Forums par Austrumu rūbeža drūšeibu Bolvūs

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 1 decembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Ko var darīt ikviens no mums jau tagad un, kā pēc iespējas atbildīgāk rīkoties jebkurā krīzes situācijā? Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem atbildes meklētas forumā par Austrumu robežas drošību. Forumu un praktiskās rīcības izspēli Balvos sadarbojoties ar aizsardzības nozares speciālistiem un Balvu novada pašvaldību organizēja Latgaliešu kultūras biedrība un Latgales kongresa lēmumu izpildes padome.

Mudināt būt aktīviem un domāt par vietējai kopienai un visai sabiedrībai svarīgiem jautājumiem – tā ir Latgales foruma “Esi i dori” galvenā ideja. Nupat ar viedokļiem un praktisko pieredzi Balvu Novada muzejā dalījās eksperti, kas saistīti ar aizsardzības nozari un Austrumu robežas drošību.

Ilga Šuplinska LKB vadeituoja, projekta koordinatore

Mēs principā mēģināsim saprast, vai cilvēki, kas šeit dzīvo, vai organizācijas, kas atbild par noteiktiem pasākumiem pierobežā, ir gatavas jebkurai “X” stundai un arī, cik lielā mērā cilvēki saprot, ka īstenībā valsts aizsardzība sākas no katra paša. Noslēgumā mēs mēģināsim arī izspēlēt vienu situāciju, diemžēl vissmagākajā variantā, ka ir paziņots, ka ir iespējams militārs apdraudējums un rīcība 24 stundu laikā.

Ričards Batarāgs NBS AŠ civilmilitaruos sadarbeibys eksperts

Šī gatavība, par ko mēs runājam, patiesībā der arī ikdienai. Ja tā ir vētra vai epidēmija, plūdi, ledus sastrēgums, jebkurā šajā situācijā tā sabiedrības gatavība, ka mēs viens otram palīdzam un saprotam, ko viena organizācija var darīt, ko uzņēmums var darīt, kā pašvaldībai rīkoties, kā žurnālistiem rīkoties.

Pašvaldība foruma apmeklētājus iepazīstināja ar Balvu sadarbības teritorijas civilās aizsardzības plāniem un jau līdz šim pieredzēto ukraiņu bēgļu krīzi robežkontroles punktā “Vientuļi”. Lielākas migrantu plūsmas un citu ģeopolitisku apstākļu dēļ punkts tagad ir slēgts.

Mareks Ļahnovičs Vaļsts rūbežsardzis Viļakys puorvaļdis prīkšnīks, pulkvedis

Ļoti aicinu sabiedrību, jebkuru Latvijas iedzīvotāju, gan arī privātos uzņēmējus, mežstrādniekus, kas mežā strādā un īpaši pierobežas joslā būt, pirmkārt, modriem un, manot aizdomīgas personas, nekavējoties ziņot, jo Valsts robežsardze jebkurā robežsardzes struktūrvienībā, mēs strādājam 24X7.

Ilga Šuplinska LKB vadeituoja, projekta koordinatore

Balvi robežojas ne tikai ar Krieviju, bet arī ar to teritoriju, kas savulaik ir bijusi Latvijas teritorija, tādā veidā mēs tā kā esam pavisam tuvu Austrumu robežai, turklāt visplašākajā izpratnē, tā ir Eiropas Savienības robeža, Latvijas robeža, Latgales robeža. Ļoti liels prieks, ka atsaucās arī Balvu ģimnāzija un, ka šajā brīdī būs klāt arī jaunieši, kuri mācās Valsts aizsardzības mācību.

Forumu apmeklēja arī vietējo izglītības iestāžu, organizāciju un uzņēmumu vadītāji, policisti, ugunsdzēsēji un citi nozares speciālisti. Prezentācijās uzsvērts, ka jebkurā krīzes gadījumā, pirmkārt, rūpes jāuzņemas par savu ģimeni.

Ričards Batarāgs NBS AŠ civilmilitaruos sadarbeibys eksperts

Pazuda elektrība, norāva jumtus, kaut kādā brīdī var pazusts sakari. Tad pirmais, vai mums ģimenē ir skaidrs, kā rīkoties. Vai bērni zina minimumu, ko darīt, ko nedarīt? Vai mums, piemēram, mājās ir minimāli aptieciņa, zāles, ja vajadzēs, ja kāds ir kaut ko savainojis, vai mēs varam kaut divas dienas pavārīt makaronus neejot uz vietējo veikalu?

Savukārt pēc tam, kad ģimene ir drošībā, jāizvērtē, cik lielā mērā un, kā var palīdzēt apkārtējiem – radiem, draugiem, kaimiņiem un sabiedrībai kopumā.

Ričards Batarāgs NBS AŠ civilmilitaruos sadarbeibys eksperts

Jo lielāka ir tā bēda jo vairāk vajag mediķiem palīdzību, jo vairāk vajag policijai brīvprātīgos, kas skatās līdzi, jo vairāk vajag ugunsdzēsējiem palīdzību, es nemaz nerunāju par to, ka ikkatrs ir aicināts izvērtēt, vai viņš varbūt tomēr var nākt Zemessardzē un krīzes situācijā gatavs būt Bruņoto spēku rindās.

Drošības forums bija redzams arī tiešraidē Youtube lapā “Latgolys kongress”, kā arī Latgaliešu kultūras biedrības Facebook lapā, bet jau 1. decembrī sekos diskusiju turpinājums tiešsaistē, kur reģionālo augstskolu pārstāvji runās par identitātes, mediju un sociālo tīklu ietekmi uz drošību.

Dalies:

Bērni bīstami spēlējas uz nedroša ledus

Izvieto ceļazīmes lībiešu un latgaliešu rakstu valodā

Līdzīgi raksti