Rēzeknē turpina liet ierakumu sveces

Autors: Marta Puzāka - 6 decembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Turpinot pērnā gada aizsākto ierakumu sveču liešanu Ukrainas armijas atbalstam, Rēzeknē ukraiņi un latvieši jaunā tehnoloģijā sagatavojuši 250 blindāžas sveces, kas vēlāk tiks nogādātas Ukrainā. Kopš pērnā gada Rēzeknē vietējo grupiņa rīko arī dažādas citas aktivitātes, kas tapušas par pamatu ciešas draudzības izveidei starp ukraiņiem un rēzekniešiem.

Atgādināt sev un līdzcilvēkiem, ka pie kara nedrīkst pierast – Rēzeknē vietējie aktīvisti un pilsētā uz dzīvi apmetušies kara bēgļi atkal vienojušies ierakumu sveču liešanā Ukrainas aizstāvjiem. 30 cilvēku pulkā vakara gaitā gan lieli, gan mazi kopīgiem spēkiem izgatavojuši 250 blindāžas sveces, kas skarbās frontes ziemas salā ne vien sasildīs, bet dos arī gaismu un iespēju uzsildīt ēdienu kareivjiem.

Valērijs Ukrainas kara bēglis, darbnīcas organizators

Mūsu abi dēli ir frontē. Šeit mēs varam palīdzēt šādā veidā – sasildot viņus ar savām rokām izgatavoto sveču siltumu. Esmu sajūsmā par cilvēku skaitu, kas ieradušies, jo saprotu, ka mēs esam sadzirdēti. Kurš nesa vasku, kurš kartonu. Ko varēja, to arī atnesa. Galvenais, ka cilvēki atnesa savas sirdis, rokas un iespēju savu laiku veltīt tam, lai paveiktu cēlu darbu.

Diāna Selecka DAP Dabas izglītības speciāliste, darbnīcas organizatore

Izmantojot vecas bundžas, nevajadzīgu kartonu, mēs to darām gan tāpēc, lai ātrāk būtu uzvara Ukrainas karavīriem, gan arī tāpēc, lai cilvēku neaizmirstu, ka tepat netālu notiek karš un lai tas mums nekļūtu par ikdienu. Šobrīd jau tā nedaudz esam pieraduši pie tā, bet mēs nedrīkstam pie tā pierast.

Ne vien sveču izejmateriāli, bet arī finansiāli ziedojumi atbilstoša parafīna iegādei sarūpēti pašu rokām. Ņemot vērā atsauksmes par pērnā gada ierakumu svecēm, šoreiz liela uzmanība pievērsta liešanas tehnikai, kas gada laikā mainījusies.

Diāna Selecka DAP Dabas izglītības speciāliste, darbnīcas organizatore

Pagājušo gadu mēs arī lējām sveces un mēs darījām to tā – likām ļoti daudz kartona un tad lējām iekšā parafīnu, bet pienāca atsauksmes, ka kartons pārdeg, sakrīt un ir ļoti daudz pelnu, dūmošana. Šogad mēs mēģinājām šādu variantu – kartona ir ļoti nedaudz, vairāk parafīna. Protams, parafīna patēriņš ir lielāks, bet karavīram varbūt kādā blindāžā vai nojumītē var izmantot, jo mazāk dūmo.

Vietējie aktīvisti jau pus otra gada garumā regulāri rīko dažādas citas aktivitātes. Pīti maskēšanās tīkli, adīti cimdi un zeķes, organizēti pārgājieni un animācijas filmu seansi bērniem. Arī paši ukraiņi izsaka lielu pateicību vietējiem latviešiem, kurus nu dēvē par tuviem draugiem.

Oksana Ukrainas kara bēgle

Tas mūs vieno, jo mums ir iespēja palīdzēt. Kaut arī šobrīd neatrodamies Ukrainā, ļoti vēlamies palīdzēt mūsu karaspēkam uzvarēt. Mums ir jāturas kopā, lai mūsos saglabātu cīņas sparu.

Natālija Ukrainas kara bēgle

Milzīgs paldies latviešiem un Latvijai par to, ka tik grūtā brīdi viņi atrada stūrīti mums, lai mēs spētu dzīvot kopā. Tas ir ļoti vērtīgi!

Māra Āze Latgales attīstības centra pārstāve, darbnīcas līdzorganizatore

Par karu vienmēr viss ir emocionāli, bet tad, kad tu vienkārši apstājies un saproti, ka tu nevari vienkārši paļauties uz citiem. Ja tu vari, tad tu dari. Katrs izdara tik, cik viņš var, cik viņš grib un no visas sirds. Vienā brīdī tev kaut kādas pasaules lietas, kas ir lielā kontekstā, kļūst tavējās. Un tu nesaproti, kāpēc tas tev ir svarīgi? Vienā brīdī tu esi tas, kas palīdzēs vieniem, cits palīdzēs citur. Sanāk, ka katrs kaut kur pieliek savu roku.

Izgatavotās ierakumu sveces pavisam drīz tiks nogādās Ukrainas aizstāvjiem. Brīvprātīgie plāno turpināt iesāktās aktivitātes, taču lūdz arī palīdzēt atrast telpas, kurās regulāri varēs turpinās savus darbus, lai palīdzētu saviem dēliem, draugiem un citiem, kuri karo par Ukrainas atbrīvošanu.

Dalies:

Karavīri no ASV skolēniem māca pirmās palīdzības pamatus

Rēzeknē slēgts šķirto atkritumu savākšanas laukums

Līdzīgi raksti