Svetlanas un Karīnas Ižiku meklēšana turpinās

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 10 oktobris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Jau deviņas dienas bez vēsts pazudusi 1984. gadā dzimusī sieviete Svetlana Ižika kopā ar savu trīsgadīgo meitiņu Karīnu. Valsts policija uzsver, ka meklēšanas darbi aktīvi turpinās, savukārt Bāriņtiesas Rīgā un Daugavpilī no komentāriem atsakās. Tikmēr Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā skaidro, ka izdarīt secinājumus būs iespējams vien tad, kad tiks saņemti pilnīgi visi lietas materiāli.

Kopš 2.oktobra visā valstī meklēšanā izsludināta trīsgadīgā meitenīte Karīna un viņas māte Svetlana. Bērns bijis citas personas aizgādībā; sīkāka informācija netiek sniegta. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā skaidro, ka iemesli bērna izņemšanai no ģimenes var būt dažādi, viens no tiem arī vecāku veselības stāvoklis.

Valentīna Gorbunova VBTAI vadītājas vietniece

Tur ir ļoti daudzi aspekti, kas jāvērtē. Mēs nedzīvojam vairs tajā vidē, tajā režīmā, kur, ja cilvēkam ir kādas īpašas vajadzības, viņš kaut kādā mērā tiek izolēts. Arī cilvēkam ar mentālas dabas problēmām, vecākam, protams, ka viņam ir tiesības satikt savu bērnu un tas ir nepieciešams arī bērna attīstībai.

Krāslavas novada Sociālā dienesta darbiniece Robežnieku pagastā, kur dzīvo sievietes vecāki, no plašākiem komentāriem atteicās. Šis pagasts ir pēdējā vieta, kur sieviete un bērns redzēti pēdējo reizi.

Anna Bartule sociālā darbiniece Robežnieku pagasta

– Nē. Es negribu nekādu interviju. – Par pazudušo Ižiku ģimeni… – Nē. – Kādēļ tā? – Ko es zinu, to jau stāstīju. Es nesniedzu intervijas. Paldies.

Lai arī valstī deviņas dienas pazudis trīsgadīgs bērns, komentārus par savu darbu un konkrētu rīcību nesniedz ne Rīgas, ne Daugavpils bāriņtiesas, ne arī Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācija, atsaucoties uz datu aizsardzību.

Solveiga Alksne Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes priekšsēdētāja

“Man nav nekādas informācijas par šo ģimeni, tikai tik, cik dzirdēju LTV1. Neviens no bāriņtiesu darbiniekiem nav arī pie manis vērsies ar lūgumiem vai konsultācijām. Izpaust informāciju par ģimeni bāriņtiesas nedrīkst. Iespējams, ka Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija var komentēt vairāk.”

Valentīna Gorbunova VBTAI vadītājas vietniece

Konkrētu lietu mēs nekomentēsim. Tas, ko es varu pateikt, es varu pateikt, ka mēs izprasījuši esam Bāriņtiesas lietu, lai mēs varētu vērtēt Bāriņtiesas rīcības atbilstību, bet komentēt to, kādi bija apstākļi un, kas bija, es nedrīkstu.

Inspekcijā vien min – tikai pēc konkrētās lietas visu materiālu saņemšanas un izvērtēšanas, var sasaukt kopīgu Sociālā dienesta, Bāriņtiesu un Valsts policijas sanāksmi, lai apspriestu tālāko meklēšanas pasākumu stratēģiju.

Valentīna Gorbunova VBTAI vadītājas vietniece

Ja mēs runājam par to, ka ir vai nav kaut kādas nepilnības vai pārkāpumi… Ir lietas, par kurām mēs rakstām gan vienai, gan otrai bāriņtiesai. Es nesliektos traktēt uz to daudz vai maz pārkāpumu. Ja mēs raugāmies uz 2022. gada rezultātiem, tad kopsummā mūsu valstī ir pārsūdzēti 80 bāriņtiesas lēmumi un atcelti ir tikai daži no tiem. Tātad 78 +/- tagad ir atstāti spēkā.

Vērtējot institūciju atbildību, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā skaidro, ka regulāri izlases veidā notiek plānotas pārbaudes, nepieciešamības gadījumā skatītas atsevišķas konkrētas lietas.

Valentīna Gorbunova VBTAI vadītājas vietniece

Mēs tad saņemsim Bāriņtiesas materiālus un tad arī skatīsimies, kā rīkoties tālāk. Nezinot atbildes uz šiem jautājumiem mēs nevaram pateikt, jāmaina tas, jāmaina šitas vai bāriņtiesa tur un tur nav rīkojusies atbilstoši bērna interesēm. Varbūt ir izdarīts viss iespējamais un viss maksimāli izdarīts, bet ir kaut kādas situācijas, kas kaut kādā brīdī varbūt izgājušas ārpus kādas kontroles robežām vai pieskatīšanas robežām.

Tikmēr Valsts policijā norāda, ka sievietes un bērna meklēšana joprojām norit aktīvi.

Inga Teivāne-Treinovska Valsts policijas pārstāve

Abas personas ir izsludinātas meklēšanā visā valstī. Meklēšanas pasākumos iesaistīti arī ikdienas policijas norīkojumi. Vienlaikus notiek sadarbība arī ar citiem dienestiem apmainoties ar informāciju. Šobrīd varam apliecināt, ka tiek izmantoti visi iespējamie līdzekļi un resursi, lai atrastu bezvēsts prombūtnē esošās personas.

Valsts policija vēlreiz aicina aplūkot attēlā redzamo Svetlanu Ižiku un viņas meitiņu Karīnu, kā arī sniegt jebkuru personu atrašanā noderīgu informāciju zvanot pa tālruni 67006734 vai 110.

Dalies:

“Žik!” 3. raidījums jau 15. oktobrī!

Pašvaldībām beidzot piešķir kompensācijas par vētras postījumiem

Līdzīgi raksti