Lūznavas muižas kompleksā atklāta “Kaļve”

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 14 decembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Lūznavas muižas komplekss Rēzeknes novadā gadu no gada attīstās un pilnveido tūrisma piedāvājumu. Šī gada nogalē viens no nozīmīgākajiem notikumiem ir smēdes ekspozīcijas izveide. Jaunajā “kaļvē” turpmāk notiks gan ekskursijas un meistardarbnīcas, gan kalēja amata prasmju paraugdemonstrējumi. Savukārt Latgales Mūzikas un mākslas skolas audzēkņiem šeit būs pieejama arī prakse metālapstrādē un mākslā. Ekspozīcija tapusi projekta “Latgales tradicionālās amatniecības stiprināšana” gaitā.

Lūznavas muižas kompleksa smēdē jeb “kaļvē” atkal kuras uguns, skan darbarīki un darbojas kalēji.

Tas ir liels notikums muižas attīstības gaitā, jo tagad jaunu veidolu ieguvusi vēl viena ēka. Arī iepriekš šeit bijusi kalēja darbnīca. Tagad tā pārvērsta izzinošā un vēsturiskā seno amatu prasmju ekspozīcijā.

Inga Zeltiņa-Ušpele Rēzeknes novada pašvaldības starptautisko projektu vadītāja

Mēs uztaisījām tādas trīs darba stacijas, kas attēlo metālapstrādes vēsturi. 19. gadsimta beigas, 20. gadsimta vidus un 21. gadsimta sākums. Projekta ietvaros arī bija mākslas gadatirgi, radošie pasākumi, tika aizvesti, tostarp, arī Rēzeknes novada, visas Latgales projekta partneru amatnieki uz Londonu, uz Milānu paskatīties, kā amatniecība notiek tur. Tātad bija dažādi pasākumi, šis ir viens no projekta pasākumiem.

Turpmāk “kaļvē” taps jauni suvenīri, tiks atjaunoti dažādi muižas arhitektūras metāla elementi, ir ieceres par uzņēmējdarbības un tūrisma attīstību. Ekspozīcijas koncepta autors ir metālmākslinieks Norberts Kudiņš, kas arī pats restaurēja senos darbarīkus un atklāšanas dienā aicināja vērot darba procesu.

Norberts Kudiņš metālmākslinieks

Šādu te izstrādājumu mēģināsim izgatavot. Jūsu ir ļoti daudz, mēs arī esam trijatā. Kad kalējam prasa, kā viņš to ir izdarījis, tad viņš saka, ka vienkārši paņēma rokās un savērpa.

Iveta Balčūne Lūznavas muižas pārvaldniece

Varētu gan meistardarbnīcas redzēt, gan arī to, kā strādā reāls kalējs un mums ir ļoti svarīgi, lai te tiešām arī strādā kāds, vai tas ir no vietējās kopienas kalējs, varbūt tas ir tepat no apkārtnes kaut kur, bet varbūt pamatojoties uz smēdi arī kāds Lūznavas jaunietis izdomās, ka tas ir viņa nodarbinātības avots un vieta.

Smēde uzbūvēta 19. gadsimtā, taču vairākus gadu desmitus tā bija tukša. Starptautiska projekta gaitā stiprinātas ēkas sienas un pamati, nomainītas jumta konstrukcijas un segums, kā arī izlikti jauni logi un durvis.

Iveta Balčūne Lūznavas muižas pārvaldniece

Mēs esam ļoti priecīgi, ka gan, piemēram, malkas šķūnis kādreizējais atdzimis ir par kultūras šķūni, bet tagad smēde ir atguvusi savu iepriekšējo funkcionalitāti. Kādreiz laukos muižu kompleksi bija saimnieciski ekonomiskais pamats. Faktiski atjaunojot smēdi, atjaunojot klētis, pagrabus, smēdes, mēs apliecinām to, ka tā saimnieciskā darbība arī mūsu dienās var turpināties laukos.

Savukārt ekspozīcija iekštelpās tapusi ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu un līdzfinansējumu no valsts un pašvaldības līdzekļiem projekta “Latgales tradicionālās amatniecības stiprināšana” gaitā.

Inga Zeltiņa-Ušpele Rēzeknes novada pašvaldības starptautisko projektu vadītāja

Tā kā dzīvojam mēs tādā ātrā laikmetā, kad viss ir digitāls, kuram no mums ir kaut kas amatnieka radīts šodien vai, ko mēs izmantojam vai turam rokā? Viss ir masu produkts. Tad tas mērķis ir saglabāt to amatniecību, saglabāt to, kas ir tapis no tādiem vērtīgiem labiem materiāliem ar cilvēka darbu, ar cilvēka ieguldījumu.

Iveta Balčūne Lūznavas muižas pārvaldniece

Tā ir tāda dzīvā vēstures vieta, dzīvā autentiskā vieta, kur arī tagad var turpināt strādāt kalēji un tas arī nozīmē to, ka Latgales tūrisma attīstība arī iet uz priekšu. Lūznavas muižas ir ieguvusi Latgales tūrisma asociācijas izcilības balvu, kas apliecina to tiešām lielo lomu tūrismā.

Kā tūrisma objekts jaunatklātā “kaļve” darbosies no maija līdz oktobrim. Rēzeknes novada pašvaldības un Latgales Mūzikas un mākslas skolas vadība parakstīja nodomu protokolu, lai turpmāk smēdē savas profesionālās prasmes metālapstrādē un mākslā pilnveidotu arī skolēni.

Dalies:

Startē STEAMM simts dienu hakatons

LVM aicina būt atbildīgiem svētku eglītes meklēšanā

Līdzīgi raksti