Reģionos aizvien mazāk diennakts aptieku

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 23 novembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Zems pieprasījums pēc medikamentiem nakts stundās, farmaceitu trūkums, vēlme gūt lielāku peļņu – šie un vēl daudzi citi faktori ietekmē to, ka reģions diennakts aptieku skaits sarūk. Zāļu valsts aģentūras reģistrā norādīts, ka no vairāk nekā 830 aptiekām 24 stundu darbalaiks ir tikai 12 aptiekām, turklāt lielākā daļa no tām atrodas Rīgā un tās apkārtnē.

Lai arī Rēzekne ir viena no lielākajām Latvijas pilsētām, šobrīd tajā nav nevienas aptiekas ar diennakts darbalaiku. Turklāt visā Latgales reģionā šāda iespēja nodrošināta vien Daugavpilī, līdz kurai, piemēram, no Balviem ceļš ir 170 kilometrus garš.

Sniedze Ludzas iedzīvotāja

Es uzskatu, ka ir nepieciešamība pēc diennakts aptiekas, jo cilvēkam var jebkas notikt diennakts laikā, kāda steidzamība, teiksim, ārkārtas var rasties pēc kādiem medikamentiem. Noteikti! Jā. Jābūt. Īpaši tad, kad ir… bija mazs bērns un pēkšņi saslimst, un ir temperatūra un tad, jā, ir nepieciešamība bijusi tāda.

Anastasija aptiekas apmeklētāja no Rēzeknes

Nu bija tā, ka bija nepieciešams nopirkt, piemēram, “Nurofen”, bet aptiekas visas bija slēgtas. Ļoti paveicās, ka manai māsai arī ir mazi bērni un mēs to “Nurofen” dabūjām, bet nu principā, es domāju, ka pilsētā jābūt kaut vienai aptiekai, kurā varētu pa nakti kaut ko nopirkt.

Aptieku tīklu pārstāvji gan informē, ka visu diennakti strādā aizvien mazāk aptieku. Pat Rīgā pieprasījuma pēc tām trūkst. Zāļu valsts aģentūras mājaslapā pieejamie dati liecina, ka 24 stundu darbalaiks vēl ir aptiekām Ventspilī, Tukumā, Jelgavā un Ādažos. Ir arī tīkli, kam diennakts aptieku vairs nav vispār.

Zane Melberga Euroaptieka” aptieku tīkla kvalitātes vadītāja

Kādu laiku mums bija diennakts aptieka Rīgā, bet es teiktu, ka nebija liels pieprasījums no iedzīvotājiem, līdz ar to šo pakalpojumu pārtraucām. Mēs ļoti skatāmies uz to, lai gan tirdzniecības centram mēs pielāgotu savu darba laiku, gan arī pacientu plūsmai, cilvēku plūsmai. Galvenokārt to var novērtēt tajā brīdī, kad ir svētki, svētku dienas, kad daudzas aptiekas nestrādā, bet mūsu aptieka strādā.

Jeļena Petrišina Mēness aptieka” mazumtirdzniecības pārdošanas vadītāja farmācijas jautājumos

Pieprasījuma pēc diennakts aptiekas nav. Vidēji no plkst. 24.00 līdz 06.00 aptiekās veikti vidēji trīs pirkumi. Ir analizēta arī reto apmeklētāju pirkumu struktūra. Tā liecina, ka izvēlētie aptiekas produkti nakts stundās nav saistīti ar neatliekamām situācijām, kurām būtu nepieciešama profesionāla farmaceitiskā aprūpe un tie nozīmīgi ietekmētu iedzīvotāju veselību un labbūtību.”

Pašiem farmācijas uzņēmumiem nodrošināt diennakts darbalaiku neesot finansiāli izdevīgi, tāpat reģionos akūti trūkst farmaceitu un tādēļ nav iespējama papildslodžu izveide.

Kristīne Jučkoviča Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore

Šis pakalpojums netiek sniegts tā kā dienā. Lielākoties ir pie lodziņa, kas arī ir drošības jautājums. Farmaceits ir augsti izglītots profesionālis un ne vienmēr arī šie darbinieki vēlas strādāt nakts stundas. Ir jābūt aptiekai pelnošai, tā, lai var samaksāt algas farmaceitam, jo valsts par farmaceitisko aprūpi nemaksā.

Strauji esot sadārdzinājušās arī diennakts aptieku uzturēšanas izmaksas. Tomēr tā kā farmācija ir regulējama nozare, ar valsts, kā arī pašvaldību interesi diennakts aptieku pieejamību varētu uzlabot.

Jeļena Petrišina Mēness aptieka” mazumtirdzniecības pārdošanas vadītāja farmācijas jautājumos

Uzņēmums pašvaldībām ir apliecinājis gatavību izskatīt priekšlikumus par pašvaldības atbalstu diennakts aptiekas darbībai, ja tās, neskatoties uz pakalpojuma pieprasījuma trūkumu, iedzīvotāju interesēs uzskata par nepieciešamu diennakts aptieku darbību tomēr nodrošināt. Ja būtu šāds atbalsts, uzņēmums varētu izskatīt iespējas diennakts aptieku atvēršanai reģionā.”

Kristīne Jučkoviča Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore

Tāda regulējuma par speciālām vietām, kur jābūt obligāti diennakts aptiekām, nav. Valstij ir iespēja veidot dažādus atsevišķus nosacījumus un tad droši vien arī šī bumba šajā gadījumā ir valsts pusē.

Savukārt pagaidām vietās, kur diennakts aptiekas nav, speciālisti aicina iedzīvotājus jau savlaicīgi būt gataviem vismaz paredzamām situācijām un regulāri pārbaudīt, kā arī atjaunot mājas aptieciņu saturu.

Kristīne Jučkoviča Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore

Protams, gadās arī dažādas situācijas, bet šīs situācijas iespējams, ja tās ir neatliekamas, tad risināmas arī neatliekamā veidā.

Zane Melberga Euroaptieka” aptieku tīkla kvalitātes vadītāja

Es ieteiktu visām jaunajām māmiņām, vispār vecākiem, kuriem ir bērni, mājās ir jābūt bērniem piemērotiem un bērnu tieši vecumam atbilstošai zāļu formai, kas samazina temperatūru. Tātad mazākiem bērniem tie ir sīrupi, lielākiem bērniem jau tabletes un pieaugušajiem arī mājās vajadzētu būt kādiem līdzekļiem, kas der gan pret sāpēm, gan pret temperatūru.

Tāpat vairākos aptieku tīklos kopš kovid pandēmijas laika izveidots pakalpojums par medikamentu piegādi mājās. Farmaceiti arī uzsver, ka regulāri pēta un analizē klientu plūsmas, ja pieprasījums konkrētā vietā augs, darbalaiku būtu iespējams pagarināt vismaz līdz pl. 21:00.

Dalies:

Valsts svētku priekšvakarā godināti Rēzeknes novada apbalvojuma saņēmēji

Augšdaugavas novadā plāno veidot industriālo parku

Līdzīgi raksti