GORĀ aizvadīts starptautisks ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”

Autors: Marta Puzāka - 16 oktobris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Oktobra sākumā Latgales vēstniecībā GORS izskanēja 8. Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”, kas šogad atklāja mūsdienu pasaules un mūzikas instrumentu skanējumu trauslumu un varenību. Līdzās ērģelniecei Ivetai Apkalnai koncertprogrammā uz skatuves kāpa arī Latvijas Leļļu teātris, Liepājas simfoniskais orķestris, flautiste Dita Krenberga, pianists Reinis Zariņš, tāpat arī akordeonists Martynas Levickis no Lietuvas.

Vēl nebijušā veidā iepazīt ērģeļmūziku, sajust tās varenību un dažādību – tā var raksturot Starptautisko ērģeļmūzikas festivālu “ORGANismi”, kas jau astoto reizi notika Latgales vēstniecībā GORS. Trīs dienu garumā koncertzāli piepildīja ērģeļu skanējums muzikālā izrādē bērniem, saspēlē ar Liepājas simfonisko orķestri un citiem meistarīgiem māksliniekiem.

Iveta Apkalna Ērģelniece, festivālā “Organismi” mākslinieciskā vadītāja

Tā tematika šoreiz ir par ērģeļu vareno un tajā pat laikā trauslo skanējumu. Arī par to, kā viņi cilvēkus caur savu skanējumu var padarīt ļoti spēcīgus un iedrošināt. Un tajā pat laikā tas aizskar arī vistrauslākās jūtas un likt cilvēkam raudāt, un likt cilvēkam arī smieties un likt mūsu pasaulē saskatīt ne tikai to nopietnību, kāda, protams, te valda, bet arī caur mūziku vienkārši iekrāsot caur ērgēļmūzikas ļoti, ļoti daudzām krāsām iekrāsot to ikdienu, lai tā ir krāsaina.

Dace Vilsone Latvijas Kultūras ministrijas valsts sekretāre

Koncertzāle GORS īpaši izceļas arī ar to, ka organizē savus festivālus. Iveta Apkalna, kura arī ir cēlusies no Rēzeknes, savai mājvietai velta brīnišķīgu festivālu “ORGANismi”, kurā klausītāji ļoti jaunā veidā iepazīst ērgeļmūziku un sintēzi, kāda var būt ērgēlmūzikai ar citiem mūzikas izpildītājiem un žanriem.

Kā uzsver Iveta Apkalna, katrs festivāls “ORGANismi” ir savdabīgs un neatkārtojams. Šogad festivāla īpašais ārvalstu viesis nav ērģelnieks, bet gan lietuviešu izcelsmes mūziķis Martinas Levickis, kurš ir viens no vadošajiem akordeonistiem pasaulē.

Iveta Apkalna Ērģelniece, festivālā “Organismi” mākslinieciskā vadītāja

Vienmēr tie ir bijuši viesi ērģeļnieki no ārzemēm, bet šoreiz tas būs ērģeļnieka un ērģeļu tāds varbūt saimes un ģimenes instruments, bet mazākais brālis akordeons, kas patiesībā savā būtībā ir jau tādas mazas ērģeles, jo darbojas arī ar gaisu, ar plēšām. Tas būs tāds varbūt daudziem, kas jau ir pazīstami ar ērģeļmūziku, tāds liels jauninājums dzirdēt un redzēt, ka akordeons – tāds mazāks, salīdzinājumā ar ērģelēm, kopā ar ērgēlēm un uz ērģeļu fona būt daudz varenāks, kā ērģelītes.

Pirms vērienīgā notikuma vēstniecībā notika arī konference “Kultūra reģionos: iespējas, izaicinājumi un perspektīvas”, ar mērķi atskatīties un izvērtēt, kādu ietekmi reģionālajā kultūras dzīvē ir atstājis reģionālais koncertzāļu tīkls. Konferenci organizēja Latgales vēstniecība GORS sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslas institūtu.

Dace Vilsone Latvijas Kultūras ministrijas valsts sekretāre

Jebkurš nozīmīgs starptautisks festivāls ir tā kā bāka, signāluguns, kura saka, ka šeit notiek aktīva attīstība. Šīs pilsētas, kurās ir šīs koncertzāles, ir kļuvušas par tādiem centriem. Kā pievilkšanās spēks, lai cilvēki veidotu jaunas darbavietas, lai cilvēki uzlabotu ekonomisko apriti, lai dzīve iet uz augšu. Ļoti svarīga starptautiskā aprite reģionos, jo tas paplašina mūsu kopējo kultūras telpu un ļauj mums būt vienotiem Eiropas kultūras telpā.

Iveta Apkalna Ērģelniece, festivālā “Organismi” mākslinieciskā vadītāja

Dažkārt cilvēkiem arī tiek varbūt sajauktas kārtis par to, kas ir galvaspilsēta un kas ir reģions. Man šķiet, ka patiesībā tādā valstī kā ir Latvija, kas tomēr ir iedzīvotāju skaita un platības ziņā tomēr uz lielās kartes maza valstiņa, tas īstais centrs un īstās galvaspilsētas ir reģioni. Tik daudzi ārvalstu ne tikai viesi un tūristi, bet arī tādi censoņi visādās jomās. Vienalga, vai tā būtu mūzika, māksla, sports vai jebkura veida profesiju pārstāvji – viņi visi labprāt dodas uz mūsu valsti iepazīt tieši to, kas notiek mazākās pilsētās un labprāt ar to dalās arī.

Tā kā festivāls jau ir kļuvis par nozīmīgu tradīciju Rēzeknē, tā norise sadarbībā ar Latgales Mūzikas un mākslas vidusskolas audzēkņiem notiks arī nākamgad.

Dalies:

Latvijā pirmie “Aizved mani” soliņi Dekšārēs

ŽIK! 3. raidiejums saītā 3X3 i gostūs pi vetuorstis

Līdzīgi raksti