Sumināti Roberta Mūka simtgades radošo darbu konkursa laureāti

Autors: Marta Puzāka - 1 novembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Jau 18. reizi Galēnu pamatskolā notika filozofa un reliģiju pētnieka Roberta Mūka simtgadei veltītā radošo darbu konkursa dalībnieku un viņu skolotāju sumināšanas pasākums. Šogad konkursa vadmotīvs “Laika joņos” skolēniem licis aizdomāties par laika un dzīves ritējumu, cikliskumu. Konkursā varēja piedalīties skolēni no visas Latvijas, dažādās vecumgrupās no 1. līdz 12. klasei.

“Laika joņos” – ar šādu motīvu šogad aizvadīts jau 18. Robertam Mūkam un viņa atceres simtgadei veltītais Vislatvijas skolēnu jaunrades radošo darbu konkurss. Šogad konkursam iesūtīti 137 darbi no 33 Latvijas skolām. Uz sumināšanas pasākumu Galēnu pamatskolā aicināti atzinību, simpātijas balvu un godalgoto vietu ieguvēji.

Gita Palma Roberta Mūka muzeja vadītāja

Caur visiem konkursa darbiem parādās tas laika motīvs – parādās, ka pietrūkst laika, parādās pārdomas par dzimtu, par šiem dažādajiem vecumiem. Par to, kā aiziet vieni mūžībā, citi piedzimst un atkal dzīves cikls turpinās uz priekšu. Mūka darbos viss ir ciklisks, tā mums arī te foniņš tā mazliet ar dzīves koku un apli kā simbolu tam, ka viss ir ciklisks.

Motīvs “Laika joņos” īpaši saskan arī ar konkursa organizatoru domām – laika joņos skolēnu interese, rakstīšanas prasme un domu ietērpšana tēlainā valodā ir jūtami augusi.

Marta Binduka Kādreizējā Roberta Mūka muzeja vadītāja, konkursa aizsācēja

Daudz dziļāks skatījums uz lietām, saskata problēmas, problēmjautājumus, par kuriem diskutē it kā paši ar sevi, atsaucoties uz Mūku. Ja sākumā pavisam tādu Mūka atziņu vai citātu nebija bērnu darbos, tad tagad arvien biežāk tie parādās. Emocionāli labā valodā, ļoti precīzi ir daudzi darbi. Daudzi ir ļoti tēlaini un gleznaini. Visdažādākie žanri: gan dzeja, gan proza.

Šogad pārstāvētākā un arī filozofiskākā bija 10.-12. klašu grupa, kur daži darbi pat saraudinājuši žūriju. Suminātajiem skolēniem un viņu pedagogiem pasniegtas godalgas – grāmatas. Konkursā pasniegtas arī vairākas simpātijas balvas no “Vietējās Latgales avīzes”, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, Preiļu novada pašvaldības, Latgales etnogrāfiskā vēstniecības un citiem.

Oto Veliks Daugavpils Saules skolas 2. kursa skolēns, 1. vietas ieguvējs

Darbs bija par maniem radiniekiem, kas ir redzējuši karu un arī piedalījušies karā un diemžēl neviens jau no tiem radiem nav starp mums. Domās jāsalasa tie fakti, ko ir stāstījuši vecāki, ko kādreiz viņiem pašiem stāstījuši. Pieredze jau ir, jo es šeit jau ne pirmo gadu piedalos. Jau kādus četrus gadus apmēram, tāpēc jau pieredze kaut kāda bija.

Inguna Velika Daugavpils Saules skolas latviešu valodas un literatūras skolotāja

Es liku rakstīt par to, kas ir pašam, kas mums ir laukos, par savu dzimtu, par saviem radiem. Ļoti labi, ka viņam bija šī vieta, jo viņš sapratīs, ka tā ir vērtība. Ka novērtē nevis to, kas ir aiz kalniem, kas ir tālu, kas ir instagramā, kas TikTokā, bet to, kas ir šeit.

Konkursa rīkotāji aicina skolēnus nebaidīties rakstīt un aicināt to darīt arī citiem vienaudžiem, jo prasme rakstīt mūsdienās uzskatāma kā liela vērtība.

Gita Palma Roberta Mūka muzeja vadītāja

Tas attīsta loģisko domāšanu. Tāpat kā matemātikas uzdevumi, tā rakstīšana attīsta smalko motoriku, palīdz darboties smadzenēm, paplašina vārdu krājumu. Tas tik ļoti daudz ietekmē kopējā attīstībā, ka bērniem – jo vairāk raksti, jo vairāk lasi – jo saprātīgāks tu būsi un noteikti būs kritiskā domāšana, ar kuras palīdzību virzīties pasaulē un neiestigt kādās lietās, kas liekas kā bezizeja, jo izeju var atrast vienmēr. Tas ir treniņš lielajai dzīvei – vienkārša rakstīšana.

Marta Binduka Kādreizējā Roberta Mūka muzeja vadītāja, konkursa aizsācēja

Kamēr mēs izlasām un izvērtējam šos darbiņus, tie ir tādi lasīšanas svētki, ir liels prieks par to, cik mūsdienu jaunatne ir gudra, zinoša, radoša un arī savā ziņā drosmīga atklāt to slēptāko, ko ne katram pateiktu, bet gan droši par to runāt, rakstīt un diskutēt ar sevi un ar mums varbūt arī, lasot.

Konkursu rīkoja Roberta Mūka muzejs Galēnos sadarbībā ar Galēnu Kultūrvēstures biedrību, Galēnu pamatskolu, pagasta pārvaldi un Preiļu novada pašvaldību. Pēc ilgo gadu tradīcijas konkurss tiks nedaudz iepauzēts, taču noteikti būs atsākts citu gadu.

Dalies:

Slimnīcās aug pieprasījums pēc asins komponentiem

Siltina skolu ēkas Rekovā un Balvos

Līdzīgi raksti