Brīvdienās aicina vērot putnus

Autors: Marta Puzāka - 29 janvāris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Veltīt stundu tam, lai pie mājas, dārzā vai parkā vērotu Latvijā ziemojošus putnus – šāds ir Latvijas Ornitoloģijas biedrības aicinājums šai nedēļas nogalei. Akcijas “Ziņo par putniem dārzā 2024” laikā putni tiks skaitīti arī citviet Eiropā. Tā ir iespēja atklāt vēl sev nezināmas putnu sugas, iepazīt to veidus un pazīmes, kā arī veidot vērtīgus novērojumus ornitologiem dabas pētījumiem.

Elīna no Lendžu pagasta jau vairākus gadus aizraujas ar putnu vērošanu. Šai nodarbei viņa ir piesaistījusi arī vairākus vietējos – viņi ar lielāko prieku uzstāda barotavas, caur palīglīdzekļiem iepazīst putnu sugas un jau atpazīst ikdienas čivinātājus mājas pagalmā.

Jeļena Lendžu pagasta iedzīvotāja

No sākuma likās, ka pilnīgi visi putni ir vienādi. Patiesībā nav. Izrādās, zīlītēm ir vairāki veidi. Tas pat dzilnītis. Nav tik vienkārši, kā liekas. Tad, kad mēs piekārām šīs, sabērām tur barotavas, tad sāka lidot putni. Ieraudzījām, ka ir zilzīlīte, mājas zīlīte, zvirbuļi. Un ka viņi tiešām visi ir atšķirīgi, neviens nav vienāds. Pat dzeņi. Arī atlidoja dzenis.

Daina Lendžu pagasta iedzīvotāja

Mūsmājās putni ziemā tikuši piebaroti jau sen, kopš es sevi atceros, tādēļ tas šķiet tikai dabiski un pašsaprotami turpināt to darīt. Agrāk tas vienmēr bija speķis, vēlāk nāca klāt tauku bumbas, šogad aktīvi izmantojam arī saulespuķu sēkliņas. Tas skaita ziņā piesaista daudz vairāk putniņu, bet sugu daudzveidība diemžēl nav visai liela, bet priecājamies arī par Lielo zīlīti, zvirbuli, tautā saukto sarkankrūtīti, sīli.

Arī Lendžos vietējie entuziasti ļausies putnu vērošanai stundas garumā. Tai jāizvēlas labi pārredzama vieta, tāpat noderīgs ir arī binoklis un citi informatīvie palīglīdzekļi.

Elīna Gaveiko Latvijas Ornitoloģijas biedrības biedre, putnu vērotāja

Janvāra beigas ir labs laiks. Tā ir ziema, putni jau ir izmigrējuši. Tie, kam rudenī vajadzēja izmigrēt, un agrākie pavasara migranti vēl nav ieradušies. Mēs varam vērot pie putnu barotavas. Slinkākais variants ir apsēžamies pie loga un vienu stundu vienkārši paņemam pierakstus un pierakstām, cik putnu sugas, kādas putnu sugas mēs esam novērojuši, bet var arī pastaigāties dārzā, parkā, tajā pat kapsētā un tam līdzīgi.

Jeļena Lendžu pagasta iedzīvotāja

Kad ir brīvdienas, mēs vienmēr cenšamies atbraukt un nosēdēt, pat bez akcijas. Sestdienas, svētdiena vienmēr sēžam un skatāmies, kas lido. Es pat saku – nestaigājiet, necērtiet man mājai durvis. Saku, ejiet klusiņām un ārā neko nedariet. Putni arī pierod pie tā, ka cilvēks strādā, ka te kāds brauc vai staigā. Viņi pierod un nav tā, ka pilnīgi baidās. Ja arī aizlido, tad ļoti ātri atlido.

Iegūtos novērojumus – atpazītās sugas un putnu skaitu – iespējams reģistrēt portālā dabasdati.lv

Elīna Gaveiko Latvijas Ornitoloģijas biedrības biedre, putnu vērotāja

Ja mēs atpazīstam sugu, tad mēs to pievienojam kā, piemēram, lielā zīlīte. Skaits – cik? Piemēram, piecas. Bet, ja mēs nezinām sugu, mēs arī varam ziņot dabas datos, pievienojam putns – nenoteikts, un ornitologi nāks palīgā šādā gadījumā un palīdzēs jums noteikt sugu.

Daina Lendžu pagasta iedzīvotāja

Skaita ziņā putniņu ir diezgan daudz. Lielākais, ko esmu saskaitījusi, ir 22 zvirbuļi, kas vienkopus reizē ir bijuši barotavā.

Šogad akcija notiek jau sesto reizi. Pagājušajā gadā putni vēroti 377 vietās Latvijā, kopumā saskaitot ap desmit tūkstošiem putnu īpatņu, kas pārstāv 48 putnu sugas.

Dalies:

RTA digitalizē un modernizē studiju procesu

Baltinava pievienojas akcijai “SKOLĀM BŪT!”

Līdzīgi raksti