LVM aicina būt atbildīgiem svētku eglītes meklēšanā

Autors: Marta Puzāka - 19 decembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Katram Latvijas iedzīvotājam ir atļauts personiskajām vajadzīgām nocirst vienu eglīti AS “Latvijas valsts meži” apsaimniekotajos mežos. Taču jāievēro atbildība par Latvijas dabas bagātībām, izvēloties pareizu svētku eglītes meklēšanas vietu un ciršanas tehniku. Eglīti nedrīkst cirst privātīpašumos bez atļaujas, dabas parkos un aizsargājamās dabas teritorijās, tāpat arī jaunaudzēs. Lai atrastu atbilstošāko vietu, iespējams izmantot mobilo aplikāciju “LVM GEO” vai iepazīties ar detalizētāku informāciju lvm.lv mājaslapā.

Ziemassvētku gaidīšanas laikā nemainīgā tradīcija – īstas eglītes sarūpēšana rotāšanai mājās – ir atbildīga rīcība. Nereti piepilsētu meži cieš no nekorektām cilvēku rīcībām, kas atstāj paliekošas sekas – bojātas jaunaudzes un eglīšu pilnvērtīga augšana. AS “Latvijas valsts meži” aicina rūpīgi izvērtēt eglītes pareizu ciršanas tehniku un atrašanās vietu.

Kristaps Mežatučs LVM Ziemeļlatgales reģiona vecākais Rēzeknes iecirkņa mežkopis

Atrodamies skaistā egļu jaunaudzē, kurā nedrīkst cirst eglīti, bet cilvēki bieži vien to nezina izdara šādas rīcības kā, piemēram, šeit var redzēt, ka nogriezta galotne ļoti augstu, kas ir ļoti nepareizi. Šādi gan nevajadzētu rīkoties, nevajadzētu cirst eglīti jaunaudzē.

Eglīte pareizi jācērt līdz ar zemi, neatstājot augstus celmus. Ja eglīte piedzīvojusi nepareizu nociršanu, tā vairs nespēj pilnvērtīgi augt – veido sānu zarus, kas nākotnē mežsaimniekiem vairs nav derīga.

Kristaps Mežatučs LVM Ziemeļlatgales reģiona vecākais Rēzeknes iecirkņa mežkopis

Bieži eglēm visskaistākā daļa ir galotnes vai sākas tieši no koka vidusdaļas. Tad cilvēki, piebraucot pie ceļa, paskatās, ka re kur būs daļa skaistas, kuplākas eglītes. Tad tā arī izdomā, ka cirtīsim tikai skaistāko daļu, atstāsim visu pārējo kaut kam.

Eglītes nedrīkst cirst ne vien jaunaudzēs, bet arī privātīpašumos un dabas aizsardzības teritorijās, kas apzīmētas ar zaļu ozollapu. Atļautā un piemērotākā teritorija svētku eglītes meklēšanai atrodama Latvijas valsts mežu mobilajā aplikācijā “LVM GEO”.

Dināra Valtere LVM Ziemeļlatgales reģiona mežkopības meistare

Ziemassvētku eglītes var meklēt pieaugušā mežā zem augstākajiem kokiem kā, piemēram, šajā gadījumā, tāpat arī grāvju malās, zem elektrolīnijām. Eglīti pašpatēriņam var griezt līdz 3 metriem un kuru caurmērs jeb diametrs pie stumbra nepārsniedz 12 centimetrus.

901G4988_01 00:16 Šī, tumši violetā krāsa, kur mēs šobrīd atrodamies, nozīmē to, ka mēs atrodamies egļu pieaugušā audzē, kurā drīkst meklēt eglītes. Katra krāsa nozīmē savu mežu, kas tas ir, pieņemsim, oranžā nozīmē, ka tas ir priežu mežs, zaļā – apses, zilās – bērzi un baltās – izcirtums, kur šobrīd nekā nav.

Kad Ziemassvētku eglīte nogādāta mājās, tai nepieciešamas arī atbilstošas rūpes.

Dināra Valtere LVM Ziemeļlatgales reģiona mežkopības meistare

Lai pēc iespējas ilgāk saglabāt eglīti mājās, galvenais nosacījums neturēt to radiatoru tuvumā, jo tad sāksies intensīva skuju biršana. Svarīgi ir nodrošināt eglei pietiekamu ūdens daudzumu. Ieteicams divas reizes dienā – no rīta un vakarā eglītei dot padzerties svaigu ūdeni.

Aldis Laganovskis LVM Meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs

Vienmēr svētki beidzas, bet tāpēc jau eglīti nevajadzētu mest ārā grāvju malās vai kaut kur pie mājas stūra atstāt. Tiem, kam ir malkas apkure, eglīti noteikti var sadedzināt, radot siltumu un atmiņas par svētkiem. Vai arī aizvest uz mežu un kopā ar bērniem sakarināt burkāns, ābolus un atstāt meža zvēriem, vai arī iestādīt savā piemājas dārziņā, pieņemsim, izmantot dažādiem vīteņaugiem.

Dodoties meklēt savu svētku prieku mežā, Latvijas valsts mežu pārstāvji aicina cienīt mežā ieguldīto daudzo gadu darbu. Tāpat meklēšanas procesu iespējams izvērst patīkamā atpūtā pie dabas.

Dināra Valtere LVM Ziemeļlatgales reģiona mežkopības meistare

Vai šis īslaicīgais prieks, kas ir Ziemassvētku eglīte, ir tā vērts, lai cilvēks ar cirvi vai zāģi ietu jaunaudzē un nocirstu to koku, kuru mēs, mežsaimnieki, esam ieguldījuši jau daudz darba. Daudz gadu desmitus, lai izaudzētu šos skaistos kokus, jo darbs jau nesākas mežā, darbs jau sākas stipri ātrāk. Darbs jau sākas no sēkliņas, kokaudzētavas un tikai tad, pēc pāris gadiem, pēc diviem gadiem, mēs stādām, audzējam, kopjam un sargājam.

Kristaps Mežatučs LVM Ziemeļlatgales reģiona vecākais Rēzeknes iecirkņa mežkopis

Atceramies to, ka mežā neesam vieni. Notiek arī saimnieciskā darbība, tāpēc novietosim transportlīdzekļus vietās, kur tas netraucē citiem meža apmeklētājiem un saimnieciskās darbības veicējiem. Cienīsim sevi un citus!

Aldis Laganovskis LVM Meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs

Latvijas valsts meži” arī aicina šo pasākumu izbaudīt ne tikai kā Ziemassvētku eglītes meklēšanu, jo visi zinām, ka arī ziemā ir atvērtas visas atpūtas vietas, kas ir pieejamas Latvijas valsts mežos, tāpēc kopā ar ģimeni gan meklējot eglīti, atļautajās un paredzētajās vietās, gan arī izbaudīt kopumā atpūtu mežā un iedzerot gan karstus dzērienus, gan kafiju, gan tēju atpūtas vietās. Atceramies vienu patiesību – jūtamies kā mājās, bet neaizmirstam, ka esam ciemos!

Jāatceras, ka arī baltā sniega kārta ir noliekusi meža kokus un zarus, līdz ar to, dodoties meklēt eglīti, jābūt uzmanīgiem.

Dalies:

Lūznavas muižas kompleksā atklāta “Kaļve”

Ar pašmāju ražojumiem apdāvina seniorus

Līdzīgi raksti