Bargajā salā +10 grādi istabās

Autors: Marta Puzāka - 9 janvāris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Plus desmit grādu istabā, daudzas jakas mugurā, visu dienu zem segas – tāda ir realitāte Jevģēnijai Ozolmuižas pagastā Latgalē, kur piedzīvots aukstums – mīnus 32 grādi. Bargais sals raisījis bažas par vientuļajiem senioriem, kuriem pašu smagā nasta ir malkas sagāde un pienācīga kurināšana, lai istabās iegūtu atbilstošu temperatūras atzīmi.

93 gadus vecās Jevģēnijas istabā dienas vidū ir auksts, aizsaluši logi un termometrs rāda vien plus 10 grādus.

Jevģēnija Rēzeknes novada Ozolmuižas pagasta iedzīvotāja

Pagaidām nesaku neko. Varbūt kad būs -40 grādu, tad varbūt vajadzēs kurināt divas reizes. Marta: Jums mājās rāda 10 grādus. Nav tā kā paauksti? Auksti jau ir. Tajā istabā iekšējie logi ir nedaudz aizsaluši, jo tur mazāk pakurināju. Vakarā nekurinu. Vēl nav septiņu, jau eju gulēt. Ielienu zem vecas segas. Dienā sēžu šeit, apsedzu kājas.

Pensionārei nav bērnu. Ir radinieces Rīgā, kas večiņu apciemo svētku reizēs. Šogad malkai naudas pieticis, taču šādos aukstumos divkārši kurināt pensionāre nevēlas, jo tās ir fiziskas grūtības, tāpat arī jāpiedomā par malkas ekonomiju. Tā vietā viņa izvēles saģērbties siltāk.

Jevģēnija Rēzeknes novada Ozolmuižas pagasta iedzīvotāja

Radinieces saka – brauc uz Rīgu dzīvot, bet es negribu no savas mājas braukt. Kā tajā dziesmā dzied: “Nekur nav tik labi kā mājās.”

Kundze stāsta, ka šogad malkai naudas pieticis, taču šādā aukstumā divas reizes dienā kurināt pensionāre nevēlas – tas viņai ir fiziski grūti, un arī pagalītes ir jāekonomē. Labāk saģērbties siltāk, viņa saka. 

Jevģēnija Rēzeknes novada Ozolmuižas pagasta iedzīvotāja

Cik jums jaku virsū šodien? Aj, 10! Marta: Trīs jakas un apakšā kāds džemperītis? Četras uzvelku! Salstu nost, asins slikti strādā.

Jevģēniju trīs reizes nedēļā apciemo aprūpētāji no sociālā dienesta. Sakopj istabas, piegādā nepieciešamās pārtikas un medicīnas preces, tāpat arī atnes malku, tāpēc viņa kā īsta latgaliete nesūrojas. Taču arī citi uzrunātie Latgales iedzīvotāji atzīst, ka sals šajās dienās ir liels izaicinājums.

Svetlana Rēzeknes novada iedzīvotāja

Jūsu mamma viena pati mājās dzīvo? Viena pati, jā. Pagājušo gadu bija pabalsti, vismaz divas reizes atveda malku. Viņa bija ļoti apmierinātā, bet šogad nē. Nevar pavilkt ar to pensiju, malka ir dārga.

Anna Rēzeknes novada Čornajas pagasta iedzīvotāja

Malkas maz. Nokurinās un teica, ka tad vairs nebūs malkas. Laikam pagastam nav limita, nezinu. Marta: Šai ziemai malkas pietiks? Nē, teica, ka nē.

Jānis Kārsavas iedzīvotājs

Tagad mīnusos pastiprināti jākurina? Jā, cēlos naktī, jo mājās mazs bērns. Cēlos ap trijiem, kurināju vēlreiz, lai no rīta būtu silts.

Aloizs Rēzeknietis

Sūdzēties nevaru šajos aukstumos. Marta: Granulas labi silda? Silda, bet kad lieli grādi, tad daudz apēd. Trīs maisi aiziet pa diennakti.

Jānis Rēzeknes novada iedzīvotājs

Divas reizes kurinu. Marta: Kā iepriekš, tā arī tagad aukstumos? Nē, nē, Vienreiz kurināju. Marta: Tagad divreiz? Tagad divreiz. Marta: Cik grādu ir mājās? Kaut kur 18, 17, pie 20 turas. Mājas arī nav jaunās. Koka mājas, vecākas. Siltumu labi tur? Labi tur, nesūdzamies. Naktīs nesalstat? Nē, sieva blakus.

Mediķi šajā bargā sala laikā iesaka samazināt āra aktivitātes un ģērbties vairākās kārtās, kā arī neaizmirst par cepuri, cimdiem un atbilstošiem apaviem.

Ilze Bukša NMPD Komunikācijas nodaļas vadītāja

Īpaši daudz šajās brīvdienās bijuši vairāki gadījumi, kad mājās tika atrasti seniori. Vecie cilvēki, kuri dzīvo vieni, viņiem ir dažādas saslimšanas un cilvēks savas saslimšanas vai veselības stāvokļa dēļ, vai kopumā sava stāvokļa dēļ viņš mājās nokrīt, nespēj piecelties, nespēj pasaukt palīdzību.

Mediķi aicina nepalikt vienaldzīgiem un apzināt attālākus radus un paziņas, kuri dzīvo vieni.

Dalies:

Latviešu un ukraiņu ģimenes vienojas sadraudzības pēcpusdienā

Rēzeknes novadā darbu uzsākusi pašvaldības policija

Līdzīgi raksti