Austrumu pierobežā sākušās “Namejs 2023” mācības

Autors: Marta Puzāka - 22 septembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Septembra vidū Austrumu pierobežā sākusies visaptverošo valsts aizsardzības mācību “Namejs 2023” aktīvā fāze. Tās laikā valsts aizsardzības vienības: Nacionālie Bruņotie spēki, Valsts policija un Valsts robežsardze veic praktiskus vingrinājumus, kuru gaitā pārbauda vienību sadarbošanās spējas un gatavību aizsargāt valsti jebkurā vietā, tāpat arī notiek dažādu citu tieši ar robežapsardzību saistītu uzdevumu izpilde.

Kopīgiem spēkiem pierādīt, ka esam gatavi sadarboties un pilnvērtīgi aizsargāt savu valsti – tā var raksturot šobrīd notiekošās visaptverošās valsts aizsardzības mācības “Namejs 2023” aktīvo fāzi. Mācībās piedalās trīs lielākie aizsardzības spēki: Valsts policija, Nacionālie bruņotie spēki un Valsts robežsardze. Šoreiz vingrinājumi notiek austrumu pierobežā, civilā vidē pārbaudot struktūrvienību sadarbības spējas.

Kristers Slavēns Sauszemes spēku Mehanizētās kāj. brig. vada komandieris, leitnants

Šogad “Sudraba bulta” un “Namejs 2023” ir īpašs ar to, ka mēs atrodamies Latgalē, atrodamies civilā sabiedrībā, mums apkārt ir civilie iedzīvotāji, jo pārsvarā mēs mācībās esam poligonā un darbojamies tikai savā starpā. Kopīgi mēs veicam dažādus uzdevumus, lai pilnveidotu un uzturētu kaujas spējas.

Silenes apvidū izvietoti dažādi kontrolpunkti – stacionārie, tā arī mobilie. Uz šosejas izvietota Bruņoto spēku tehnika, Valsts policijas ekipāžas, kas jebkuru katru brīdi var pārvietoties uz citu vietu.

Andris Zellis VP priekšnieka vietnieks

Šeit ir jāuzsver tas, ka Nacionālie bruņotie spēki ir ļoti lielā daudzumā un ar savu tehniku, kas savukārt policijai atvieglo šāda blokposteņa izvietošanu, jo principā šāds mobilais postenis nebūtu iedomājams ar to policijas resursu, kāds ir šobrīd šeit. Vajadzētu dubultot šo policijas resursu, bet redzam, ka, pateicoties Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tas izdodas ļoti veiksmīgi ar mazu policistu skaitu, bet savukārt ar lielu nacionālo bruņoto spēku pārstāvju skaitu.

Aizsardzības struktūru pārstāvji kontrolē dažādus iespējamos likumpārkāpumus no civiliedzīvotāju puses: vai nenotiek nelegālo imigrantu, narkotisko vai akcizēto preču pārvadāšana un citi. Tāpat arī notiek aizsardzības operācijas.

Gunārs Vizulis ZS 3. Latgales brigādes pulkvedis komandieris, pulkvedis

Mēs kopā šeit atstrādājam tādus elementus kā sociālās patruļas – mēs tiekamies ar mūsu iedzīvotājiem, tiekamies ar pašvaldību vadītājiem, jo tie ir tie cilvēki, kas mūs ikdienā atbalsta.

Andris Zellis VP priekšnieka vietnieks

Mēs uzraugām situāciju, drošību, mēs monitorējam to situāciju, vai netiek veikti nelegālu imigrantu pārvadājumi, mēs skatāmies uz transportlīdzekli, kas tajā atrodas un uz personām – varbūt tās ir meklēšanā esošas personas, varbūt transportlīdzeklī tiek pārvietotas aizliegtas lietas un vielas. To visu mēs varam konstatēt pie šādām pārbaudēm, kas kopumā uzlabo situāciju pierobežā un visā valstī.

Kā galvenais mācību mērķis ir veikt praktiskus pārbaudījumus un izprast, vai valsts aizsardzības struktūras ir gatavas aizsargāt valsti pret ārēju agresoru. Tā kā mācības ir visaptverošas tajās pārbaudīta arī visu aizsardzības spēku mobilitāte darboties jebkurā vietā.

Oskars Kudlis Sauszemes spēku Mehanizētās kāj. brig. komandieris, pulkvedis

Izaicinājumi ir, pirmkārt, ierasties uz darbības rajonu, ņemot vērā tehnikas un cilvēku daudzumu, sadarbībā ar esošām vienībām. Veikt komandvadību, kas ir nacionālā un NATO līmenī. Galu galā iepazīt apvidu un veikt tos vingrinājumus, potencionālā iespējamos aizsardzības rajonos, kas mums ir paredzēti valsts aizsardzības plānos.

Kristers Slavēns Sauszemes spēku Mehanizētās kāj. brig. vada komandieris, leitnants

Kopumā reakcija ir pozitīva, protams, ir dažādi izņēmumi, kur civiliedzīvotāji nav tik pozitīvi, bet kopumā reakcija ir pozitīva. Mēs arī tā turpinām strādāt, veidot draudzīgas attiecības ar civiliedzīvotājiem, lai tālāk civiliedzīvotāji redzētu, kas mēs esam, ko mēs spējam un ka mēs varam jebkurā brīdī un vietā izpildīt doto uzdevumu.

Gunārs Vizulis ZS 3. Latgales brigādes komandieris, pulkvedis

Izmantojot šo iespēju, es tiešām gribētu pateikties par sapratni un atbalstu, ko sniedz gan iedzīvotāji, gan pašvaldības mūsu kopēju mērķu sasniegšanā. mācības “Namejs” ir visaptverošas, kas aptver visas valsts institūcijas ar galveno mērķi un uzdevumi aizsargāt mūsu valsti, tās suverenitāti un lai mūsu iedzīvotāji jūtas droši un ka mēs aizsargāsim mūsu valsti jau no pirmā centimetra mūsu zemes.

Jau tagad, veicot pierobežas teritorijas vietējo iedzīvotāju pārbaudes, secināts, ka ir atsaucība un veiksmīga sadarbošanās ar pašvaldībām. Mācību laikā iesaistītās vienības pārvietosies arī pa dažādām Latgales pilsētām netraucējot iedzīvotāju ikdienas gaitas.

Marta Puzāka LRT žurnāliste

Visaptverošās valsts aizsardzības mācības “Namejs 2023” norisināsies līdz 2. oktobrim visā Latvijas teritorijā. Kopumā mācībās iesaistīties ap 8500 dalībnieku.

Dalies:

Entuziasti attīra Tartaka upi

“Žik!” 1. raidījumā 1. oktobrī viesosies z/s “Klajumi”!

Līdzīgi raksti