Slimnīcās aug pieprasījums pēc asins komponentiem

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 31 oktobris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu pieprasījums pēc asins komponentiem šogad ik mēnesi palielinās vismaz par 15% – uzsver Daugavpils reģionālajā slimnīcā. Līdzīga tendence novērota visos Latvijas reģionos, turklāt arvien sarežģītāk ir šo pieprasījumu arī nodrošināt. Valsts asinsdonoru centrā novērots, ka donoru skaits sarūk un arvien retāk klāt nāk jaunie – pirmreizējie donori. Lai situācija uzlabotos, steidzami nepieciešamas jaunas asins devu rezerves.

Slimnīcās visā Latvijā jau aptuveni pusotru gadu aug pieprasījums pēc asins komponentiem, jo īpaši šāda tendence novērota pēdējo mēnešu laikā.

Ināra Čerņavska Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāles vadītāja

Tām asinīm ir dzīvības cena. Dzīvības jautājums. Joprojām neskatoties ne uz ko, mākslīgo asiņu nav. Rēzekne kā tāda sevi ar donoriem neapgādā. Ja mēnesī Rēzeknes slimnīcai izlej no 200-270 asins devām, tad uz vietas atnāk 130-160 donori. Tas nozīmē, ka dzīvo uz citu rajonu rēķina.

Ilona Skrinda DRS Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja

Mums arī ir jau rekordmēneši, kad ir ļoti strauji cēlies šis pieprasījums. Ja vidēji mūsu Daugavpils reģionālā slimnīca asins kabinets izsniedz ap 250-280 eritrocītu masām, tad tagad ir, šogad ir pat bijis, ka izsniedz 320 un vairāk. Lai šo skaitu sagatavotu mums ir vajadzīgi vismaz 350-370 donori.

Šobrīd situācija ir kritiskāka Latgalē, taču jebkurā brīdī sarežģījumi var skart arī citus reģionus – uzsver nozares speciālisti. Arī pieprasījums pēc kādas konkrētas asinsgrupas mainās teju ik brīdi. Visbiežāk asinis nepieciešamas plānveida operācijām un onkoloģijas pacientiem, gan arī nelaimes gadījumos cietušajiem. Sabiedrība noveco, tāpat donoru trūkst un asins pieprasījums aug arī citu iemeslu dēļ.

Ilona Skrinda DRS Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja

Pēc covid. Viss saistīts ar covid, kad acīmredzot pacientiem nav bijusi tā pieejama medicīna un līdz ar to ir sēdēts mājās. Tie pacienti nāk, kā mēs sakām, ar ielaistām diagnozēm jau, tad tie stāvokļi ir ļoti izteikti ar zemiem hemoglobīna rādītājiem, ar sarežģītām operācijām, kur tad uzreiz daudz vairāk mēs esam spiesti izsniegt asinis.

Inese Driķe SIA “Rēzeknes slimnīca” Veselības aprūpes vadītāja

Visbiežāk asinis tiek izmantotas dažādu veidu asiņošanu gadījumos, kuņģa, zarnu trakta, dzemdību asiņošana un dažādas politraumas, avārijas, daudz dažādas situācijas, gan akūtos gadījumos, gan hroniskos. Tas nav tikai vienkārši viens asins komponents, tie ir vairāki.

Nodrošināt augošo pieprasījumu arī ir arvien grūtāk. Valsts asinsdonoru centrs šī gada pirmajos deviņos mēnešos sagatavoja 7000 asins devu un vien aptuveni 6% to bija no pirmreizējiem donoriem.

Ināra Čerņavska Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāles vadītāja

Diemžēl jāsaka, ka ar jauniešiem pašlaik ir problēmas. Jaunie cilvēki retāk nāk. Pirmreizējie, tie, kas pirmo reizi ir atnākuši, bija tikai 400. Tas vēl arī pateicoties varbūt mūsu robežsargiem, Valsts robežsardzes koledžai, kur mēs braucam, un arī Alūksnes pulkam, tur nāk jauni karavīri.

Tieši ik dienu dodoties izbraukumos, organizējot akcijas un personīgi uzrunājot jau regulārus donorus līdz šim vēl ir izdevies nodrošināt slimnīcām nepieciešamos asins komponentus. Tomēr, ja eritrocītu masas, kam termiņš ir 35 dienas, dažkārt bija rezervē vēl ap 30. dienu, šobrīd tās izmanto teju uzreiz.

Ilona Skrinda DRS Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja

Ja mēs arī tās asinis saražojam, tad tās ilgi pie mums neatrodas. No rokas mutē uzreiz. Līdz ar to tās rezerves varbūt nākamajai nedēļai nav. Ja kas – kaut kā tiešām ļoti trūkst, tad jau mūsu meitenes, māsiņas sēstas pie telefona un zvana, zvana, zvana, aicinām.

Inese Driķe SIA “Rēzeknes slimnīca” Veselības aprūpes vadītāja

Mēs esam ļoti lepni, ka mūsu darbinieki ir arī tie, kas nodod asinis un nodod diezgan aktīvi un turpina strādāt, un ir spējīgi strādāt arī savu diennakts darbu un sniegt neatliekamo palīdzību nepārtraukti, tāpēc no asins nodošanas nav jābaidās. Mēs ļoti aicinām to darīt un palīdzēt.

Ināra Čerņavska Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāles vadītāja

Bija ļoti patīkams gadījums, kad pagājušajā nedēļā atnāca tētis, kurš atveda savu sešpadsmitgadīgo dēlu, lai paskatītos, kā tas notiek, kā tas ir un, cik tas ir nozīmīgi. Ļoti liels lūgums būtu donoriem padomāt par ēšanas režīmu. Jādzer daudz šķidruma, nebūtu vēlams no rīta un vakarā trekni, cepti, taukaini ēdieni. Tas ir pats galvenais.

Neatliekamās situācijās medicīnas iestādes palīdz arī cita citai, piemēram, Daugavpilī iegūtās asins devas nonāk arī Preiļos, Krāslavā, Rēzeknē un Jēkabpilī. Lai turpmāk asins komponentu pieejamību kādai no medicīnas iestādēm nebūtu jāierobežo, iedzīvotāji aicināti nekavējoties aktīvāk ziedot asinis deviņās asins sagatavošanas nodaļās un Valsts asinsdonoru centra filiālēs visā Latvijā.

Dalies:

Diskutē par nedzirdīgo iesaisti pilsoniskās aktivitātēs

Sumināti Roberta Mūka simtgades radošo darbu konkursa laureāti

Līdzīgi raksti