2023. gads Latgalē izaicinājumiem bagāts

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 28 decembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Katrs jauns gads ir izaicinājumiem bagāts un arī 2023. gads nebija izņēmums – uzsver Latgales novadu pašvaldībās. Šoreiz visskaļāk reģiona vārds izskanēja saistībā ar vairākām slepkavībām un bezvēsts pazudušu māti ar meitiņu, gan dažādām krīzēm uz Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas robežas. Iedzīvotāji šajās situācijās un daudzos citos jautājumos gan pierādīja, ka sabiedrība Latgalē ir sociāli atbildīga un spēj brīvprātīgi sniegt palīdzību meklēšanas darbos, atbalstīt ukraiņus informatīvajos punktos, kā arī pēc pašu iniciatīvas labiekārtot apkārtējo vidi laukos. Savukārt pašvaldības uzsver, ka šogad liels finansējums ieguldīts tieši infrastruktūras atjaunošanā.

Garas kravas automašīnu rindas, krietni lielākas migrantu plūsmas, aizkavējušies žoga izbūves darbi uz Latvijas-Baltkrievijas robežas – tās ir tikai dažas no krīzes situācijām, kas 2023. gadā skāra Latgales pierobežu. Tam sekoja stingrāka robežkontrole uz ceļiem, aktīvas militārās mācības, papildus ukraiņu informatīvo atbalsta punktu izveide.

Svetlana Ukrainas iedzīvotāja

Šodien mums būs griķi ar gaļas sautējuma konserviem un vistu arī apcepsim. Apbēdina, ka ir tāda rinda un ilgi jāstāv. Bet es saprotu, ka tas nav atkarīgs no jūsu valsts un robežsargiem, bet no Krievijas. Braucam uz okupēto teritoriju, uz mājām. Lai cik nebūtu smagi, tur ir ģimene, mūsu vecāki.

Sergejs Maksimovs Balvu novada domes priekšsēdētājs

Kara Ukrainā sekas, jo šogad mēs to izjūtam, tāda arī cilvēku spriedze. Dažādi hibrīduzbrukumi, kā “Vientuļu” robežkontroles punktā.

Tagad vairāki robežkontroles punkti ir slēgti. Bažas šogad un arī turpmāk pierobežas novados rada arī skolu tīkla optimizācija un obligāts skolēnu skaita kritērijs vidusskolas posmā – 60. To neizpildot daļu skolu būs jāslēdz vai jāmaina tām statusu. Līdz šim sarunas ar Izglītības un zinātnes ministriju nav vainagojušās ar panākumiem.

Imants Slišāns Baltinavas vidusskolas direktors

Ja kādā valstspilsētā no septiņām skolām slēdz divas un piecas paliek, tas neizšķir šīs vietas likteni. Bet, ja slēdz vienīgo skolu, ja samazina pakāpi, tas izšķir šīs vietas likteni. Tāpēc ir jāpastāv vidusskolām šeit – Baltinavā, Rekavā, Viļakā, Kārsavā, Zilupē. Visā joslā!

Šogad visu valsti satricināja arī vairākas slepkavības Latgalē. Valsts svētku priekšvakarā veikala stāvlaukumā Rēzeknē nogalināts uzņēmuma “Lūsēni” vadītājs un Ludzas novada domes deputāts Andris Ļubka. Savukārt septiņgadīgās Justīnes Reinikovas slepkavības lietā apsūdzēts meitenītes tēvs un pamāte.

Līvija Plavinska Nautrēnu apvienības pārvaldes vadītāja

Gribētos, lai ātrāk strādā tiesību sistēma, lai tomēr mēs ātrāk uzzinām, lai ātrāk notiesā. Ir bieži vien vilšanās, kad liekas, ka tas nodarījums ir stipri vien lielāks. Ja tiesas spriedumi būtu bargāki, mums arī varētu būt varbūt drošāka vide. Tas cilvēkiem ir ļoti svarīgi.

Šī gada veiksmes stāsts ir aktivitātes un projekti kultūras un tūrisma nozarē. Augšdaugavas novadā izveidots muzejs par pirmo pasaules karu, Balvu novada Stompaku purvā atjaunoti bunkuri, bet Lūznavā atkal darbojas kādreizējā kalēja smēde. Īstenoti dažādi ceļu infrastruktūras, kā arī izglītības un sociālās aprūpes iestāžu sakārtošanas un energoefektivitātes projekti.

Monvīds Švarcs Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs

Gan Rēznas pamatskolas ēka, gan Maltas Jauniešu centrs, gan Lendžu administratīvā ēka. Kruķu daudzfunkcionālā ēka Kruķu ciemā, kur ir Kultūras nams, bibliotēka, ģimenes ārsta prakses pieņemšanas vieta, protams, jārunā par deinstitucionalizācijas projektu, kur Pilcenē darbu ir uzsācis grupu dzīvoklis, kur Vecružinā ir piedāvāti dažādi pakalpojumi un šobrīd līdz gada beigām un janvārī mēs nodosim Viļānos gan grupu dzīvokli, gan arī Dienas centru.

Sergejs Maksimovs Balvu novada domes priekšsēdētājs

Baltinavas muzejs, tāpat arī Balvu Mākslas skolu un Rekovas vidusskolas darbnīcas, kas tika nosiltināta. Protams, liels izaicinājums mums arī ir, ko mēs ceram arī pabeigt nākošajā gadā līdz galam – arī Rugāju pagasta pārvaldes ēka. Tāpat arī vairāki ceļi ir nodoti ekspluatācijā.

Liela nozīme šī gada attīstībā ir iedzīvotāju konsultatīvo padomju izveidei. Preiļu novadā tās nupat tapušas, Balvu novadā vēlēšanas turpinās, bet Rēzeknes novadā padomes darbojas kopš 2011. gada. Lielākais izaicinājums nākamgad – budžets, ko ietekmē gan minimālās algas pieaugums, obligāta prasība uzsākt pašvaldības policijas darbu un citi notikumi.

Monvīds Švarcs Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs

Tās reformas, reorganizācijas, ko mēs jau pietiekoši plānveidīgi veicam katru gadu arī nav balstītas tikai Excel tabulām, bet ar izvērtējumu katrai konkrētai situācijai. Nekādā gadījumā pašvaldības funkciju veikšana no šiem risinājumiem necietīs. Gan saistībā ar sociālo atbalstu, ko mēs esam paredzējuši aptuveni par 300 000 vairāk finansiālā ziņā, nekā iepriekšējā gadā. Policijas izveidei, policijas darbības nodrošināšanai tie ir vēl papildus nedaudz vairāk nekā 100 000 eiro.

Sergejs Maksimovs Balvu novada domes priekšsēdētājs

Skatāmies ilgtermiņā, kam ir fundamentālas vērtības. Lai beidzas karš Ukrainā un Izraēlā un šajās valstīs ir miers. Lai mēs kopā kā sabiedrība kļūstam viens otru saprotošāki un iecietīgāki.

Šogad Latgales pašvaldību vidū visvairāk izcēlās Rēzeknes valstspilsētas dome, kas 2023. gada grāmatvedības uzskaitē nav uzrādījusi saistības par teju 14 miljoniem eiro, domes darbs kavēts arī pozīcijas deputātu darbnespējas un atturēšanās no lēmumu pieņemšanas dēļ, tāpēc arī nākamais gads šeit būs sarežģītāks un izaicinājumiem bagātāks, nekā citviet.

Dalies:

Reģionos pilsētu uzpošanai tērē dažādas summas

Preiļu slimnīcā noslēdzies vērienīgs pārbūves projekts

Līdzīgi raksti