Višķos svin Kunga Kristīšanas svētkus

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 22 janvāris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Kunga Kristīšanas diena ir ļoti nozīmīgi pareizticīgo un vecticībnieku svētki. Ik gadu 19. janvārī ticīgie dodas uz dievnamiem pēc ūdens, gan arī cērt āliņģus un iegremdējas ūdenstilpēs. Augšdaugavas novada Višķos jau vairākus gadus Lielā ūdens iesvētīšana organizēta Luknas ezerā. Iedzīvotāji gan aicināti būt atbildīgi un pirms došanās aukstā ūdenī novērtēt savu veselības stāvokli, sagatavoties, kā arī ievērot visus drošības noteikumus.

Luknas ezera krastā izveidots altāris un skan lūgšanas. Mazliet tālāk ir arī āliņģis un no ledus veidots krusts. Tas simbolizē, ka Kunga Kristīšanas dienā ūdenim piemīt dziednieciskas īpašības un ticīgie svēto ūdeni mājās tur visa gada garumā, ar lūgšanām tas iegūst spēju attīrīt kā miesu, tā dvēseli.

Jānis Višķu pagasta iedzīvotājs

Ūdens silts, kad lien iekšā, lai gan teorētiski vajadzētu būt aukstam. Bet vispār labi! Principā no kristietības viedokļa nedalot ne reliģijas, neko – viss ir labi!

Kunga Kristīšanas dienas svētku dalībnieks

Īpašs ūdens. Iekāp un jau pirmo reizi gremdējoties jūti, kā attīries. Liekas, ka viss sliktais – tā no galvas uz leju – pazūd. Pat smaids un smiekli ir citādāki. Vispār ir lieliskas sajūtas. Silti, jauki. Ieej teltī, tur ir siena smarža… daba, sniegs. Brīnišķīgi!

Vietējās draudzes priesteris Georgijs gan uzsver, ka gremdēšanās svētītajā ūdenī ar laiku kļuvusi par tautas tradīciju un šajā dienā vēl svarīga ir drosme un spēja lūgt grēku piedošanu.

Georgijs Čekuševs Vissvētās Dievmātes patvēruma pareizticīgo draudzes Višķos priesteris

Jordānā arī tur ūdens iet, kā pareizi, saka – atpakaļ. Tāds ir brīnums no Kunga tikai 19. janvārī. Pats galvenais variants – būt baznīcā. Vispār baznīcā dievkalpojumā un pēc tam tikai, pēc dievkalpojuma mēs varam pagarināt tādus svētkus šeit ezerā jau.

Lielā ūdens iesvētīšanas tradīcija un gremdēšanās ūdenī kopīgā pasākumā Višķos notiek jau vairākus gadus. Šogad tā pulcēja gan vietējos iedzīvotājus, gan arī ciemiņus no Daugavpils pilsētas.

Ruslans Daugavpils iedzīvotājs

Es esmu ticīgs, tāpēc man tas ir svarīgi. Es katru dienu nirstu, bet šī ir mūsu ģimenes tradīcija, arī sievai patīk. Sākumā bija bailīgi, bet tagad ir labi un tas ir veselīgi. Rūdīšanās, uhh, labi!

Iedzīvotāji gan ir aicināti pirms došanās ūdenī novērtēt veselības stāvokli, rūpīgi sagatavoties un ievērot visas drošības prasības uz ledus. Višķos kultūras centrs un pagasta pārvalde nodrošināja arī karstu tēju, pankūkas un pirtī iešanu.

Kunga Kristīšanas dienas svētku dalībnieks

Vēlams siltu apģērbu obligāti ņemt līdzi, dvieli un siltu cepuri uzreiz apģērbt. Kāds čībās nāk, bet es velteņos. Jāsagatavojas ir. Ja slimo, tad gan labāk nenākt. Es vispār ar akas ūdeni mazgājos un sniegā vārtos, pirtī eju, tāpēc man viss ir normāli.

Pareizticīgo un vecticībnieku draudzēs Kunga Kristīšanas diena un tās tradīcijas ir senas. Tās vēstī par Kristus sprediķa sākumu, grēku nožēlu un piedošanu, kā arī atdzimšanu jaunai dzīvei.

Dalies:

Preiļos atmiņas par barikādēm stāsta skolēniem

Eglainē apskatāma sena koka veļasmašīna

Līdzīgi raksti