Bērni bīstami spēlējas uz nedroša ledus

Autors: Marta Puzāka - 30 novembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Uz ūdenstilpēm veidojas pirmās ledus kārtas, kas bērniem rada interesi slidināties, vizināties un pašu spēkiem pārbaudīt ledus biezumu. Bieži vien vecāki nezina, kur bērni atrodas, kā arī nereti pieaugušie ir vienaldzīgi, ieraugot, ka uz nedroša ledus atrodas cilvēki. Rēzeknē kāds sašutis vecāks stāsta, ka bijis vienīgais, kurš rīkojies, lai nepieļautu bērnu atrašanos uz trauslā ledus.

Līdz ar pirmo salu un sniega kārtu bērni un pusaudži ļaujas ziemas priekiem. Līdzās vizināšanās ar ragavām, adrenalīnu sagādā arī aizsalušās ūdenstilpnes. Rēzeknietis Aleksejs stāsta, ka brīvdienās pamanījis kā sākumskolas vecuma bērni izklaidējušies uz nupat aizsalušā Ančupānu karjera. Lielākais sašutums Aleksejam bijis par tā brīža pieaugušo vienaldzību.

Aleksejs Rēzeknes iedzīvotājs

Atnācām ar ģimeni pastaigāties ar suni, pavizināties no kalniņa. Atnāca vēl bērni vizināties ar ragavām un uzreiz uzkāpa uz ledus. Sākumā palūkojāmies apkārt, varbūt tomēr viņu vecāki ir tepat, bet vecāku nebija. Aizrādījām: “Ejiet prom, ledus vēl ir plāns!” Uz ko viņi atbildēja, ka ledus nav plāns, te nav dziļš.

Vīrietis novērojis, ka krastā plāno ledu neiztur pat suns, tāpēc vēlreiz mudināja bērnus nākt krastā, taču veltīgi.

Aleksejs Rēzeknes iedzīvotājs

Vēroju situāciju un blakus esošajiem jautāju, vai tie nav jūsu bērni? Man atbild – nē. Stāv un runā: ”Ai, kā gan tā?” Sāku skriet pie viņiem ar suni. Viņi, ieraugot, ka skrien pieaugušais, paņēma ragaviņas un aizgāja. To bērnu vecāku klāt nebija, bet bija citi pieaugušie. Ir ļoti bēdīgi, ka viņi neko neizdarīja.

Situācija, kas, par laimi, beigusies bez negadījumiem, likusi aizdomāties, vai paši vecāki ir informēti par savu bērnu atrašanās vietu un arī rīcību nelaimes gadījumā.

Ineta un Vineta Balvu iedzīvotājas

Marta: Kā jārīkojas situācijā, ja bērns iekrīt zem ledus? Ko jūs darītu? Vineta: Kaut kas noteikti jāiedod. Kāds zars jānolauž. Pašam iet līdzi noteikti nē, jo tad jau lūstu līdzi. Ineta: Ja zara nav, tad šalli jāizmanto. Mest šalli palīgā un, droši vien, saukt palīdzību no apkārtējiem, ja tur kāds tur kāds atrodas. Nekrist noteikti panikā, jo panika radītu vēl lielāku satraukumu arī bērnam. Mēģināt to stresu noturēt tā, lai arī bērnam miers, ka viņš tiek glābts.

Māris Kalniņš VUGD Latgales reģiona brigādes Rēzeknes daļas vada komandieris

Ja kāds garām redz, ka ir bērni uz ledus un ja kāds nokrīt, tad, protams, atkarībā no tā, cik tur blakus ir cilvēku, mēģināt visiem kopā. Vienam uzreiz jāzvana 112, otram uzreiz, atkarībā arī cik viņš ir tālu no krasta, mēģināt mest ar to, kas ir pie rokas. Darīt visu iespējamo, lai viņu izglābtu. Pats galvenais jebkurā vietā ir sagaidīt VUGD dienestu, lai parādītu precīzu vietu un ātrāk varētu likt līdz slīkušajam.

Aleksejs Rēzeknes iedzīvotājs

901G4140_01 02:49 Vienmēr sekoju līdzi, kur ir mani bērni. Es nevaru palaist, piemēram, uz mežu, jo zinu, ka ledus ir plāns. Bērni ir mazi, viņi nevar domāt soli uz priekšu. Ielūzīs, iesprūdīs, nosals un ka var vienkārši netikt mājās. Tāpēc ir jāizvērtē riski, kur tu laid savu bērni, kur viņi staigā. Uzskatu, ka vajag sargāt savus bērnus, jo neviens cits jūsu vietā to neizdarīs.

VUGD statistika rāda, ka puse no pērnā un šī gada no ūdenstilpēm izglābtajiem bijuši tieši nepilngadīgie bērni – pagājušo gadu 24, šogad jau 12. Latgales reģionā šī gada laikā izcelts viens bojāgājušais un trīs cilvēki glābti.

Dalies:

Pierobežā IZM plānus vērtē kritiski

Forums par Austrumu rūbeža drūšeibu Bolvūs

Līdzīgi raksti