Valsts robežsardzes koledžā jauns kucēns no Austrijas

Autors: Marta Puzāka - 8 janvāris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Valsts robežsardzes koledža iegādājusies īpašu beļģu autu šķirnes kucēnu no Austrijas. Aktīvā un drošsirdīgā Hera nu ļaujas dresūras rotaļām ar kinoloģi, taču pēc gada viņai priekšā būs nopietnu prasmju pārbaude, lai spētu strādāt robežsardzē pēc savas specializācijas – cilvēka meklēšana pēc viņa smaržas.

Enerģiska, droša un pārliecības pilna – tā var raksturot Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas dienesta jaunāko kolēģi – suņu jaunkundzi Heru. Piecus mēnešus vecā kucīte ieradusies no Austrijas. Viņai paredzēta īpaša specializācija – cilvēka smaržas meklēšana. Šobrīd Hera ikdienu pavada ar pieredzējušu kinoloģi Lindu.

Linda Bumbiša VRK Kinoloģijas dienesta Kinoloģijas centra inspektore seržante

Pirmajā dienā, kad es viņu ieraudzīju, man bija tāds –vau, cik viņa ir skaista! Tiešām tas krāsu salikums, pārliecība, staltums viņai ļoti skaists. Šajā mazajā sunītī ir ļoti liela drosme! Viņa spēj ienākt telpās, kur viņa nav bijusi un jūtas droši. Kaut vai situācijās, kad viņa jūtas nedroša un bailīga, viņa diezgan ātri atjaunojas un spēj darboties. Priekš dienesta suņa tā ir ļoti laba īpašība.

Īstajā vārdā “Hera La Doue” ir beļģu aitas suņa šķirnes kucīte, kura nedaudz vairāk kā pēc gada varēs kārtot lielo eksāmenu. Viens no viņas uzdevumiem ir vidē ar ožas palīdzību atrast cilvēku. Piemēram, viņai nākotnē varētu būt jāmeklē personas, kuras nelegāli šķērsojušas robežu.

Linda Bumbiša VRK Kinoloģijas dienesta Kinoloģijas centra inspektore seržante

Šīs specializācijas suņi vairāk strādā uz ārējās robežas jeb zaļās robežas. Viņi palīdz robežuzraudzību veikt kvalitatīvāk. Viņi patrulē ar šiem suņiem pa robežu un šie sunīši ar šīm specializācijām labāk konstatē pazīmes, kur varētu būt kādi nelikumīgi pārkāpumi. Nepieciešamības gadījumos sunīši dzen šīs pēdas, atrod, aiztur personas. Manuprāt, vēl joprojām nav nekas gudrāks izdomāts par sunīšiem un labākiem palīgiem, jo viņi ir kvalitatīvi, viņi savu darbu zina.

Suņu dāma šobrīd vēl tikai mācās. Sākumā  jāizveido labas attiecības ar skolotāju; tālāk jau jāapgūst komandas. Viņas darbā svarīga būs ne tikai oža, bet arī dzirde, redze un pacietība. Un to visu var iemācīt ar mīlestību, glāstiem, uzslavām un protams arī kādu gardumu.

Aleksandrs Petrovskis Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas dienesta priekšnieks pulkvedis

Pie mums, kinoloģijas centrā, kinoloģi ar dienesta suņiem piedalās gan apmācību procesā, jo mūsu galvenais uzdevums ir organizēt profesionālu apmācību ne tikai kinologam robežsardzes, bet arī no visām valsts tiesībsargājošajām iestādēm, arī no ārvalstīm.

Iegādājoties dienesta suņus ārzemēs, Valsts robežsardzes koledža no viņiem plāno iegūt augstvērtīgus kucēnus dienesta suņu genofonda papildināšanai. Lai nebūtu tuvi radnieciski suņi, tos meklē tālākās valstīs.

Aleksandrs Petrovskis Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas dienesta priekšnieks pulkvedis

Galvenais tas, ka principā šeit, Latvijā un Lietuvā, tuvākajās valstīs viņiem ir radnieciski sakari jau, radnieciskas līnijas kucēniem. Lai iegūtu labāku genofondu, labākus kucēnus, ir jābūt tā, lai māte un tēvs nebūtu radinieki. Sakarā ar to mēs nopirkām kucēnu tālākās zemēs, kā, piemēram, Vācija, Austrija.

Šobrīd Valsts Robežsardzes koledžas kinoloģijas centrā ir desmit suņi, kas piesaistīti kinologiem. Septiņi no tiem ir patruļsuņi jeb tie, kuri specializējušies cilvēka smaržas meklēšanā, turpretim divi ar narkotisko vielu un viens – sprāgstvielu meklēšanas specializācijā. Savukārt, Herai lielais eksāmens vēl priekšā, kad viņa jau būs gandrīz divus gadus veca. Tāpat arī līdz 2. februārim Valsts robežsardzes koledžā notiek papilduzņemšana programmā “robežapsardze”, kur gada laikā iespējams apgūt robežsarga profesiju.

Dalies:

Aktieru proves V. Kairiša topošajai filmai “Uļa”

Latviešu un ukraiņu ģimenes vienojas sadraudzības pēcpusdienā

Līdzīgi raksti