Unikālas skulptūras Adamovas ezera krastā

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 7 novembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

“Tas ir mans veltījums Latgalei un cilvēkiem, kas vēlas to iepazīt” – uzsver arhitekts Ints Pujāts. Viņš nupat Rēzeknes novadā Adamovas ezera krastā uzstādījis unikālus vides objektus. Mākslas darbi veidoti no koka, sver vairākas tonnas un ir augstāki par pieciem metriem. Simboliski tie ataino teikas tēlus un gaismu mājup ceļiniekiem, kas devušies pasaulē laimi meklēt.

“Oduma meitys” jeb “Ādama meitas” ir skulptūras Adamovas ezera krastā. To idejas autors ir arhitekts Ints Pujāts, kam Rēzeknes novada Verēmu pagastā atrodas tēva mājas. Lai bērniem, kas panākumus guvuši un dzīvo ārpus Latvijas, saglabātu atmiņas par tām un, lai mudinātu tūristus lielāku vērību pievērst Latgales vērtībām, šeit izvietoti divi vides objekti ar simbolisku nozīmi.

Ints Pujāts arhitekts, vides objektu idejas autors

Adamovas krasts ir gleznains un tas ir skaists bez cilvēka roku pielikšanas arī, bet, pieliekot cilvēka roku skulptūru, tas kļūst atpazīstams. Naktī tās ir izgaismotas, tur pa mēness gabaliņam rokās. Kamēr kāds šeit, šajā gadījumā kāda no “Oduma meitom” gaidīs to, kas aizgājis pasaulē laimi meklēt, viņš ceļu atradīs. Veiksme viņam būs līdzi vienmēr tajos ceļos, ko viņš ies apkārt pasaulei staigādams.

Simboliskā nozīme aizgūta no senas vietējās teikas. Katra skulptūra sver četras tonnas, tās veidotas no egļu un priežu koka un šovasar tapa sadarbībā ar koktēlnieku Juri Upenieku no Jelgavas, gan citiem radošajiem un tehniskajiem vietējiem palīgiem.

Ints Pujāts arhitekts, vides objektu idejas autors

Ar tehniku piedalījās un palīdzēja pacelt to bumbu, tāpēc ka piecu ar pusi metru augstumā ar trepēm nekādi netikām. Ja tā būtu par tonnu smagāka, būtu grūtāk. Kad mitrs laiks, tā paliek smagāka. Tā ir dzīva. Koks ir dzīvs.

Juris Upenieks koktēlnieks, mākslinieks

Te aizgāja desmit kubi apmēram uz vienu un desmit kubi uz otru. Ja tā būtu pilna tā figūra, tad būtu divas reizes vairāk materiāla, tad uz vienu aizietu 20 kubi. Seja, rokas, plaukstas ir masīvā kokā, lai pamainītos mazliet arī tehnoloģijas, lai tas interesantāks būtu.

Vēl viena no iecerēm ir ar vides objektiem iedvesmot apkārtnes iedzīvotājus pārmaiņām un motivēt labiekārtot arī savus īpašumus.

Ints Pujāts arhitekts, vides objektu idejas autors

Tas ir viens no veidiem, kā cilvēki var identificēt to vietu, kur viņi dzīvo. Tie paši krucifiksi, tie paši piena galdi, tie paši ieejas vārti, varbūt dzīvžogi, akmeņi. Tie ir tie elementi, ar kuriem mēs varam padarīt vidi autentisku un individuālu. Varbūt, ka atstāt kaut ko no savas ģimenes, kas tur ir dzīvojusi vai dzīvo.

Juris Upenieks koktēlnieks, mākslinieks

Pateicoties Intam vairākās vietā Latvijā jau ir skulptūras izveidotas, jo Ints tā kā arhitekts rada to ēku un es atkal klāt pieveidoju kaut ko, lai tā ēka izskatītos interesantāk ar skulptūrām. Jūrmalā ir, ir pie Daugavas. Šeit netālu ir Sarkaņu baznīca un viņiem ir centrs, kur sabrauc no visas pasaules mācītāji. Es tur arī esmu griezis skulptūras. Ceļa malā autobusa pieturā stāv mana skulptūra izgrieztā.

Dažu dienu laikā skulptūras aplūkojuši vairāki simti apmeklētāju. Tā kā teritorija ir privātīpašums, interesentiem automašīnas jāatstāj autoceļa Rēzekne-Lendži malā un līdz pirmajai skulptūrai var doties kājām, savukārt otru – apskatīt no ezera puses.

Ints Pujāts arhitekts, vides objektu idejas autors

Katrs var iesēsties laiviņā un ar laivu piebraukt pie skulptūras no ezera puses. Makšķerniekiem, kas grib lielāku lomu – ir iespēja to padarīt lielāku atbraucot, nododot sveicienu meitenei, kas ir ezermalā.

Šobrīd apskates objektam top arī mājaslapa, kur apmeklētāji varēs savu vizīti pieteikt. Turpmāk arhitekts cer sadarboties arī ar kaimiņiem un veidot šaipus tradīciju māju.

Dalies:

Sociālie dienesti plāno deinstitucionalizācijas turpināšu

“Ceidari” albumā apkopo senas Bērzpils dziesmas

Līdzīgi raksti