Kompensācijā par nenosargāto simtgadīgo liepu aleju – jaunas liepas

Autors: Beatrise Borise - 21 septembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Pirms gada plašu rezonansi izraisīja remontdarbi uzņēmuma “Latvijas Valsts ceļi” pārvaldībā esošajam ceļam Preiļu novada Galēnu pagastā, jo to gaitā nācās izzāģēt vairāk nekā simt gadu vecu liepu rindu. Daļa vietējo iedzīvotāju ar parakstiem lūdza sakārtot ceļu, neraugoties uz koku izzāģēšanu, daļa ar parakstiem cerēja saglabāt senās liepas. Tagad netālu no bijušās liepu rindas iestādīta jauna liepu aleja, bet tās majestātiskuma iegūšanai jāgaida daudzi gadi.

Vēl pērn valsts vietējā autoceļa posma “Viļāni–Maltas Trūpi–Lomi” malā, līdzās Ivetas Seimanovas īpašumam, stalti debesīs slējās vairāk nekā simt gadu veca liepu aleja. Tagad tās vietā ir grāvis. Liepu aleju neizdevās nosargāt ceļa remontdarbu dēļ, neraugoties uz to, ka liepās dzīvoja aizsargājamās spožās skudras, kuras Dabas aizsardzības pārvalde atzina par ne tik reti sastopamu sugu, nedz arī Ivetas cīņa par alejas saglabāšanu pagājušajā vasarā.

Iveta Seimanova

īpašuma “Liepkalni” saimniece

Viņi ir visi stādīti vienā rindā un veido savdabīgu Latgales ainavu. Iestādes visbiežāk atsaucas uz likuma pantu, uz saistošajiem noteikumiem. Bet, mīļie, vēl ir tāds jēdziens kā ētika un sirdsapziņa.

Toreiz Preiļu novada pašvaldība apņēmās par saviem līdzekļiem ierīkot kompensējošo stādījumu. Un tagad iestādīta jauna aleja ar 21 liepu. Tiesa gan – pārsimt metru attālumā no bijušās liepu alejas, turklāt pašvaldības ne valsts vietējā autoceļa malā.

Inese Jakovele Preiļu novada pašvaldības Vides pārvaldības vecākā speciāliste

Tā kā iepriekšējā liepu aleja bija uz privātīpašuma zemes, tad pašvaldība, nu, nevar ieguldīt privātīpašuma zemē. Līdz ar to DAP mēs lūdzām atļauju stādīt savā īpašumā. Un Galēnu pagasta pārvaldes vadītājas nosacījumos būs arī rūpēties par šiem kociņiem. Un kamēr tie ieaugs, arī laistīt attiecīgi un arī mēslot.

Preiļu novada pašvaldība sarūpēja arī liepu stādus īpašuma “Liepkalni” saimniecei, kas bija iespējams, pateicoties dalībai koku sēšanas un stādīšanas akcijā “LAIMES KOKI” šī gada Pasaules talkas ietvaros.

Ārijs Vucāns Preiļu novada domes priekšsēdētājs (Apvienība “IEDZĪVOTĀJI”, LRA, JKP)

Pašvaldība dāvina arī viņiem 21 liepu, lai viņi atjaunotu liepu rindu pēc iespējas tuvāk vēsturiskajai ainavai. Šobrīd patiešām mēs divkāršā apjomā kompensējam nodarīto zaudējumu. Un es domāju, ka kopumā kopiena būs tikai ieguvēji no šī realizētā ceļa pārbūves projekta. Redzam, cik būtisks tiešām ieguldījums vietējās teritorijas attīstībā ir izdarīts.

Iveta Seimanova īpašuma “Liepkalni” saimniece

Esmu priecīga, ka šī liepu epopeja ir beidzot beigusies. Tas bija gari, sāpīgi un ar zaudējumiem. Es arī saprotu Preiļu pašvaldību. Nu, šis te kompromiss šāda veida tika meklēts. Nu, kopistiski viņš arī tika atrasts. Protams, ka koki saaugs, bet tam ir vajadzīgi 100 gadi. Un sveicieni Dabas pārvaldei Gitas Strodes personā, jo ir skumji, ka tik viegli vēsturiskās koku rindas var pārvērst kompensējamos stādījumos.

Līdzīgi konflikti par vēsturisku koku aleju saglabāšanu Preiļu novadā pēdējos gados nav bijuši, līdz ar to šī piedzīvotā situācija esot likusi izdarīt arī secinājumus.

Ārijs Vucāns Preiļu novada domes priekšsēdētājs (Apvienība “IEDZĪVOTĀJI”, LRA, JKP)

Mēs arī šobrīd teritoriālās plānošanas procesa laikā visus pagastus esam informējuši, ka, ja iedzīvotājiem kāda no viņu, teiksim, koku rindām vai citām, teiksim, ainavām šķiet vēsturiski vērtīga, tad lūdzam to iekļaut aizsargājamo ainavu sarakstā. Un tas nozīmēs to, ka turpmāk tādos gadījumos, tātad, pašvaldība nedos atļauju šādu koku izciršanai.

Arī īpašumā “Liepkalni” no uzdāvinātajiem liepu stādiem jau izveidota jauna aleja, tomēr saimniece Iveta Seimanova norāda – rūgtuma sajūta saglabājusies, jo paies daudzi, daudzi gadi, kamēr kociņi pieņemsies spēkā un priecēs apkārtējos.

Dalies:

Raidījumu cikla “Žik!” noslēdzošā sezona sāksies jau oktobrī

Rēzeknē pēc renovācijas atvērts optikas salons “METROPOLE”

Līdzīgi raksti