Rēzeknē notika CSDD drošas braukšanas konsultācijas

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 11 decembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Lai mudinātu autovadītājus pievērst lielāku uzmanību pašu spējām, rīcībai, kā arī spēkratu atbilstībai braukšanai ziemas apstākļos, nedēļas nogalē Rīgā un Rēzeknē notika pirmās šī gada drošas braukšanas nodarbības. Tās organizē VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” katru gadu paplašinot konsultāciju pieejamību un turpmāk ekspertu vadībā tās notiks vēl astoņās citās pilsētās visos Latvijas reģionos.

Trasē Ančupānu kartodromā blakus Rēzeknes pilsētai notiek drošas braukšanas apmācības. Šoferu pieredze ir dažāda: sākot ar tikko iegūtu autovadītāja apliecību līdz pat vairāk nekā divdesmit gadiem pie stūres. Neskatoties uz to, kļūdas gan bremzēšanā, gan slalomā, ko pēc tam kopā ar instruktoriem analizēt, gadās teju katram.

Richards autovadītājs no Rēzeknes

Ir jātrenējas. Tāda sajūta, ka visu māki, visu saproti. Ja stāžs ir liels un cipars arī liels, tas nenozīmē, ka visu māki. Ir jātrenējas! – Cik liels ir stāžs? – 12 gadi. Kauns, ka nesanāk, bet ir forši!

Darja autovadītāja no Rēzeknes

Es pirms diviem gadiem nokārtoju, es kārtoju vēl pa vasaru, tāpēc pa ziemu nebija vēl tik lielas pieredzes, tāpēc šī ir iespēja tiešām iemācīties.

Vitālijs Keišs CSDD Rēzeknes klientu apkalpošanas centra vadītājs

Lai arī kopumā šeit piedalās tie autovadītāji, kuriem jau ir autovadītāja tiesības iegūtas, parādās tomēr tas, ka ne viss varbūt apmācības procesā autoskolā apgūts. Dzīvē varbūt tas nav izprasts un netiek pielietots. Ļoti bieži pat elementāra lieta – ekstremālā bremzēšana.

Nodarbību laikā šoferi gūst izpratni par bremzēšanas ceļa garumu, šķēršļu apbraukšanu, reakciju un rīcību, lai izvairītos no sadursmes. Šajā reizē Ceļu satiksmes drošības direkcijas organizētās drošas braukšanas konsultācijas apguva 72 rēzeknieši, bet vidēji ik gadu kopumā visā valstī tie ir aptuveni 1000 autovadītāji.

Vitālijs Keišs CSDD Rēzeknes klientu apkalpošanas centra vadītājs

Šajās trīs dienās trīs sesijās dienā visi gribētāji nav varējuši tikt, tas nozīmē, ka vajadzētu vēl, vēl un vēl šīs nodarbības. It īpaši varbūt mūsu Latgales zonā lauku ceļi, kur šeit daudzi piedalās tieši no lauku vidēm, kur autoceļi nav tādā sakoptā kvalitātē, pareizāk sakot, tie ir piebraukti ar sniegu un ledus kārtu.

– Kreiso pagriezienu tagad. Jā. – Audi, jums ļoti labi sanāk, nākamreiz pamēģinām vēl ātrāk. – Pretēji. Ideāli. Šādā veidā stūrējot jums pilnīgi pietiek. Aiziet! Mēģinām. – Paldies. 00:35

Viena nodarbība ilgst pusotru stundu. Konsultācijas šoferiem sniedz arī par automašīnu riepu stāvokli, pārbauda to protektora dziļumu. Līdz šim secināts, ka akcijas dalībnieki noteikumus ievēro, bet vairāk bažas rada izpratnes trūkums par drošības jostām.

Uldis Indāns CSDD Drošas braukšanas instruktors

Jānospriego! Drošības josta strādā uz spiedienu. Ja tā būs brīvi kustīga, pie asas bremzēšanas mūsu ķermenītis var dabūt traumas. Nekādā gadījumā nedrīkst būt brīvi kustīga. Jo tuvāk ķermenim jo labāk.

Inese autovadītāja no Rēzeknes

Stāžs man nav mazs, bet gribas vēl labāk braukt, drošāk justies ziemā. Pats pirmais, es uzskatu, tās ir labas riepas, ar ko ziemā braukt. Tad jau, protams, tas viss ir no prakses, no pieredzes.

Vitālijs Keišs CSDD Rēzeknes klientu apkalpošanas centra vadītājs

Viens no drošas braukšanas nosacījumiem ir, principā pats galvenais, visu laiku koncentrēties braukšanai. Tas nozīmē, ka mēs esam pareizi ierīkojuši sēdpozīciju, automašīna ir sagatavota, logu tīrība ir pietiekoši laba, lai laba redzamība būtu. Respektīvi jābūt gatavam tam, visu laiku jābūt gatavam, tad tā braukšana ir daudz, daudz drošāka.

Šosezon drošas braukšanas konsultācijas notiks desmit dažādās pilsētās visā Latvijā un jau šonedēļ tās plānots organizēt Siguldā un Liepājā, pirmo reizi akcijas norises laikā – arī Balvos un Talsos.

Dalies:

Jauns tūrisma objekts par pārtikas iepakojumu vēsturi

“Pāterniekos” rindas jāgaida pat 12 diennaktis

Līdzīgi raksti