Siltina skolu ēkas Rekovā un Balvos

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 1 novembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Nodrošināt siltumu un gaismu telpās, kas nepieciešams mācību procesa nodrošināšanai, paaugstināt energoefektivitāti un mazināt CO2 izmešus – tie ir galvenie mērķi projektiem, kuru gaitā šobrīd notiek siltināšanas un remonta darbi Balvu mākslas skolā, kā arī Rekavas vidusskolas darbnīcās. Iecerēts, ka ar mākslu un mājturības zinībām saistītus priekšmetus atjaunotās telpās skolēni varēs apgūt jau nākamajā semestrī.

Rekavas vidusskolas darbnīcu ēkai tagad ir jauns vizuālais tēls, gan arī būs paaugstināta energoefektivitāte. Šajās telpās līdz šim skolēniem notika vairākas mācību stundas, taču laika zobs māju nesaudzēja, apstākļi vairs mūsdienu prasībām neatbilda un steidzami bija jāveic remontu.

Žanna Maksimova Rekavas vidusskolas direktore

Līdz šim stāvoklis bija dramatisks un traģēdijas apmērus ļoti grūti aprakstīt. Tas apmēram 50. gadu tāda praktiski pussabrukusi ēka, iekšā ar apaļajiem cepļiem, ar koka grīdu, pa pusei sapuvušu. Tāpēc, protams, tas bija akūti nepieciešams un vajadzīgs.

Tagad ēkai siltināti pamati un cokols, veikta jumta nomaiņa, siltināšanas darbi, to vidū, arī logu un ārdurvju nomaiņa, gaidāma arī elektroapgādes sistēmas atjaunošana un gaismekļu uzstādīšana. Tiks paplašinātas pirmsskolas izglītības iestādes telpas un skolēni atkal varēs piedalīties praktiskās mācību priekšmetu nodarbībās.

Alekss Dzērve Rekavas vidusskolas 10. klases skolēns

Es mājturību esmu mācījies no kādas 6. klases un mēs tieši tajā ēkā arī strādājām. Telpas normālā stāvoklī, bet, protams, labāk arī varētu būt. – Kā Tu vērtē, ka tagad notiek remonti un, kad atgriezīsieties, tur būs viss jauns? – Tā ir, protams, laba lieta skolai, pozitīva pārmaiņa jau būs. Domāju, ka palīdzēs skolēniem mācīties un būs vairāk iespēju viņiem.

Žanna Maksimova Rekavas vidusskolas direktore

Galvenais mērķis, protams, projektam ir energoefektivitātes paaugstināšana jeb samazināt tos zudumus. Mēs iegūstam jaunas telpas, skaistas telpas, plašas, vēl ir vajadzīgs kosmētiskais remonts, bet, pirmkārt, atgriezīsies “dizains un tehnoloģijas”. Pašlaik notiek skolā pie datoriem teorija. Mums ir lāzergravēšanas iekārta, 3D printeris, kokapstrādes virpas, tas viss tur tiks nolikts.

Energoefektivitātes paaugstināšanas projekts šobrīd tiek īstenots arī Balvu mākslas skolā, kas ir vēsturiska – 1936. gadā būvēta ēka. Arī šeit visi apstākļi tiks piemēroti kvalitatīvai ar mākslu saistītu mācību priekšmetu norisei. Plānota apkures sistēmas un jumta maiņa, ēkas visaptveroša siltināšana. Sadarbojoties ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju izveidots dizains iekštelpu interjeram.

Sergejs Maksimovs Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs

Tāpat arī Rekovas vidusskola ir noslēgusi sadarbības līgumu ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju un šobrīd, lai attīstītu šo nozari, šo mācību procesu veidu, ir atbilstoši šobrīd, piemēram, iegādājoties lāzeretehnoloģiju iekārtas pēc specifikas būtu vajadzīga noteikta konstanta temperatūra, tāpēc šobrīd tika pieņemts lēmums vispirms siltināt, taupīt enerģiju.

Īstenojot skolu ēku siltināšanu ievērojami samazināsies CO2 izmešu apjoms, arī pašvaldības izdevumi par siltumagādi kļūs mazāki.

Sergejs Maksimovs Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs

Vairāki simti tūkstoši tiek ieguldīti, bet jebkurā gadījumā garākā laika periodā tas atmaksājas. Tās ir šī plānošanas perioda beidzamās naudas, kas tika piešķirtas tieši Eiropas Struktūrfondos un par cik pašvaldības šādos projektos ļoti ātri un efektīvi var izmantot, tad arī tika palielināts finansējums tieši pašvaldības ēku siltināšanai un to mēs izmantojam… tieši četras ēkas siltinām.

Žanna Maksimova Rekavas vidusskolas direktore

Ļoti daudz ir darījuši iepriekšējie direktori, bet visu nevar pagūt. Man laikam bija lemts, es biju iniciators un kužinātājs, meklētājs, bet, protams, paldies Balvu novada pašvaldībai un visām iesaistītajām pusēm, kas to visu darījuši. Tas ir ļoti nozīmīgi, arī pedagogi priecājas. Mēs visi priecājamies, ka tiek labiekārtota apkārtne un infrastruktūra sakārtota.

Iecerēts, ka abi energoefektivitātes paaugstināšanas projekti noslēgsies un darbi būs pabeigti šī gada 31. decembrī.

Dalies:

Sumināti Roberta Mūka simtgades radošo darbu konkursa laureāti

Dricānu vidusskolā īsteno programmu KiVa

Līdzīgi raksti