Sociālie dienesti plāno deinstitucionalizācijas turpināšu

Autors: Marta Puzāka - 7 novembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Līdzfinansējums no pašvaldības, atbalsts no Labklājības ministrijas un maksas pakalpojumi ir veidi, kā Rēzeknes Sociālajā dienestā arī turpmāk būs nodrošināta darbība pēc deinstitucionalizācijas beigām šī gada izskaņā. Projekts astoņu gadu garumā 115 pašvaldībām deva iespēju ieviest sociālos pakalpojumus personām ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Tagad pienācis laiks domāt par risinājumiem, kā sociālās aizsardzības pakalpojumus īstenot tālāk.

Rēzeknes Sociālajā dienestā deinstitucionalizācijas gaitā izveidoti dienas centri bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un personām ar garīga rakstura traucējumiem, tāpat arī grupu dzīvokļi. Nodrošināti rehabilitācijas, logopēda, fizioterapeita pakalpojumi, dažādas specializētas meistardarbnīcas. No nākamā gada iestāde plāno uzturēt šos pasākumus, pārrēķinot maksas pakalpojumu cenas.

Inese Nipere Rēzeknes Soc. dienesta Sociālo pakalpojumu nodaļas vadītāja

Pakalpojumu atbalsts būs no Labklājības ministrijas personām ar garīga rakstura traucējumiem, personām, kas ir izstājušās no valsts apmaksātas ilgstošas aprūpes. Mums pašvaldībā ir tādas divas personas, savukārt dienas aprūpes centrā mēs saņemsim 40% atbalstu pirmajā gadā, nākamajā gadā 20% atbalstu personām, kuras apmeklēs dienas aprūpes centru. Savukārt bērniem ar funkcionāliem traucējumiem mēs nesaņemsim nekādu atbalstu diemžēl, tādēļ ka mēs plānojam ieviest maksas pakalpojumu cenrādi.

Gunārs Arbidāns Rēzeknes Sociālā dienesta vadītājs

Protams, tagad, vērtējot nākamā gada budžetu, mēs paredzam šos pakalpojumus, kas ir obligāti un kuriem ir pakārtota mūsu infrastruktūra un štati jeb amata vienības, kuras mēs uzturēsim arī turpmāk.

Pārrēķinātās cenas vēl netiek afišētas. Finansiālais atbalsts neskars pakalpojumus bērniem. Tos nāksies segt pašiem vecākiem.

Inese Nipere Rēzeknes Soc. dienesta Sociālo pakalpojumu nodaļas vadītāja

Līdzmaksājums no pašvaldības būs tikai darbinieku samaksai – atalgojumam. Tas būs logopēda pakalpojums, fizioterapeita pakalpojums baseinā, multisensorās istabas pakalpojumi, dienas aprūpes centra pakalpojums, kā arī baseina nodarbības.

Rēzeknē stāsta – lai arī būs maksas pakalpojums, vecāku atsaucība ir liela, lai varētu saviem bērniem sniegt palīdzību. Lai nodrošinātu sociālās aizsardzības pakalpojumus nākamajā gadā, provizoriski būtu nepieciešami 400 000 eiro, norāda Rēzeknes Sociālajā dienestā.

Gunārs Arbidāns Rēzeknes Sociālā dienesta vadītājs

Protams, kad bija atbalsts no Eiropas struktūrfondiem jeb dotācijas, tie pakalpojumi izmaksāja ļoti dārgi. Tās cenas, summas bija sadārdzinātas. Tādus maksas pakalpojumus mēs turpmāk nevaram atļauties.

Jānis Laucis LM Eiropas Savienības fondu departamenta Vecākais eksperts

Protams, pašvaldību rocība ir dažāda – citām varbūt ir vairāk finansējuma atvēlēts sociālajam, citiem ļoti minimāls. Šeit mēs tāpēc arī saredzam, ka, piemēram, no kaut kāda pakalpojuma, kas bija personai vienā apmērā, pusi varētu tā pašvaldība segt, ja mērķa grupas personai ir līdzekļi, viņi var piefinansēt par savu naudiņu vēl papildu kaut kādus pakalpojumus.

Šobrīd Rēzeknes Sociālā dienesta pieaugušo dienas centru izmanto 35 personas ar garīga rakstura traucējumiem, grupu māju – 16. Savukārt pakalpojumi bērniem nodrošināti 89 nepilngadīgām personām ar funkcionālie traucējumiem.

Dalies:

Dricānu vidusskolā īsteno programmu KiVa

Unikālas skulptūras Adamovas ezera krastā

Līdzīgi raksti