles, Salaspils un citām Latvijas pilsētām, kā arī vietējie pārstāvji, piemēram, WeDo disciplīnā – no Galēniem.

Juris Erts Preiļu robotikas kluba vadītājs, čempionāta organizators

Prieks, ka novadā arī tā veidojas jau ar zināmām labām tradīcijām. Galēnu skolai liela komanda ir. Gribu pateikt lielu paldies arī FLL (First LEGO League) tātad Preiļos un vispār Latgalē pirmo reizi notiek šādas sacensības šogad un viņi ir no Valmieras. Gribētu dronus uzteikt. No Ādažiem atbrauca puiši un uzlika trases, saveda aparatūru, saslēdza, vakar vakarā līdz vēlai naktij un tur šobrīd var aiziet un vērot, kas tur notiek un notiks dienas laikā.

Harijs Siguldas Dronu skolas audzēknis

Es jau ar droniem lidoju piecus gadus. Tie lielie ir starta vārti, tad tur ir jālido augšā, pa mazajiem vārtiem lejā, tur ir zigzagi. – Cik viegli/grūti ir un, vai šodien jau paspēji arī piedalīties šajā trasē? – Paspēju piedalīties, bet no stresa ir grūti.

Dronu lidojumus vēroja arī liels pulks interesentu, galvenais vērtēšanas kritērijs – izveicība jeb apļa ātrums, trīs apļu ātruma kopskaits un citi. Tāpat liela interese bija arī par “Irobot Sumo”, kas ir radoši pārveidoti putekļusūcēju roboti un cīnās ringā.

Ričards Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas 8. klases skolēns

Šis ir folkreisa robots. Es ļoti ilgi domāju tam ideju. Ļoti labs sanācis un ļoti labi brauc.

Preiļu robotikas čempionātā piedalījās dažāda vecuma un dažāda līmeņa profesionāļi no visas Latvijas, aptuveni ceturtdaļa dalībnieku bija arī no Lietuvas. Robotikas entuziasti uzsver, ka veiksmes atslēga sacensībās ir gribasspēks un precizitāte.

Jānis Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas 8. klases skolēns

Man pašlaik ir pieci roboti. Viens no tiem ir “pro sumo”, kas ir LEGO disciplīna. Tev jādomā principā trīs soļus uz priekšu. Motivācija, disciplīna un radošums.

Daniels Aknīstes vidusskolas 9. klases skolēns

Var daudz ko jaunu iemācīties programmējot un jāzina ir angļu valodu, protams. Atkarīgs kādi pretinieki, kādu tu programmu palaid, jo visu laiku kaut ko var uzlabot. Galvenais ir piedalīties un gūt pieredzi.

Preiļu robotikas kluba vadītājs vislielāko atzinību izsaka tām ģimenēm, kuru atvases sacensībās piedalās ar savu līdzfinansējumu. Aizvien ir atsevišķas pašvaldības, kas nespēj segt visus sacensību izdevumus.

Juris Erts Preiļu robotikas kluba vadītājs, čempionāta organizators

No vienas puses apsveicami, bet no otras puses gribētos, ka tomēr pašvaldība to darītu. Tomēr izglītība ir valsts un pašvaldības pienākums. Es gribētu pateikt paldies visiem atbalstītājiem. Visiem skolotājiem, bērniem, vecākiem, pašvaldībām, skolu direktoriem. Visiem, kas atbalsta skolēnus šajā robotikas jomā, jo robotika nav lēts prieks.

Kopumā 2024. gada Preiļu robotikas čempionātā izcīnīts 21 pjedestāls ar mērķi veicināt bērnu un jauniešu interesi tieši par inženierzinātnēm un robotiku. Sacensību norisei bija iespējams sekot arī tiešraidē. Ieraksts pieejams Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas mājaslapā un vietnē Youtube.

Dalies:

Augšdaugavas novadā sumināti labākie sportisti

Gaidāmas pārmaiņas skolās bērniem ar īpašām vajadzībām

Līdzīgi raksti