Latvijā pirmie “Aizved mani” soliņi Dekšārēs

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 16 oktobris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Dekšārēs Rēzeknes novadā jau vairākus gadus nav ne veikala, ne savas aptiekas, turklāt sabiedriskais transports kursē vien pāris reizes nedēļā, tādēļ vietējie iedzīvotāji nupat ceļa malās uzstādīja divus soliņus ar nosaukumu “Aizved mani!”. Tie ir pirmie šāda veida soliņi Latvijā un to galvenais mērķis ir mudināt apstāties garāmbraucošos šoferīšus, lai līdzcilvēkus aizvestu līdz pagastam tuvākajai – Varakļānu pilsētai.

“Aizved mani!” ir Dekšāres vietējo iedzīvotāju iniciatīva. Tās gaitā pagasta teritorijā izvietoti divi simboliski un arī praktiski izmantojami soliņi.

Ja uz soliņiem kāds sēž, šoferi aicināti apstāties un aizvest līdz Varakļāniem uz veikalu, aptieku, baznīcu, pie ārsta vai citur. Tā ir ciematam un pagastam tuvākā pilsēta, vidēji septiņu kilometru attālumā, savukārt Viļāni atrodas teju 20 kilometrus tālu.

Vija Dekšāres pagasta iedzīvotāja

Ja mēs kādreiz autoveikalu nokavējam, mēs paliekam bez maizītes. Tad mums jātiek līdz Varakļāniem ir. – Sevišķi ziemas laikā. – Jā. – Tagad vasarā jau mums savi transporti, velosipēds, bet ziemas laikā tiešām nāksies izmantot, jā.

Jolanta Smane Dekšāres pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes vadītāja

Ja mums divas reizes nedēļā brauc autoveikals un, ja realitātē, piemēram, neatbrauc, bija nedēļa, kad neatbrauca, tad cilvēkiem ir jābrauc pēc pārtikas un dažādiem krājumiem uz Varakļāniem. Ar kājām aiziet, tas ir gana tālu. Prasīt kaimiņam vienmēr aizvest, tas ir diezgan neērti, tā kā jūties, ka Tu apgrūtini. Nav tādas plašās iespējas. Ir cilvēki, kas dzīvo bez mašīnām, ar velosipēdiņiem braukā.

Dažādi transporta veidi jāizmanto, jo autobuss no Preiļu vai Viļānu puses šaipus iegriežas vien pāris reizes nedēļā darbadienās.

Veneranda Dekšāres pagasta iedzīvotāja

Sestdien nav neviena transporta, svētdien. Tā ka, ja vēlas kaut kur sestdien aizbraukt, tad var izmantot.

Dzidra Dekšāres pagasta iedzīvotāja

Kājāmgājējs var atpūsties vai kādā pastaigā, vai šeit, ja kāds saiets, pasēdēt vai arī kādu stopēt, autobuss jau tagad neieiet Dekšārēs.

Tiem, kas vēlas doties ceļā, jāievēro arī noteikumus – nedrīkst būt alkohola reibumā un tā kā soliņi atrodas ceļa malā, apģērbam, īpaši diennakts tumšajā laikā, jābūt ar atstarojošiem elementiem.

Jolanta Smane Dekšāres pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes vadītāja

Aicinājums jau būtu būt patīkamam aizvedamajam, ja Tu izraisīsi nepatiku vedējam, tad diez vai ņems kādu citu, kas gribēs aizbraukt. Nevajadzētu iet uzreiz pēc kūts uzkopšanas darbiem, mašīnā kādam sēsties briesmīgi dubļainām kājām. Tam, kas ved, ja ir aizvedis uz Varakļāniem, tad būtu aicinājums, ja Tu zini, ka brauksi uz mājām drīz atpakaļ, Piedāvāt arī atvest atpakaļ.

Soliņi Dekšārēs ar šāda veida ideju Latvijā ir pirmie. Iedzīvotāju konsultatīvās padomes ideja īstenota ar Izglītības iniciatīvu centra un British Council pārstāvniecības Latvijā atbalstu.

Zane Matesoviča British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja

Līdzekļu ziņā tas nav liels ieguldījums, bet tas, man liekas, ir milzīgs un vērtīgs guvums tieši Dekšārēm un vietējiem iedzīvotājiem. Es tiešām ceru, ka šī mazā dzirkstelīte Dekšārēs, kas ir tā kā… jautājums, kur ir Dekšāres? Rīgā nezinu, vai visi varēs atbildēt… ka tā Dekšāru dzirkstele ies plašumā un aizdegs arī pārējos, kuriem ir ideja, bet varbūt vēl nav drosmes to īstenot.

Dzidra Dekšāres pagasta iedzīvotāja

Mēs varam tikai priecāties, ka mums ir tādi jauni stipri cilvēki. Lepojamies, ka Jolanta ir visurgājējs. Viņai vēl kompānija ir, to Knipu ģimene ir ļoti atbalstoši un rosinoši. Prieks, ka mums ir tādi jaunie, tad mēs arī varam dzīvot un lepoties!

Zane Matesoviča British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja

Katra kopiena, katrs pagasts vai kurš piesakās šajā “Darbīgo kopienu” projektā, viņi tiešām atnāk ar savu oriģinālu ideju, kas ir vajadzīga tieši viņiem. Mani tiešām ļoti iedvesmo vietējie iedzīvotāji, kas nebēg projām un grib kaut ko darīt. Šādi aktīvie cilvēki pavelk līdzi arī pārējos, jo no viena sakopta stūrīša rodas nākamais sakoptais stūrītis.

Viens no “Aizved mani!” soliņiem atrodas ciematā pie dīķa, bet otrs – šosejas krustojumā blakus Varakļāniem. Lai ar iepirkumu somām nebūtu jāmēro garu ceļu līdz nomalei, turpmāk iecerēts uzstādīt arī trešo soliņu – pilsētas centrā un mudināt piemēru pārņemt arī citiem rodot vēl veiksmīgākus risinājumus.

Dalies:

Pašvaldībām beidzot piešķir kompensācijas par vētras postījumiem

GORĀ aizvadīts starptautisks ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”

Līdzīgi raksti