Līvānos pieprasa demontēt rotaļu laukumus

Autors: Marta Puzāka - 4 oktobris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Galvas iesprūšanas risks slidkalniņa trepju pakāpienos un līdzsvara šūpolēs; bojātas koka virsmas; nav triecienu mazinoša pārklājuma – tie ir tikai daži no aktiem, kuru dēļ 13 rotaļu laukumiņus Līvānos būtu jāmaina vai pilnībā jādemontē – tā atzīst Patērētāju tiesību aizsardzības centrs. Pašvaldības pārstāvji un iedzīvotāji jūt sašutumu – iepriekš negadījumi laukumos nav piedzīvoti, bet bērniem ar centra prasību tiks atņemtas ierastās rotaļu vietas, pašvaldībai jāmeklē finansējums jaunu konstrukciju būvei.

Līvānos vairākos daudzdzīvokļu māju iekšpagalmos ar brīdinājuma lentēm tagad norobežoti bērnu rotaļu laukumi. Vairākas lentes gan ir jau noplēstas, tā vietējie iedzīvotāji izrāda savu neapmierinātību ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra lēmumu par laukumiņu neatbilstību drošuma prasībām.

Natālija, Līvānu iedzīvotāja

Tās ir lielākās muļķības, ko var izdomāt un par ko aizrādīt, jo, ieejot daudzdzīvokļu māju kāpņutelpās, gandrīz katrā mājā ir margas, kur ir tāds pats platums. Tad jau arī mājas ir jānojauc un jābūvē jaunas, jo visur ir tādi platumi. Mazus bērnus, kā daudzi arī komentējam, pieskata tomēr vecāki. Lielie bērni tā kā nav mēģinājuši eksperimentēt ar galvām.

Arī Līvānu novada domes pārstāve Ginta Kraukle ir sašutumā par nesamērīgajiem PTAC argumentiem.

Ginta Kraukle Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece

Ja šeit, starp šiem pakāpieniem, bērns var iesprostot galvu vai kaklu, un tiek pamatots – lūk, jādemontē ir tāpēc, ka pastāv galvas un kakla iespiešanas risks, tad tas tomēr ir absurdi.

PTAC pārbaude Līvānos notikusi tādēļ, ka pašvaldība nebija reģistrējusi nevienu rotaļu laukumiņu aizsardzības centra uzturētajā reģistrā, tāpat saņemta arī kāda vietējā iedzīvotāja sūdzība.

Līga Kauliņa PTAC Patēriņa preču uzraudzības daļas vadītāja

Ir dažādas neatbilstības, kas ir tieši ar laukumiņa uzturēšanu – dažādi salauzti elementi, sapuvušas koka konstrukcijas, skrūves, naglas. Tās ir šūpoles ar cietajām piekarēm, iekārtas, kurās ir galvas iesprūšanas risks, pie slidkalniņiem bija neatbilstošas sānu malu augstumi, neatbilstošas piezemēšanās zonas, tāpat bija konstatētas neatbilstības uz līdzsvara šūpolēm. Tās ir tās, kas rada visaugstākos riskus – nopietnas galvas traumas ar nopietnām sekām.

PTAC norādītie pārkāpumu akti aizņem 112 lappuses un laukumiņus jādemontē vai jānomaina mēneša laikā. Taču tas nav tik viegli realizējams, saka pašvaldībā, jo tad vietvarai būs jāveic visa laukuma sertificētas drošības pārbaudes.

Ginta Kraukle Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece

Mēs tiešām esam daudz darījuši savas pilsētas sakārtošanā, arī lai bērniem būtu atbilstoša infrastruktūra. Šie normatīvie akti faktiski, manuprāt, būtu jāmaina, jo tām prasībām tomēr ir jābūt loģiskām, nevis tādām absurdām, kuras nav iespējams pat izpildīt. Ja mums ir jānoņem visi laukumiņi, tad kas paliks vietā? 02:28 Tad vai mēs atstāsim bērniem tukšu vietu un labāk lai viņi skraida pa ielām, pa pagrabiem, pa māju jumtiem kāpelē? Vai tas būs drošāk?

Līvānu novada pašvaldība ir gatava meklēt risinājumus, taču lielāko satraukumu rada ilgais laika un finansiālie izdevumi. Tāpat arī iedzīvotāju atstāšana bez ierastajiem rotaļu plačiem, kas bez sevišķiem starpgadījumiem kalpojuši vairāk nekā desmit gadus.

Ginta Kraukle Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece

Es ļoti gribētu rosināt diskusiju par birokrātiju mūsu valstī, kura brīžiem vispār aizmirst kaut kādu loģisko cilvēcību, jo mēs būtībā kļūstam par “burta kalpiem”, kas izpilda likumus un normatīvos aktus, kurus ir radījuši paši cilvēki un pēc tam viņi nezina, kā tikt ar tiem galā. Es ļoti sagaidu arī tādu pretimnākšanu, loģisku darbību uz rezultātu, kā mēs varam sadarboties, ņemot vērā mūsu iespējas un viņu prasības, lai nebūtu šī te konfrontācija, jo no tā tikai bērni cietīs.

Līga Kauliņa PTAC Patēriņa preču uzraudzības daļas vadītāja

Ja valdītājs laicīgi būtu apzinājis savas iekārtas un būtu novērtējis to atbilstību, tad mēs nebūtu nonākuši pie situācijas, ka pēkšņi mēneša laikā viss jādemontē.

Šogad Patērētāju tiesību aizsardzības centrs veicis jau 22 publisko spēļu laukumu pārbaudes. Neatbilstības konstatēs visās pārbaudītajās pašvaldībās, to vidū arī Valmieras un Siguldas novada pašvaldībās.

Dalies:

“Žik!” 2. raidījums jau 8. oktobrī!

Turpina meklēt pazudušo mammu ar meitiņu

Līdzīgi raksti