Rēzeknē slēgts šķirto atkritumu savākšanas laukums

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 8 decembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Rēzeknē šobrīd nav neviena šķiroto atkritumu savākšanas laukuma. Pirms vairāk nekā 20 dienām vienīgais šāds laukums tika slēgts. Pašvaldība zemi, uz kuras tas atradās, pārdeva komersantam un tagad nomas līgumu nepagarinot – punkta darbība izbeigta. Šonedēļ gan atkritumu apsaimniekotājs kopā ar pašvaldību meklē pagaidu risinājumu un šķirotos atkritumus iecerējuši pieņemt četrās dažādās pilsētas vietās. Valsts vides dienests gan ideju kritizē un aicina rast citas iespējas.

Vienīgais Rēzeknes šķiroto atkritumu savākšanas laukums slēgts jau trīs nedēļas. Pašvaldība tikai tagad informē, ka turpmāk līdz jauna laukuma izbūvei apsaimniekotājs SIA “ALAAS” nodrošinās atkritumu savākšanu no privātpersonām četrās dažādās vietās: tekstilu plānots pieņemt Dzīvnieku patversmes teritorijā noteiktos laikos organizēt mobilos lielgabarīta un elektroierīču punktus pie Olimpiskā centra un Ziemeļu rajonā.

Jurijs Petkevičs SIA “ALAAS” izpilddirektors

Kamēr vēl nav tā situācija atrisināta ar jauno laukumu, kur mēs varētu strādāt, tas risinājums dotajā brīdī pat būs zināmā mērā labāks, jo iepriekš tas laukums atradās tikai vienā vietā, tad ir opcijas, kas attiecas uz elektroniku, lielgabarītu un riepām būs jau divās vietās pilsētā. Privātmāju īpašniekiem, kuriem tādas opcijas nebija un, kuri izmantoja mūsu laukumu, tieši vieglam iepakojumam un stiklam mēs piedāvājam izmantot tos konteinerus, kas stāv pie mūsu ofisa no kreisās puses tepat Zilupes ielā 50.

Dainis Lazdāns VVD Latgales reģionālās vides pārvaldes direktora vietnieks

Vienkārši tas ir pašvaldības neizdarības dēļ, jo līgums, zināja, ka iet uz beigām, vajadzēja vienkārši laicīgi tad meklēt jaunu vietu un slēgt jaunu līgumu. Tagad tas viss ievilksies vismaz uz pusgadu, es tā domāju.

Laukums slēgts, jo nav pagarināts nomas līgums ar komersantu, kam zeme pārdota un ir ieceres par cita veida darbību teritorijā. Pašvaldība plašāk turpmāko rīcību nekomentē. Tikmēr pagaidu risinājumu Valsts vides dienests gan neatbalsta.

Valsts vides dienests

“Valsts vides dienesta izdotu B kategorijas atļauju apsaimniekot publiski pieminētās atkritumu kategorijas (..), konkrētais uzņēmums nav saņēmis, pamatojoties uz to, ka šāda veida darbībām nepieciešami cita veida apstākļi un tas nebūtu atbilstoši vides prasībām un teritorijas izmantošanas veidam.”

Dažādu lēmumu pieņemšana domē kavējas politiskās situācijas dēļ. Konkrētu vietu jaunam vai vismaz pagaidu laukumam ne pašvaldība, ne atkritumu apsaimniekotāji nenosauc.

Jurijs Petkevičs SIA “ALAAS” izpilddirektors

Kur būs nākamais laukums, ir tie vairāki varianti, bet, cik es saprotu, pilsēta meklē, kur var izveidot ātrāk to laukumu, bet droši vien pareizāk prasīt komentāru no pilsētas puses. Šī gada situācija, kas bija pilsētas domē, tas jau… nebija tik lielas finansiālas iespējas, lai izbūvētu to, kas bija saplānots, līdz ar to sākām meklēt citus variantus. Mēs meklējām opcijas arī citur pilsētā, kas var nodrošināt to laukuma funkcionalitāti līdz tam brīdim, kamēr nav jaunā, bet diemžēl visi tie zemes gabali, kas pieder pilsētai, neatbilst tam lokālplānojumam, kas nepieciešams tam laukumam.

Līdz šim vidēji gadā no šķiroto atkritumu laukuma izveda 1500 kubikmetru otrreizēji izmantojamu materiālu. Neapmierināti ar situāciju ir arī iedzīvotāji.

Alojā, piemēram, ir tikai 1000 iedzīvotāju, bet viņiem ir tas, kas mums vairs nav – šķirošanas laukums. (..) 21. gadsimts! Ar visām klimatneitralitātes politikām, aprites ekonomikām un šķirošanas plāniem….”

Speciālu nosacījumu par to, ka pilsētā obligāti jābūt laukumam, nav, tomēr Rēzeknes piemērs Valsts vides dienesta pieredzē reģionā ir pirmo reizi.

Dainis Lazdāns VVD Latgales reģionālās vides pārvaldes direktora vietnieks

Citur nav to laukumu kā tādu, bet tur, kur ir, to, ka pēkšņi tie pārtrauc darbību, es tā kā nezinu, tāda nav bijis. Pašvaldību likumā ir rakstīts, ka tā ir pašvaldības autonomā funkcija organizēt iedzīvotājiem sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus un tur iekšā tātad ir gan šķirošana, gan savākšana un izglītošana, kampaņas dažādas.

Jau šo piektdien Valsts vides dienesta speciālisti tiksies ar pašvaldības pārstāvjiem, lai pārrunātu citus iespējamus risinājumus šķiroto atkritumu savākšanai pilsētas teritorijā. Tikmēr tuvākā šķiroto atkritumu savākšanas vieta ir aptuveni 15 kilometrus attālais poligons “Križevniki” Rēzeknes novadā.

Dalies:

Rēzeknē turpina liet ierakumu sveces

Jauns tūrisma objekts par pārtikas iepakojumu vēsturi

Līdzīgi raksti