Entuziasti attīra Tartaka upi

Autors: Marta Puzāka - 22 septembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

“Tas ir mans sirdsdarbs un dāvana dzimtajai pusei,” – tā uzsver daugavpilietis un sporta entuziasts Jānis Vilcāns, kurš ik rudeni dodas uz apkārtējām upēm un organizē to attīrīšanas talkas. Šajā reizē kopā ar domubiedriem vairāku dienu garumā veikta Tartaka upes posma sakopšana, kas sagādāja arī dažādus izaicinājumus.

Agri no rīta četri brīvprātīgie sēžas kajakos, lai nevis baudītu izbraucienu pa Tartaka upi, bet gan attīrītu to no koku kritalām un atkritumiem. Aktivitātes iniciators ir ilggadējs ūdens sporta entuziasts Jānis Vilcāns, kuram upju attīrīšana ir jau tradīcija vairāku gadu garumā. Šādi tiek paveikts labs darbs, gan arī gūta adrenalīna deva.

Jānis Vilcāns Upju attīrīšanas talku iniciators

Gatavosim ziemai, sakopsim upīti, lai upīte dzīvo, sagāzumus izvāksim. Tālāk ir divi ļoti lieli sagāzumi, tur tā upe ir faktiski nosprostota. Šo upi varēs izmantot jebkurš ūdens tūrists atkal, bet šis ir ikgadējs darbs, jo katru gadu bebri, vētras un daudz kas cits.

Kaspars Vaļko Jāņa Vilcāna domubiedrs, ūdens tūrisma entuziasts no Rīgas

Jānis mums ir ļoti liels entuziasts, ar kajakiem braukā gandrīz pa visu Eiropu. Diemžēl pa sezonu upes aizaug, koki sakrīt, gruži visādi, zari un tā tālāk, līdz ar to upes ir jākopj. Interesanti, dinamiski, ļoti patīk, pie brīvas dabas – kas te var nepatikt. Daba forša, saulīte spīd, ūdentiņš čalo, sava veida ne tikai sports, bet arī atpūta – gan ārēji, gan iekšēji.

Tartaka upe pavisam ir 18 kilometrus gara, atrodas Preiļu un Augšdaugavas novados. Šoreiz attīrīšanai izvēlēts sūrākais upes posms – divu kilometru garumā ar vairākiem sanesumiem un sagāzumiem.

Jānis Vilcāns Upju attīrīšanas talku iniciators

Lielākie izaicinājumi – tā ir bīstamība laikam, jo upē, zāģējot koku, nespēlē tie trīs klasiskie spēki, kā tas notiek ir virs zemes. Vējš, koka sagāzums un šeit arī straume daudz ko spēlē. Straume to koku spiež, var sabojāt zāģi, var noslīcināt zāģi, var pats traumēties un, atklāti sakot, šeit mēs pieejam ļoti uzmanīgi, jo koku zāģēt ūdenī ir daudz bīstamāk, nekā koku zāģēt uz zemes, teiksim, mežā.

Kaspars Vaļko Jāņa Vilcāna domubiedrs, ūdens tūrisma entuziasts no Rīgas

Laika vēl daudz, plānojam, kā jau redzam, tur lielos baļķus, lielos kokus aizstumt prom un pamēģināt, ja ir kādi gruži, pudeles, nedaudz sakārtot. Satīrīt tā, lai gan sportam labi, gan dabai labi.

Talkas dalībnieki atzīst, ka darbs ir ļoti laikietilpīgs un pieprasa lielus resursus, taču tas sagādā gandarījumu par paveikto. Turklāt pēdējos gadus novērots, ka ūdenstilpnes kļūst mazāk piesārņotas. Arī pārstāvji Māris un Aldis no Austrumlatvijas radošo iniciatīvu centra upju sakopšanā piedalās jau vairākus gadus.

Jānis Vilcāns Attīrīšanas talkas iniciators

Cilvēks nāk dabā, viņš grib redzēt tīru, nevainīgu dabu, tāpēc viss ir jākopj. Cilvēki ir dažādi, vis kaut kas paliek pēc cilvēkiem. Kaut arī pēdējos gados var redzēt, ka situācija ir uzlabojusies. Noteikti, viens ir depozīta sistēma, kas ieviesta. Otrs, cilvēku kultūra – izpratne par dabu, ekoloģiju uzlabojas. Tas nes savus augļus, kas jau tiek gadiem ilgi darīts.

Kaspars Vaļko Jāņa Vilcāna domubiedrs, ūdens tūrisma entuziasts no Rīgas

Gribas arī nodarboties ar kaut kādām lietām ārpus darba, sports un tā tālāk. Es uzskatu, ka ir nepieciešams mazliet sakārtot to vidi, jo mūsdienās mēs redzam daudz plastika pasaulē un tādās mazās nomaļās upītēs arī redzam, ka piesārņojums tomēr eksistē. Ja ne mēs, tad kas cits to darīs.

Ūdens tūrisma entuziasti plāno turpināt iesākto arī citās reģiona upēs. Ja laikapstākļi būs labvēlīgi, kā nākamās Daugavpils apkārtnē par talkošanas vietām varētu kļūt Laucesas un Dubnas upes. Latvijā darbojas vairākas ūdensmalu kopienas, par kurām plašāku informāciju var atrast vienotā sadarbības platformā udensmalas.lv.

Dalies:

Rēzeknē pēc renovācijas atvērts optikas salons “METROPOLE”

Austrumu pierobežā sākušās “Namejs 2023” mācības

Līdzīgi raksti