Daugovpilī nūteik seminaru cyklys par kulturys ilgtspieju

Autors: Marta Puzāka - 8 decembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Kūpīna “Cita Daugavpils” eistynoj sešu seminaru cyklu par i ap kulturvidi, tuos procesim i ilgtspeiju. Kotru nu seminaru voda kaids jūmys profesionalis, kas pasadola ar īdvesmojūšim i analitiskim stuostim. Niu aizvadeitys četrys nūdarbeibys, kur na tik daugovpilīšim, tok ari piļsātys gostim i dažaidu nūzoru puorstuovim beja vareiba izzynuot par naatkluotajom kultūrvītom apkaimīs, vierteibu pīejom i sovu īspieju izmontuošonu. Seminaru cyklys i ziņu sižeta izveide realizeita ar Vaļsts kuļturkapitala fonda mierķprogramys “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” finanisalu atspaidu. #Latgales_kulturas_programma

Styprynuot kulturys ilgtspieju – ar taidu vadmotivu Daugovpilī nūris vairuoku seminaru cyklys kulturys i cytu sferu puorstuovim. Sešu nūdarbeibu garumā kluotesūšajim ir vareiba izprast veidus, kai veiduot sev teikamu kulturvidi struodojūt pošam ar sevi i leidzcylvākim, tai ari meklejūt jaunys īspiejis i tuos eistynuot. Vīna nu seminaru temu bejuse taišni par kulturys atjaunuošonu apkaimīs. Tū var dareit caur radūšajim kvartālim.

Zane Melāne Seminara vadeituoja, bīdreibys “Divruna” puorstuove

Atklāt kultūrtelpu sev un radīt saturu, radīt un savākt stāstus par šo vietu. Un arī radīt jaunus stāstus, radīt aktivitātes, apvienojot kultūrvietas, kopienas, iedzīvotājus. Aktivizējot viņu darbību un caur kopīgām aktivitātēm arī veidot jaunus kultūras produktus, kas būtu ļoti laba iespēja konkrētās apkaimes izaugsme ne tikai no kopienas saliedētības viedokļa, bet arī veicinot interesi no malas un gūstot gan radošo kultūras pienesumu, gan ekonomisko pienesumu apkaimei.

Radūšais kvartals var byut pamasta voi degradeta teritoreja, kurā var īmīsuot ideju par kulturtelpu – sovpateigu i unikalu. Seminarā stuosteiti īdvasmuojūši cylvākstuosti, kas graustus puorviertuš par cylvāku pīsaistūšom videm.

Zane Melāne Seminara vadeituoja, bīdreibys “Divruna” puorstuove

Pirmais noteikti ir ideja. Tāpēc es aicinu teikta “jā!” pat visneprātīgākajām idejām. Otrs, protams, kas ir ļoti, ļoti svarīgi, ir domubiedri. Atrast sev domubiedrus, kas palīdzētu šīs idejas īstenot un veidot biedrību, arīdzan organizāciju un projektiem varētu idejas īstenot.

Sovpus cyta seminara tema bejuse “Vierteibu pīeja komunikacejis veiduošonā ar sabīdreibu”, kurā lektore Ieva stostejuse par tū, kai struoduot ar vierteibom, nu kurom ir atkareiga personeiguo izaugsme i attīceibys ar leidzcylvākim.

Ieva Johansson Izaugsmys platformys “MeYou.One” puorstuove

Kā vērtību pieeja mums ļauj sadarboties vienam ar otru, radīt brīnišķīgas lietas savā Daugavpilī vai Latgalē, Latvijā. Vērtības ir tas, kas ir mūsu pamats, centrāle un ja mēs spējam vienoties vērtībās, tad arī rezultāts kultūrā atspoguļojas skaists, dinamisks un arī ilgtermiņā.

Ari Daugovpilī pastuov vairuoki izaicynuojumi kulturā. Itaida veida dūmu apmaiņa seminarūs paleidzātu izkristalizeit temys i rysynuojumus, kam byutu juoveļta eipaša viereiba.

Ieva Johansson Izaugsmys platformys “MeYou.One” puorstuove

Neviena vide neizpaliek bez ierobežojumiem, jo tāda ir cilvēka būtība – pretstatīt vienam otru un meklēt, kuram ir patiesība un lielāka jauda. Daugavpils ir unikāla un kolorīta vieta. Manuprāt, tā ir arī viena no šīs vides vērtībām – dažādība, krāsa un kolorīts, kas mūsos ir, dažādās tautības. Komunikācija un sadarbība, vedot cilvēkus kopā, ļauj radīt kaut ko tādu, kas nekur citur Latvijā vispār pat nav iespējams.

Zane Melāne Seminara vadeituoja, bīdreibys “Divruna” puorstuove

Manuprāt, ir ļoti svarīgi aktivizēt apkaimes, kas ir pilsētā. Līdzīgi kā tas ir galvaspilsētā Rīgā – kultūra nekoncentrējas tikai pilsētas centrā vai noteiktās kultūras institūcijās, bet lai kultūra iziet ārpus ierastajām robežām, aiziet uz apkaimēm un apvieno iedzīvotājus.

Seminarus organizej bīdreiba “Cita Daugovpils”. Pamatā tūs apmeklej aktivī daugovpilīši, tok ari īsarūn gosti nu sūpluokajom apkaimem. Attuolynuotajuos nūdarbeibuos auditorejis pulks jau ir plošuokā mārūgā.

Inga Belousa Bīdreibys “Cita Daugavpils” puorstuove

Tad, kad pirms diviem gadiem, bijām ļoti aktīvi un cerējām, ka Daugavpils varēs iegūt Eiropas kultūras galvspilsētas nosaukumu, bijām aizrāvušies ar daudzām plašām idejām, ko mēs arī stāstījām kultūras darbiniekiem, aktīvistiem. Patiesībā, mēs uz šo dienu esam kļuvuši kā kultūras ilgtspējas satura stāstītāji. Mēs sapratām, ka stāsts par kultūras ilgtspēju ir svarīgs un ka tas ir ļoti aktuāls visiem jomā strādājošiem, jo redzējām, cik daudz no citām pilsētām bija dalībnieku.

Zane Melāne Seminara vadeituoja, bīdreibys “Divruna” puorstuove

Kultūra ir tāds sabiedrības virzītājspēks. Kultūrai ir vajadzīga telpa, arī laikmetīgajai kultūrai ir vajadzīga telpa. Nav jābaidās no laikmetīgās kultūras. Jāmēģina īstenot dažādas aktivitātes, jo kultūra patiesi apvieno sevī gan vēsturiskās vērtības, gan arī jaunradi.

Seminaru programu eistynuota izmontojūt Vaļsts kuļturkapitala fonda mierkprgramys “Latvīšu vāsturiskūs zemju atteisteibys programma” finansialū atbolstu 1500 eiro apmārā.

Dalies:

Literari muzykalajā Andrejdīnā itymā godā “Atīsmis”

Elektroniskā gruomotā apkūpuotys senejuos iedīnu receptis

Līdzīgi raksti