Latgalē darbojas desmit Kopienas resursu centri

Autors: Marta Puzāka - 17 oktobris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Ieviest pozitīvas pārmaiņas ikdienā, īstenojot savas kvēlākās iniciatīvas – šādu iespēju vietējiem iedzīvotājiem dāvā Kopienu resursi centri Latgalē. Četru gadu garumā izveidoti jau desmit šāda tipa centri. Katrs no tiem pielāgots vietējās vides nepieciešamībām un aktualitātēm. Kādam tie ir rokdarbi un aktīvā atpūta, citam – projekti un pasākumi.

Sakārtotai infrastruktūrai nav nozīmes, ja tajā nav cilvēku, kas to piepilda ar saturu un dod tai savu esenci – ar šādiem vārdiem Krāslavas novada Priežmalē un Dagdā atklāti kopienu resursu centri. Kopā ar tiem Latgalē darbojas jau desmit šādas vietas, kur vietējās kopienas var plānot un īstenot sev nozīmīgas aktivitātes, strādāt pie dzīves kvalitātes uzlabošanas un kopienas attīstības.

Ināra Dzalbe Krāslavas novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja

Šie kopienu resursu centri ir domāti kā vieta, kur sanākt kopā, domātu par pagastu vai vietējās kopienas attīstību, padomāt par jauniem projektiem, sadraudzēties ar blakus kopienām. Lielais mērķis, tā kā jau daudz kur kopienās ir šīs aktivitātes, ir domāt par to, kā padarīt šo dzīvi labāku sev pašiem šeit uz vietas, lai nav jābrauc prom. Soli pa soliem virzīties uz kādu attīstību, lai ir aktivitātes, lai cilvēki nejūtas pavisam slikti. Šī pleca sajūta, šī piederības sajūta savai konkrētai kopienai.

Katrs no centriem ir savdabīgs un kalpo atšķirīgiem mērķiem. Piemēram, Dagdā pilsētas iedzīvotāji un organizācijas varēs saņemt tehnisko atbalstu, jo telpās būs pieejamas ierīces tieši projektu rakstīšanai un pasākumu organizēšanai, turpretim Priežmalē centrs vairāk vērsts uz kopābūšanas veicināšanu – vieta sarunām un lietderīgai laika pavadīšanai.

Marita Grebeža Kastuļinas pagasta pārvaldes vadītāja

Es sagaidu mācības, darbīgus darbus vakarā ar senioriem, ar jauniešiem. Gaidām visus ciemos, lai kopā darbīgi darbotos. Ja paši būsim aktīvi, organizēsim kādas nodarbības, tad arī cilvēki aktīvi iesaistīsies. Var kaut kādus rokdarbus taisīt vakaros, var jaunieši lasīt grāmatas. Mums tepat ir pieejama bibliotēka, tāpēc varam kaut ko izdomāt, kaut ko nonest uz šejieni. Viss vēl priekšā. Būs telpa, kur sanākt cilvēkiem kopā un izrunāt to, kas viņiem ir svarīgs, kas sāpīgs.

Zane Matesoviča British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja

Piemēram, Sakstagalā kopienas centrs nav telpās. Tā bija pamesta pļava, kuru vietējie iedzīvotāji iekārtoja – uzlika tur šķēršļu joslu, sadarbībā ar armiju. Faktiski tā ir vieta, kur vasarā atpūsties un rīkot dažādus pasākumus. Mums ir kopienas centrs Rogovkā, skolā. Viņi nopirka, kaltēšanas ierīci, ar kuru var saglabāt ziemai tējas. Uz šo centru nāk ļoti daudzi seniori, viņi arī veic dažādas rokdarbu lietas. Mums ir centrs Preiļos, kurā ir apdedzināšanas ceplis keramikai.

Centri tapuši sadarbībā ar Izglītības iniciatīvu centru, British Council pārstāvniecību Latvijā un vietējās vietvaras atbalstu. Telpas iekārto paši iedzīvotāji – remontējot, nogādājot ierīces un mēbeles. Pēc paveiktā darba ir laiks ķerties nākamajam solim – plānot mērķtiecīgu telpu pielietošanu, izvērtējot aktuālākās nepieciešamības.

Sandra Drozdova Latvijas Sarkanā Krusta Dagdas nodaļas vadītāja

Sākās no mazas SMS manā mobilajā telefonā, ka Ināra Dzalbe man atsūtīja īsziņu, vai mēs negribētu Dagdā veidot kādu kopienu resursu centru. Protams, tā SMS mūs ļoti uzrunāja. Es sameklēju tādu kā domu grupu, kas labprāt piedalītos tajā izveidē. Tā arī sāka pamazītiņām, soli pa solim, veidots Dagdas resursu kopienas centrs.01:06 No sākuma mēs paši pat īsti nesapratām, ko mēs veidojam, bet pašās beigās sanāca tā, ka tajā centriņā tiks rakstīti un īstenoti dažādi projekti un idejas.

Ināra Dzalbe Krāslavas novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja

Es tāpēc vienmēr ar lielu pateicību saku “paldies” šiem cilvēkiem, lai viņi neizdeg, lai viņi meklē savā komandā atbalstu un cilvēkus, jo nevar būt viens, kas to visu vilks, bet vajag atrast tos cilvēkus komandā. Viens varbūt labāk raksta projektus, viens varbūt labāk krāso sienas, trešais raksta atskaites, cits sēž DEPO un meklē krāsas. Šis tiešām ir liels darbs, brīvprātīgs darbs.

Kopienu resursu centri izveidoti, lai īstenoti iniciatīvas “Darbīgās kopienas” mērķi – attīstīt Latgales reģiona iedzīvotāju iniciatīvas un sadarbības prasmes gan starp izglītības, pašvaldības iestādēm, nevalstiskām organizācijām un citām kopienām. Kopienu resursu centri darbojas vēl Daugavpilī, Augšdaugavas, Ludzas, Preiļu un Rēzeknes novados.

Dalies:

“Latgales speciālā ekonomiskā zona: biznesam” 1.raidījums

Pīmiņ izcylū komponistu Juoni Ivanovu

Līdzīgi raksti