Dāvana Latvijai – sakopts dižkoks Latgale

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 22 novembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Sirdsdāvana Latvijas svētkos – rūpes par Latvijas sirmgalvjiem dižkokiem. Šie senatnes liecinieki ir ne tikai mājvieta dažādām retām sugām, bet arī cieši saistīti ar vēsturiskiem notikumiem. Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģiona administrācija ikgadēji valsts svētku priekšvakarā sakopj kādu no zīmīgām dabas vērtībām. Šoreiz izvēlēts dižkoks – ozols.

Latvijas simbols, vēstures liecinieks un mājvieta īpašām sugām – tas ir stāsts par valsts vērtību dižkoku. Tā kā tiem ir ne vien bioloģiska nozīme, bet arī emocionālā vērtība, Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģiona administrācijas kolektīvs kā dāvanu Latvijas 105. gadadienā izvēlējies sakopt iespaidīgu ozolu, kas atrodas Krustkalnu dabas rezervātā. Pēdējo reizi šis koks kopts pirms deviņiem gadiem.

Dagnis Vasiļevskis DAP Vecākais valsts vides inspektors

Sakopšanas darbi ir pavisam vienkārši – no dižkoka vainaga projekcijas izgriežam pamežu un koku atvases, kas ir saaugušas pa šiem gadiem, kad mēs pēdējo reizi šeit talkojām. Kāpēc tas ir svarīgi? Jo uz dižkokiem, kā jau uz veciem kokiem, aug dažādas sūnas, ķērpji, kuriem ir nepieciešama gaisma. Kā koks ieaug atvasēs, tā gaisma samazinās. Līdz ar to sūna un ķērpji vairs nejūtas tik labi. Protams, arī dažādi bezmugurkaulinieki, kuriem ir nepieciešami saules apspīdēti koki, lai viņi varētu uz šiem kokiem dzīvot.

Anda Zeize DAP Latgales reģ. administrācijas direktore

Kāpēc tas ir svarīgi? – Jo būtībā esam ļoti patriotiski cilvēki un latviešiem Latvija saistās ar dabu, lieliem, skaistiem kokiem, jo tā ir milzīga vērtība. Dižkoki ir ne tikai bioloģiskā vērtība, jo tajā ir ļoti daudz dažādu dzīvību. Dižkokiem arī ir kultūrainaviskā vērtība un, kas ir ļoti svarīgi, emocionālā vērtība. Jūs pie savām mājās iestādīsies koku, tas izaugs. Jūs bērni vai mazbērni, nākamās paaudzes sagaidīs to, ka tas koks kļūs par dižkoku. Un tas dižkoks būs redzējis jūsu visas dzimtas vēsturi. Tas būs piedalījies jūsu ikdienā. Tas būs uzkrājis to stāstu un enerģiju, tāpēc tā tradicionālā vērtība ir ārkārtīgi svarīga.

Jebkurš koks var iegūt dižkoka statusu, sasniedzot kādu no diviem kritērijiem – atbilstošu apkārtmēru vai augstumu. Dižkoki reģistrēti speciālā Dabas aizsardzības pārvaldes reģistrā “Ozols”, iegūstot nosaukumu un izcelti ar īpašu informatīvo zīmi – “Ozollapu”.

Dagnis Vasiļevskis DAP Vecākais valsts vides inspektors

Katrai koku sugai ir savi izmēri, piemēram, ozolam, kuru mēs šodien sakopsim, lai tas kļūtu par dižkoku, ir jābūt vismaz četri metri. Liepai ir 50, eglēm 30, bērziem ir trīs metri, ja nekļūdos, tūjām 1,5 metri.

Diāna Selecka DAP Dabas izglītības speciāliste

Dabas aizsardzības pārvaldē šogad vērsās Jēkabpils novada novadpētniece Sarmīte Ozoliņa ar lūgumu, lai vienu dižkoku ieviestu mūsu datu bāzē ar nosaukumu “Trešā bruņuvilciena dižkoks”. Tas dižkoks atrodas tieši blakus mājām, kur kādreiz dzīvoja viens no cilvēkiem, kurš piedalījās 3. bruņuvilciena būvēšanā. Tas bija uzreiz pēc Pirmā pasaules kara. Tas bija ļoti nozīmīgs posms Latvijas vēsturē un mēs ar prieku izpildījām šo lūgumu.Ļoti skaisti, ļoti simboliski un es domāju, ka šādā veidā mēs varam mēs varam celt gaismā mūsu varonīgās vēstures lappuses.

Šobrīd datu pārvaldības sistēmā reģistrēti 14645 dižkoki. Dati liecina, ka Latvija ierindojas otrajā vietā Eiropā pēc dižkoku skaita. Pirmajā vietā ir Lielbritānija.

Diāna Selecka DAP Dabas izglītības speciāliste

Latvija tiešām ir ļoti lepna, ka mums ir ļoti daudz senu un apjomīgu koku. Es tiešām domāju, ka tas ir tāds jautājums, par kuru mēs katrs varētu paskatīties sev apkārt un padomāt, cik man blakus aug skaisti koki un tie tiešām ir dižkoki.

Anda Zeize DAP Latgales reģ. administrācijas direktore

Arī sabiedrība ir ārkārtīgi aktīva. Mums ļoti daudzi ziņo par iespējamiem dižkokiem un mēs šo informāciju iespēju robežās arī operatīvi pārbaudām un savadām datu bāzē. Lai ne tikai sabiedrība zinātu, kur ir dižkoki, bet tie cilvēki, kas plāno teritorijas attīstību un zinātu, respektētu un dižkoks savu dzīvi dzīvotu.

Iedzīvotājiem ir iespēja ziņot par īpašumā esošu dižkoku, nosūtot informāciju un atrašanās vietu Dabas aizsardzības pārvaldei. Eksperti koku apsekos un piešķirs tam “Ozollapas” zīmi.

Dalies:

“Aizved mani” soliņiem pieprasījums augs ziemā

Valsts svētkos Preiļos apbalvoti goda pilsoņi

Līdzīgi raksti