Elektroniskā gruomotā apkūpuotys senejuos iedīnu receptis

Autors: Marta Puzāka - 11 decembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Apsekojūt senejū i tradicionalū iedīnu receptis Maltys apvīneibys pogostūs – Pušā, Lūznovā, Silmalā, Ūzulainē, Feimaņūs i Maltā, tiks radeita elektroniska recepšu gruomota. Vysaiduoku iedīnu receptys byus daīmamys latvīšu i latgalīšu rokstu volūdā pogostu sātys lopuos i bibliotekuos, taipoš ari kulturamantojums.lv. Elektroniskuo recepšu gruomota i ziņu sižeta izveide realizeita ar Vaļsts kuļturkapitala fonda mierķprogramys “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” finanisalu atbolstu. #Latgales_kulturas_programma.

Saglobuot senejuos tradicejis i raudzeit atsagrīzt bierneibys iedīņu garšuos i smaržuos – ar taidu mierki tīk radeita Maltys apvīneibys pogostu senejuos kuknis montuojuma e- recepšu gruomota. Digitalizētā veidā apkūpuotys dažaidu sovpateigu iedīnu receptis. Vīna nu tuom – ari projekta virzeituoja Edgara Blinova saimis kartupeļu blīni.

Edgars Blinovs Maltys apvīneibys puorvaļdis vadeituojs

Varbūt kāds izmanto tradicionālo un klasisko, bet, ja ir šis tas, ko pavārs vai meistars gatavo un pieliek klāt, tad tās pankūkas krietni varētu atšķirties. Manā receptē es lieku klāt krāsai kariju – tad veidojas tāda dzeltenīga krāsa. Rīvēju uz lielās rīves, lai pankūkas būtu kraukšķīgas. Lieku klāt arī ķiploku, lai būtu kolosāla smarža un cepam, protams, lai ir kraukšķīgi un pasniedzot kopā ar krējumu.

Ideja par recepšu gruomotu rodusēs 2019. godā, kod Ūzulainis pogostā nūtikuse folklorys ekspediceja.

Edgars Blinovs Maltys apvīneibys puorvaļdis vadeituojs

Ejot pie cilvēkiem, mēs sapratām, ka viņi daudz ko zina ne tikai par vēsturiskiem faktiem no sava pagasta, sādžām, ciematiem, bet arī daudz interesantu savu babu, mammu, goda dāmu, sieviešu receptes. Radās doma, ka mēs varētu tās receptes apkopot un izveidot e-grāmatu, lai arī pārējie zina, jo mēs noteikti zinām, ka mūsu bērnībā ēdiens bija visgaršīgākais un vislabākais.

Pyrma diveju godu projekts realizeits i apkūpuoys viņ Ūzulainis pogosta receptis, tok ar tū bejs par moz. Sovpateiguos receptis suoktys vuokt ari nu puorejim puorvaļdis pogostim – Lūznavys, Pušis, Feimaņi, Silmalys i Maltys.

Edgars Blinovs Maltys apvīneibys puorvaļdis vadeituojs

Iedzīvotāji bija atsaucīgi katrā pagastā. Bez šaubām, mūs interesēja vecmāmiņu receptes, jo ir skaidrs, ka toreiz, kad vecmāmiņas gatavoja, nebija tik daudz dažādu produktu, kuri šobrīd ir pieejami mūsu veikalos. Ir skaidrs tas, ka dažas saimnieces slēpj savus īpašos ingredientus, bez kā konkrētā torte nebūs izcila vai konkrētā zupa bez konkrētās garšvielas nebūs tāda, kādai tai jābūt īstenībā.

Ari pats Edgars Blinovs kartupelus blīnus cap piec sovom metodem, īvarojūt vairokus principus.

Protams, kas ir būtiski, bet es tam nepievēršu uzmanību – daudzi savās receptēs min konkrētu kartupeļu veidu. Man nav nozīmes – kartupelis ir kartupelis, bet citiem kartupeļiem tur ir cietes vairāk, līdz ar to viņiem nevajag varbūt pat olu likt iekšā. Citi saimnieki liek pat atsevišķi karoti cietes, bet es to nedaru. Man šķiet, ka pašiem kartupeļiem jau pietiek ar cieti.

Masā arī vienu tējkarotīti vai pat mazāk drusku cukura. Tad attiecīgi tas veido to procesu un pankūciņas paliek brūnas jeb karamelizējas.

Recepšu gruomota byus daīmama kai latvīšu, tai ari latgalīšu rokstu volūdā. Tū kotrs grybātuojs vareis sajimt epostā, atrast pogostu sātys lopuos, taipoš ari kulinaraismantojums.lv.

Edgars Blinovs Maltys apvīneibys puorvaļdis vadeituojs

Mēģināsim arī attiecīgi veidot šo e-grāmatu pievilcīgākā veidā, lai tā būtu interesanta, praktiski izmantojama. Mūsu iecere ir maksimāli šo grāmatu izplatīt gan kultūrmantojumā.

E-recepšu gruomotys veiduotuoji pauž, ka tei varātu byut gotova da goda beigu. Ari iz nuokūtni planavuots gruomotu pylnveidūt, taipoš ari izdūt taustamā veidā. Projekts “Senču iedīņu tradicejis Maltys apvīneibys pogostūs eistynuots ar Vaļsts kulturkapitala fonda mierkprogramys “Latvīšu vāsturiskūs zemju atteisteibys programma” finansialū atbolstu 1620 eiro apmārā.

Dalies:

Daugovpilī nūteik seminaru cyklys par kulturys ilgtspieju

Runoj Latgola: 5. raidiejums par Latgolys kulturys programu

Līdzīgi raksti