“Aizved mani” soliņiem pieprasījums augs ziemā

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 17 novembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Kopš unikālo soliņu “Aizved mani” uzstādīšanas Rēzeknes novada Dekšāres pagastā pagājis mēnesis. Pagaidām gan vēl nav novērota liela iedzīvotāju interese par to izmantošanu, taču sociālo tīklu vidē saņemti gan atzinīgi, gan nievājoši komentāri. Secinājums par projekta lietderību varēs apkopt vien iestājoties ziemai, kad arī augs iedzīvotāju interese par mobilitātes iespējām.

Soliņus “Aizved mani” pie Dekšāres ciema un šosejas pagrieziena klāj neliela sniega kārta. Projekta idejas iniciatore Jolanta Smane uzsver: tātad drīzumā šeit varēs redzēt pirmos braukt gribētājus. Pagaidām, kamēr laika apstākļi ļauj, iedzīvotāji uz vairāk nekā piecus kilometrus attālajiem Varakļāniem dodas kājām vai ar velosipēdu.

Jolanta Smane Dekšāres pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes vadītāja

Līdz šim nav vēl neviens teicis, ka ir izmēģinājis un arī garāmbraucot nav redzēts neviens sēžam uz soliņiem, bet, es domāju, ka nāks sliktāki laika apstākļi, kad ceļš paliks ar velosipēdu neizbraucams, tad noteikti cilvēki sāks izmantot arī šo radīto iespēju.

Vietējie norāda, ka šāda veida soliņi ir arī alternatīva sabiedriskajam transportam. Gan šeit, gan tuvējās pagasta teritorijās autobuss kursē vien divas reizes nedēļā un iedzīvotāji bažījas, ka ar laiku tas notiks vēl retāk. Taču uz pilsētu jātiek – tur ir gan veikals un aptieka, gan citas iestādes.

Jolanta Smane Dekšāres pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes vadītāja

Tur ir valsts tas apkalpošanas centrs, kur var savus aizbraukt rēķinus samaksāt vai vēl ko izdarīt. Pasts tuvākais arī ir Varakļānos. Es pieļauju, ka tie, kas dzīvo pilsētā, viņi īsti nevar izprast to mūsu situāciju. Liekas, kas tad tur, jums tikai pieci kilometri, jums autobuss tur, divas reizes nedēļā jūs varat aizbraukt 8:00 no rīta un 15:00 atbraukt atpakaļ.

Dekšāres pagasts atrodas Rēzeknes novadā un robežojas ar Varakļānu novadu, abu vietvaru vadība soliņu lietderību vērtē atšķirīgi. Pagaidām Varakļānos nav saņemta informācija par ideju uzstādīt trešo soliņu arī pilsētas centrā.

Māris Justs Varakļānu novada domes priekšsēdētājs

Aktīvi iedzīvotāji vienmēr ir labi un idejas ir jāuzklausa un droši vien daļa arī jārealizē. Šī konkrētā lieta, es tā īsti lauku teritorijā to nesaskatu kā turpinājumu, jo tomēr jau lauku cilvēki viens otru pazīst un sakomunicēt var citādi un vienoties par šīm iespējām aizbraukt, atbraukt. Tā problēma daļēji ir, bet cilvēki jau kooperējas.

Ērika Teirumnieka Rēzeknes novada domes priekšsēdētāja vietniece

Tiešām dekšārieši ir supermalači ar to, ka ir nākuši ar iniciatīvu. + 01:30 Šajā gadījumā tas vairāk ir, nevis tās mobilitātes risinājums, bet gan tiešām iedzīvotāju aktivitāte, iniciatīva, kas ir vainagojusies ar rezultātu. Ļoti forši tas, ka viņi paši arī atrada iespēju arī finansējumu piesaistīt.

Pirms nedēļas vandāļi vienu no soliņiem bija apgāzuši, bojātas arī ceļa norādes, par notikušo informēta Valsts policija. Netrūkst negāciju arī interneta vidē, taču ir saņemtas ziņas par interesi turpināt akciju citviet. Idejas autore tāpat iecerējusi jau tuvākajā laikā veikt praktisku eksperimentu.

Jolanta Smane Dekšāres pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes vadītāja

Man pašai ir šobrīd atbrīvojies vairāk laika, ir cidoniju lauki novākti, kazas piena tik daudz nedod, ir doma pasēdēt uz soliņa, pamēģināt, vai cilvēki apstājas un, lai arī citi redz, ka var sēdēt un var braukt. Kas mūsdienās ir? Tā cilvēcība aizmirstas. Visi ļoti bravūrīgi aizkadrā, internetā, sociālajos tīklos, tomēr būtu jābūt, pirmkārt, cilvēkam un īpaši šajā patriotiskajā nedēļā visiem novēlu jaukus valsts svētkus un palīdzēt saviem līdzcilvēkiem, lai visi mēs kopā dzīvotu labāk.

Ērika Teirumnieka Rēzeknes novada domes priekšsēdētāja vietniece

Mums jau arī ir vairākas idejas, ko mēs varētu novada ietvaros izveidot akcijveidīgi. Lai caur tādiem vides maziem elementiņiem aktivizētu kopienu un tajā pašā laikā to izdarītu vienotu, ka tā ir piederība Rēzeknes novadam.

Lai arī Dekšārēs uzstādītie “Aizved mani” soliņi ir Latvijā pirmie, Eiropā šādas akcijas sastopamas jau kādu laiku un līdzīga veida soliņus var redzēt arī, piemēram, Austrijā.

Dalies:

VARAM ministre apmeklē Ludzas novadu

Dāvana Latvijai – sakopts dižkoks Latgale

Līdzīgi raksti