Paziņuoti konkursa “Martinsona balva 2023” uzvareituoji

Autors: Marta Puzāka - 28 septembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Daugovpiļs Marka Rotko muokslys centrā aizvadeita Latvejis Storptautiskuos keramikys bienalis golvonuo nūtikšona – “Martinsona balva 2023” apbolvuošonys ceremoneja. Sūpluok ituo storptautiskuo konkursa izstuodis atkluošonai Daugovpiļs Marka Rotko muokslys centrā suokusīs ari ituo goda rudiņa izstuožu sezona. Bolvys padūšona i ziņu sižeta izveide realizieta ar Vaļsts kuļturkapitala fonda mierķprogramys “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” finanisalu atbolstu. #Latgales_kulturas_programma

Latvejis Storptautiskuos keramikys biennale, kuru reikoj Latvejis Laikmeteiguos keramikys centrs sadarbeibā ar Daugovpiļs Marka Rotko muokslys centru, nūtyka jau caturtū reizi. Taipoš ite jau caturtū reizi aizvadeita ari biennales golvonuo nūtikšona – storptautiskuo konkursa izstuode “Martinsona balva” atkluošonys i bolvys padūšonys ceremoneja.

Māris Čačka Daugovpiļs Marka Rotko muokslys centra vadeituojs

Tas ir starptautisks projekts. Tā ir lielākā keramikas biennāle Baltijas reģionā. Ar virkni apakšprojektiem, satelītizstādēm kā Rīgā, tā Portugālē, kas iezīmē Daugavpili kā Latvijas keramikas galvaspilsētu, kurā notiek keramikas procesi ikdienā, ne tikai reizi divos gados.

Martinsona bolvai 2023. godā sajimts rekordlels profesionaluos laikmeteiguos keramikys puorstuovju dorbu skaits – pavysam 685 dorbi, kas sataiseiti pādejūs diveju godu laikā.

Māris Čačka Daugovpiļs Marka Rotko muokslys centra vadeituojs

Pieteikušies mākslinieki šim projektam bija no 71 pasaules valsts. + Izstādē ir parādīti 59 autoru darbi. No 59 apbalvojumus, godalgotās vietas ir sešas – zelts, sudrabs, bronza – Latvijas nominācija un starptautiskā nominācija. Ir atsevišķi autori, kas saņems pateicību vai žūrijas atzinību. Bet katrā ziņā uzvarējuši šajā reizē ir visi šie 59, jo viņi ir nokļuvuši uz keramikas galvaspilsētu, uz Rotko centru.

Itymā reizē 1. vītu storptautiskūs dorbu kategorejī i 5000 eiro īgiva lītuvīšu muokslineica Milena Piršteliene, sovpus nacionalajā kategorejī – keramiķe nu Kurzemis – Sanita Ābelīte par dorbu “Aiz spoguļa”. Ar muolu Sanitis dzeive saisteita jau vaira nakai 20 godus i muokslineica ir pīsadalejusi vysuos četruos Latvejis Storptautiskuos keramikys biennalēs.

Sanita Ābelīte Martinsona balva 2023” zalta gūdaolgys nacionalajā kategorejī sajiemieja

Mani darbi top intuitīvi. Un es arī nezīmēju skices darbiem. Viņi notiek pakāpeniski, un tās domas – viņas raisās lēni un pakāpeniski. Un tā, varētu teikt, ir improvizācija, kā rodas. Es nezinu, kā tas beigās izskatīsies. Tas arī ir aizraujoši. Esmu pateicīga par izteikto novērtējumu, par šo augsto apbalvojumu.

Martinsona bolvys dasacejumus vierteja storptautiska žureja ostoņu ekspertu sastuovā. Kai atzyna vīns nu žurejis lūceklim – vierteišonys process beja smogs puorbaudiejums.

Valentīns Petjko Martinsona balva 2023” žurejis lūceklis, Latvejis Keramikys bienalis kurators

Vērtēšana notiek vairākās kārtās. Bet tad, kad nonāk līdz pašu uzvarētāju izvēlei, tad ir ilgas un garas diskusijas. Tas aizņem veselu dienu, pat vairāk. Tas summējas no viedokļiem. Par kaut kādiem konkrētiem kritērijiem ir grūti runāt. Tie ir vairāk individuāli izvirzīti kritēriji, kad tiek dalīta 1. vai 2., vai 3. vieta.

Māris Čačka Daugovpiļs Marka Rotko muokslys centra vadeituojs

Pirmo reizi starp četrām starptautiskajām biennālēm, kuras tika rīkotas, šoreiz tika noteikts tāds tēmas loks ar nosaukumu “Plūstošie ūdeņi”, kas ir gana simbolisks, ko var uztvert arī burtiski, ka blakus mums tepat tek upe Daugava, ka mēs atrodamies tomēr reģionā, kur līdzās ir Baltijas jūra. Bet šos te plūstošos ūdeņus varēja arī skatīt citādāk, arī no tā, ka notiekošās ģeopolitiskās situācijas – tie arī ir sava veida plūstošie ūdeņi, kas nav dzidrie vairs ūdeņi, bet skarbie.

Lai Latvejis Storptautiskuos keramikys biennale vareitu nūtikt, finansials atbolsts giuts Vaļsts kulturkapitala fonda 2023. goda Latgolys Kuļturys programā.

Māris Čačka Daugovpiļs Marka Rotko muokslys centra vadeituojs

LKP atbalstīja Latvijas laikmetīgās keramikas centru. Konkrēti biennāles darbības nodrošināšanai, kas ir būtisks atbalsts mūsu sadarbības partnerim, lai spētu vēl kvalitatīvāk realizēt šo nozīmīgo arī reģionam, arī vēsturiskajām kultūras zemēm projektu, kas arī saistās ar materiālu, kas arī vēsturisko zemju kontekstā – māls – ir bijis tas, ko ir izmantojuši gadsimtiem iepriekš.

Storptautiskuo keramikys konkursa izstuode “Martinsona balva 2023” Daugovpiļs Marka Rotko muokslys centrā apsaverama da nuokušuo goda 18. febraļam. Konkurss reizi divejūs godūs teik reikuots ari par gūdu myužeibā aizguojušajam Daugovpilī dzimušajam izcylajam keramiķim Pēterim Martinsonam.

Dalies:

Ludzas novadā godināti labākie uzņēmēji

Tiesnese: Justīnes slepkavība tika ļoti rūpīgi slēpta

Līdzīgi raksti