Baltinava pievienojas akcijai “SKOLĀM BŪT!”

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 30 janvāris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Bērnus un viņu intereses ir jāaizstāv; arodbiedrība, kas to var izdarīt, ir viņu vecāki – tā uzsver akcijas “SKOLĀM BŪT!” organizatori Rīgas Katoļu ģimnāzijā. Akcijas galvenā ideja ir simboliski kopā dziedot valsts himnu apvienot dažāda veida izglītības iestādes un veicināt skolu tīkla optimizācijas pārskatīšanu. Pasākums šodien notika arī Baltinavas vidusskolā.

Baltinavas vidusskolas pagalmā pulcējas skolēni, mācībspēki, vecāki un vietējie iedzīvotāji. Tieši pulksten 12:00 visa kuplā saime dzied Latvijas valsts himnu.

Tā simboliski uzsvērts, cik liela nozīme ir izglītības iespējām tuvāk dzīvesvietai un, ka skolas saglabāšana šeit skar arī ģeopolitisko un drošības situāciju pierobežā.

Imants Slišāns Baltinavas vidusskolas direktors

Protams, es neesmu naivs. Es saprotu, ka no himnas dziedāšanas kaut kas kardināli nevar mainīties uzreiz, bet tomēr tas ir ļoti svarīgi pievērst uzmanību. Parādīt, ka mēs iestājamies par sevi, par savu skolu, arī atgādināt, ka pierobežai vajag īpašus kritērijus, īpašu atbalstu. Mēs esam dzīvā robeža, mēs šeit esam par savu skolu, par savu Latgali, savu Latviju.

Skolas vadība uzsver, ka skolu tīkla optimizācija norit pārāk sasteigti, pašvaldības spiestas pieņemt lēmumus vēl nezinot, kāds atbalsts turpmāk sagaida tieši teritorijas Eiropas Savienības pierobežā, kam konceptu izstrādās vēl līdz 31. martam. Par turpmāko skolas likteni uztraucas un skumst arī ģimene, kas uz Baltinavas pusi no Vidzemes pārcēlās pirms trīs gadiem un pārņēma darbus vīra Zinta vecāku lauku saimniecībā. Abas atvases skolas gaitas vēl tikai uzsāks.

Iveta, Vestards un Zintis ģimene no Baltinavas puses

Es nezinu. Tad jāpārvācas atpakaļ? Ko? Uz Rīgu, jā. Bet es arī domāju daudziem vietējiem, kāda viņiem atšķirība, pārvākties uz Rīgu, vai, piemēram, uz Angliju? Mēs domājām, nu labi, aiztaisīs skolu, dosimies uz Kārsavu, bet Kārsavā arī taisīs skolu ciet. Tad paliek Balvi, bet Balvos, vai varēs visus tos bērnus paņemt?

Imants Slišāns Baltinavas vidusskolas direktors

Tam kritērijam – vidusskolas skolēnu skaita – Balvu novadā ārpus Balviem neatbilst neviena skola. Rugāju, Viļaka, Baltinava, Rekava un tāpat tālāk skatoties uz priekšu, arī citas. Ja samazina augstāko posmu, tad vairāk ir apdraudēts arī nākamais posms. Tas ietekmē cilvēku lēmumus šeit dzīvot vai iet prom.

Skolas visā Latvijā piedalīties sociālo tīklu akcijā “SKOLĀM BŪT!” un vienlaikus kopā dziedāt himnu aicināja Rīgas Katoļu ģimnāzijas vecāku padome. Pavisam akcijā piedalījās vairāki desmiti skolu, kam skolu tīkla optimizācijas dēļ draud slēgšana vai izglītības pakāpes samazināšana.

Gunita Logina Rīgas Katoļu ģimnāzijas vecāku padomes pārstāve

Ar šīs akcijas norisi mēs gribam apturēt, jā. Mēs gribam apturēt un, lai mūsos ieklausās, jo mēs esam arī sūtījuši dažādas vēstules uz ministrijām, kuras tātad netiek ņemtas vispār vērā un uz tām netiek atbildēts. Katram bērnam ir jāsaņem izglītība. Jābūt ir visdažādākajām skolām: mazām, lielām, vidējām, jābūt ir mūzikas skolām, jābūt ir mākslas skolām, jābūt ir sporta skolām, jābūt ir privātajām skolām.

Iveta, Vestards un Zintis ģimene no Baltinavas puses

No valdības tie ir tādi īstermiņa risinājumi. Es saprotu, ka naudas nav un visādas problēmas, bet aizslēgt skolu? Te vispār viss paliks tukšs. Nav kas sargā robežu, nav ārstu, nav skolotāju, nav policistu. Nekā nav. Skola, man liekas, ir vispār pēdējais, kas ir palicis.

Gunita Logina Rīgas Katoļu ģimnāzijas vecāku padomes pārstāve

Bērni nav kaut kādi viņu ekseļos, viņu tabulās cipari. Tie ir visas Latvijas bērni! Nav svešu bērnu, tie visi ir mūsējie! Dievs svētī Latviju un pasargā mūsu bērnus un viņu nākotni.

Mēs visi darbojamies vienā asinsritē – uzsver akcijas organizatori un cer, ka turpmāk mazās lauku skolas, privātskolas un interešu izglītības iestādes līdzīga veida pasākumos aktīvāk atbalstīs arī lielākās skolas pilsētās.

Dalies:

Brīvdienās aicina vērot putnus

Augšdaugavas novadā sumināti labākie sportisti

Līdzīgi raksti