Jaunietes no ASV asistē angļu valodas mācībstundās

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 9 oktobris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Šajā mācību gadā četrās skolās Rēzeknes novadā strādā jaunietes no Amerikas Savienotajām valstīm. Abām piešķirta Fulbraita stipendija ar iespēju mācīt angļu valodu izglītības iestādēs vairāk nekā 90 valstīs. Jaunās skolotāju asistentes par labu Latvijai lēmušas gan tādēļ, ka šeit ir ģimenes saknes, gan, lai izzinātu pēc iespējas atšķirīgāku kultūru un nodotu zināšanas skolēniem tieši lauku skolās.

Madisona Mila Krumins Angļu valodas skolotāja asistente no ASV

Mani sauc Madisona. Es esmu no ASV, Man patīk Latvija!

Madisona Latvijā ir jau mazliet vairāk nekā mēnesi un šurp ceļu mēroja no Mičiginas Amerikas Savienotajās valstīs. Reizi nedēļā Kaunatas vidusskolā Rēzeknes novadā viņa tiekas ar skolēniem, kur visa šī mācību gada garumā būs asistente angļu valodas stundās.

Madisona Mila Krumins Angļu valodas skolotāja asistente no ASV

Mans vectēvs bija no Latvijas, tā ka – man ir personīga saikne. Es vēlējos šurp atbraukt un sajust savas saknes, iemācīties vairāk par šo valsti. Studēju socioloģiju un angļu valodu universitātē, kad to absolvēju, zināju, ka vēlos ceļot un satikt cilvēkus ārzemēs. Latgalieši ir ļoti draudzīgi un viesmīlīgi, es jūtos ļoti gaidīta un mani katrs iedvesmo.

Mācību stundās amerikāniete asistē jaunam skolotājam, kas angļu valodu skolēniem māca pirmo gadu. Stundu plānus veido abi kopā un ikreiz iekļauj rakstīšanas, lasīšanas, klausīšanās, gan arī komunikācijas uzdevumus.

Jānis Lamašs Kaunatas vidusskolas Angļu valodas skolotājs

Viņai sava pieredze ir par to, kā Amerikā māca un viņa cenšas vairāk radoši ar bērniem, dažādās spēlēs viņus iesaistīt, dažādas pieejas, piemēram, kaut vai izvēlēties, kas vairāk patīk, kas nepatīk. Ja viņiem kaut kas nepatīk, tad viņa prasa attiecīgi, kāpēc tā ir. Tad viņiem jācenšas jau angliski runāt kaut ko. Vislabākais, kas ar Madisonu ir, ka viņa visu laiku runā angliski. Es ar skolēniem latviski varu parunāt, latgaliski varu parunāt, bet ar Madisonu – tikai angliski!

Valodas barjeru skolēni neizjūt, ja nepieciešams – cits citam paskaidro un tulko, novērtē, ka saziņa ar Madisonu turpmāk noderēs izvēloties studiju iespējas un ceļojot. Lielākas grūtības par saziņu sagādā gramatika.

Raivis Ričards Miķelis Kaunatas vidusskolas 10. klases skolēns

Mēs no sākuma pārbaudījām vārdiņus, kurus vajadzēja iemācīties, pēc tam mums vajadzēja parunāt. Tas ir kaut kā interesanti, tāpēc ka, ja tu kaut ko nesaproti, tu nevari tā pārjautāt latviski un tas ir tā, ka tu runā ar īstu angļu valodas pratēju.

Aleksandrs Fjodorovs Kaunatas vidusskolas 10. klases skolēns

Vismaz man tagad ir tāda vairāk saprašana, kā citi cilvēki runā angļu valodā, tie, kuri nedzīvo Latvijā. – Cik grūti viegli ir saprast, ko viņa saka? – Ja ir labas angļu valodas zināšanas, tad problēmu nav. Pats interesantākais ir tad, kad skolotāja pieiet ar citādāku pieeju, nevis tā, ka mēs lasām, rakstām, bet ar kaut kādām jautrām spēlēm, ka kaut kā jautri tā, lai visi kopā – draudzīgi klase ar skolotājiem.

Madisona angļu valodas stundās asistē arī Maltas vidusskolā un kopā ar viņu šo pašu darbu skolās Viļānos un Tiskādos veic arī jauniete Lea no Pensilvānijas. Projekta nozīmīgākais ieguvums ir tas, ka abas viesojas skolās tieši lauku reģionos.

Jānis Lamašs Kaunatas vidusskolas Angļu valodas skolotājs

Ir cilvēks, uz kuru tu vari paļauties, kurš tev palīdzēs, kaut vai, ja mēs kādus uzdevumus ar runāšanas daļu, runāšanu mācāmies. Bērnu ir daudz un es esmu viens. Es kamēr ar viņiem visiem izrunāšos, jau stunda būs galā, bet tā mums divas reizes ātrāk viss iet un ir ļoti, ļoti forši.

Madisona Mila Krumins Angļu valodas skolotāja asistente no ASV

Es esmu vienlīdzīgas izglītības kvalitātes atbalstītāja un uzskatu, ka izglītība ir ļoti svarīga. Skolām pilsētās ir vairāk iespēju un resursu, jo tur ir vairāk cilvēku, tās ir pārpildītas. Tāpēc došanās uz mazākām skolām man rada prieku, es tiešām varu iepazīt savus skolēnus un patiesi izbaudu iespēju mācīt viņiem angļu valodu.

Amerikānietes Rēzeknes novada skolās angļu valodas stundās piedalīsies visa mācību gada garumā un par šo darbu atalgojumu saņems stipendijas veidā no Fulbraita programmas.

Dalies:

Izsludināts konkurss melnbaltajā fotogrāfijā

ŽIK! 2. raidiejums nūmetnī “Sūpluok” i Jākubpiļs dzeivnīku patversmī

Līdzīgi raksti