Bērni veido animācijas filmu par Vidsmuižas Annužu

Autors: Marta Puzāka - 24 oktobris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Kadrējumu zīmēšana, skaņas ieraksts, mūzikas kompozīcija un skatuves runa latgaliešu valodā – šīs ir tikai dažas no prasmēm, kuras daļēji improvizētā veidā apgūst Viļānu Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi sadarbībā ar Latgales etnogrāfisko biedrību. Kopīgiem spēkiem strādāts pie izglītojošas animācijas filmas veidošanas, kas vēstīs par tautastērpu kultūru.

Viļānu Mūzikas un mākslas skolu pieskandina bērnu smiekli, dejas un radošas izpausmes, jo šeit trīs dienu garumā top pašu rokām veidots animācijas kino “Vydsmuižys Annužys acim…”. Safilmētas epizodes par filmiņas galveno varoni tautumeitu Annužu un viņas ceļu etnogrāfijas pasaulē. Filmiņas idejas autore ir Iveta Seimanova, kas aizraujas ar Latgales tautastērpu popularizēšanu ceļojošā izstādē ar pašdarinātām lellēm.

Iveta Seimanova Animācijas filmas idejas autore

No Dublinas atlido Agate un viņa ir mūsdienu Eiropas modes pārņemta, bet mēs viņu pārģērbjam Vidsmuižas tautastērpā un iemācām, kā ir nēsāt Vidsmuižas tautastērpu. Galvenā doma ir šo tautastērpu nēsāšanas popularizēšana un tautu tērpa tāda kulturāla nēsāšana, jo multfilmā mēs ne tikai uzsveram tautu tērpa daļas, bet arī to, kā tās pareizi ir jākomplektē un jānēsā.

Dace Liepa Māksliniece – animatore

Mazos lodziņos daudz, daudz bildītes. Tad, pēc tā kadrējuma, tālāk ar Maiju bērni gleznoja fonus, jo mums ir tā, ka katrs fons ir atsevišķi, katrs personāžs ir atsevišķi, lai viņš varētu padancot, pakustēties. Tāpēc bērni divus mēnešus rūpīgi gleznoja, zīmēja, izgrieza un sataisīja fonus. Noliek fonu, uzliek personāžu, bišķi pakustina, izņem rokas ārā un nofotografē.

Filmiņas veidošanā piedalās bērni vecumā no pieciem līdz piecpadsmit gadiem. Šoreiz tā nav tikai no animācija, bet arī no īsta aktierkino. Pedagogu pavadībā tiek arī ierunāti teksti un iedziedātas dziesmas.

Agate Animācijas filmas dalībniece

Es tēloju meiteni, kura atlido no Dublinas. Es šajā filmā esmu galvenajā lomā, zīmēju, ko pa ceļam var redzēt un iedziedu dziesmu. Man tieši patika filmēties un braukt uz Jūrmalu filmēties.

Inta Brence Viļānu Mūzikas un mākslas skolas direktore

Daudzās vietās esam izmantojuši arī tautasdziesmu apdarītes, tautasdziesmas melodiju. Daudzās reizēs esam absolūti attālinājušies no tautas mūzikas, bet radījuši savas oriģinālmelodijas un tās arī mēģinājuši pielāgot sižetam un veidot dažādus skaņu efektus.

Kā lielākie izaicinājumi animācijas veidošanā ir pacietība un improvizācija, kurai jāpiemīt ne tikai pedagogiem, bet arī bērniem.

Dace Liepa Māksliniece – animatore

Tā pacietība droši vien, jo lai varētu safilmēt tik daudz kadriņus, kino iet 25 kadri sekundē, bet animācijā mēs liekam vienu fotogrāfiju uz diviem kadriem. Tātad – Lai būtu viena sekunde, ir jānofotografē 12 fotogrāfijas. Filma ir, nezinu, cik mums gara sanāks – 10 vai 15 minūtes gara, tad var parēķināt, cik daudz tur sanāk fotogrāfiju. Ļoti daudz. Man liekas, kādreiz rēķinājām un vienā minūtē bija 720.


Šī jau ir piektā filmiņa, kuru veido Viļānu Mūzikas un mākslas skolas atbalsta biedrība sadarbībā ar dažādiem māksliniekiem. Arhīvā ir trīs animācijas un viena mākslas filma. Visas ierunātas latgaliski.

Iveta Seimanova Animācijas filmas idejas autore

Jā, tā ir latgaliski, jo tautu tērpa daļu nosaukumi nav tulkojami tā, kā tie vēsturiski ir bijuši, bet, Lai mēs varētu vēstīt šo stāstu pasaulei, tad šim stāstam klāt būs arī titri angliski, lai jebkurā zemē, kur nokļūst Vidsmuižas Annuža, ar viņu kopā būtu šī multfilma, kas pastāsta Vidsmuižas Annužas tautu tērpa stāstu.

Inta Brence Viļānu Mūzikas un mākslas skolas direktore

Tas ir milzīgs ieguldījums tādā ziņā, ka bērni tiešām lasa latgaliski, runās latgaliski un līdz ar to uzdrošināsies tā publiski paust latgaliešu valodu, kuru pat daudzi mūsdienās vairs ģimenēs nelieto. Bērni grib kļūt par aktieriem, bērni grib kļūt par mūziķiem, bērni grib būt animatori, mākslinieki, bērni grib būt priecīgi un laimīgi. Darbojoties šādos projektos, bērni ļoti pozitīvi paskatās uz visu pasauli un dod arī to pozitīvo iedvesmu mums visiem šajos apstākļos un vēsturiskajā brīdī, kādā valstī un visā pasaulē atrodamies.

Animācijas filmiņas “ “Vydsmuižys Annužys acim…” pirmizrāde paredzēta jau 11. novembrī Viļānu kultūras namā.

Dalies:

“Žik!” 5. raidījums jau 29. oktobrī!

Preiļos pirmo reizi notika sarunu forums un brančs

Līdzīgi raksti