Pīmiņ izcylū komponistu Juoni Ivanovu

Autors: Marta Puzāka - 23 oktobris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Jau sastū reizi Preiļu Muzykys i muokslys školys koncertzalā aizvadeits pīminis pasuocīņs par gūdu nūvodnīkam, izcylam komponistam Juoņam Ivanovam. Īprīškejī godi beja veļteiti J. Ivanovam kai talanteigam muzykys radeituojam, tok itūgod uzsvors lykts iz juo pedagogiskū davumu. Pīminis koncerts i ziņu sižeta izveide realizieta ar Vaļsts kuļturkapitala fonda mierķprogramys “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” finanisalu atbolstu. #Latgales_kulturas_programma

Cylvāks, kurs sovai dzymtajai pusei veļtejs 21 simfoneju i īsadvesmuojs nu Latgolys ainavom – tai muzykys meistari, školotuoji i audziekni lepojās ar sovu nūvodnīku, komponistu Juoni Ivanovu. Jau sastū reizi jam veļteits pīminis pasuocīņs Preiļu Muzykys i muokslys školā.

Edgars Znutiņš Preiļu Muzykys i muokslys školys direktors

Neviens komponists savam novadam, Latgalei, nav veltījis simfoniju, bet mums ir Jāņa Ivanova “Latgales simfonija”, mums ir simfoniskā poēma “Rāzna” un tā tālāk. Tā mīlēt savu novadu, ka tik daudz rakstīt savam novadam – to varējis tikai Jānis Ivanovs. Un viņš ir, kā jau minēju, pats arī teicis, ka viņa šis iedvesmas avots ir tieši šī Latgales ainava, Latgales ainava, Latgales daba, tautasdziesma. Tieši varbūt simfoniskie darbi ir lielākais viņa sasniegums, tā varētu teikt, bet, protams, neizslēdzot arī klavieru daiļradi un tāpat šo specifisko žanru, ko viņš pacēlis vokālajā mūzikā kā vokalīzi – tas ir ļoti neizmērojams viņa devums.

Kluotesūšūs ar Juoņa Ivanova i cytu komponistu skaneiguos daiļradis izpiļdejumu prīcieja kai pīredzis bogoti muzykanti nu Daugovpiļs, tai ari kotru godu iz skotivis kuop ari Preiļu Muzykys i muokslys školys audziekni.

Elīna Bambāne Staņislava Broka Daugovpiļs Muzykys vydškolys pianiste

Ziniet, viņa mūzika ir bezgalīga. Esmu spēlējusi vairākas reizes, mani audzēkņi ir spēlējuši un katru reizi atrodu tur kaut ko pilnīgi jaunu – jaunu skanējumu, jaunu intonāciju, kura var mainīt visu tavu pieeju, skaņdarba raksturu.

Alisa Karpušenko Preiļu Muzykys i muokslys školys audziekne

Viņam ir tāda īpaša noskaņa, tāda interesanta, maiga varbūt. Lai neviens neaizmirstu viņus, jo tas ir komponists, kurš arī ir mūsu novada un tas arī ir ļoti īpaši, lai neviens neaizmirstu viņu. Ļoti īpaši, lai bērni spēlētu viņu skaņdarbus un arī pieminētu viņus.

Leidz ar dzymtuo nūvodnīka pīminiešonu, jau pīktū godu reikuots ari jaunradis dorbu konkurss, kur sovu talantu i rodūšumu var paruodeit kai jaunī muzyki, tai ari muokslinīki nu vysys Latvejis.

Edgars Znutiņš Preiļu Muzykys i muokslys školys direktors

Ir gan mūziķi, kuri sacer vokalīzes un skicējumus, un mākslinieki, kuri, iespaidojoties no Jāņa Ivanova kompozīcijām, vokalīzēm un citiem skaņdarbiem, rada mākslas darbus. Ļoti interesanti, vairāk kā 80 darbus šogad saņēmām un, kā atzina žūrijas komisija, tad darbi tiešām bija ļoti interesanti. Šogad gan Grand Prix mūzikā mums ceļo uz Rīgu.

Ituo goda pīminis pasuocīnī Juoņs Ivanovs gūdynuots na tik kai izcils komponists, tok eipaši uzsvārts juo pedagogiskais davums.

Elīna Bambāne Staņislava Broka Daugovpiļs Muzykys vydškolys pianiste

Tā kā mēs esam mūziķi, mēs nevaram nespēlēt tos komponistus, jo tie komponisti ir pamats visam, kas tālāk notiek ar mums pašiem. Mēs bez viņiem nevaram attīstīties tālāk, ja mēs nezinām un nevaram uz kaut ko pamatoties. Mēs pamatojamies un tad ejam tālāk, tālāk, tālāk.

Edgars Znutiņš

Preiļu Muzykys i muokslys školys direktors

Jānis Ivanovs būtībā visu savu mūžu nostrādāja Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijā un ir izaudzinājis jau vēl vairākas paaudzes komponistu ar savu rokrakstu nedaudz arī.

Pasuocīņa aktivitatis atbaļsteja Vaļsts kuļturkapitala fonda mierkprgramys “Latvīšu vāsturiskūs zemju atteisteibys programma” ar 2000 eiro.

Edgars Znutiņš Preiļu Muzykys i muokslys školys direktors

Tas ir viennozīmīgi šāds Kultūrkapitāla fonda Latgales programmas atbalsta nebūtu, tad Preiļos mēs nebūtu klausījušies Jāņa Ivanova mūziku, tādu kolektīvu kā Simfonetta Daugavpils, Jāzepa Vītola mūzikas akadēmijas profesūras un arī audzēkņu sniegumā. Brīnišķīgi paveras rokas, lai šeit, Preiļos, mūsu iedzīvotāji varētu klausīties un no jauna, jaunās skaņās dzirdēt šo mūziku un, pirmkārt, iepazīt un, kas zina, varbūt arī iemīlēt.

Tai kai pīminis pasuocīņs jau ir īrosta tradiceja Preiļu Muzykys i muokslys školā, tuo nūtikšona gaidoma ari nuokomajā godā.

Dalies:

Paziņuoti konkursa “Martinsona balva 2023” uzvareituoji

“Jasmuižā” atkluots “Latvīšu tautysdzīšmu” siejums par kuozom

Līdzīgi raksti