Pārgājienos izzina “nezināmo” Rēzeknē

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 18 septembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

“Nezināmā Rēzekne” – šāds nosaukums dots iedzīvotāju iniciatīvai, kuras gaitā regulāri sociālajos tīklos publicēti interesanti fakti par pilsētu, īstenoti ar kultūru, mākslu un vēsturi saistīti projekti, notiek ekspedīcijas, kā arī tikšanās ar pētniekiem un vēsturniekiem. Viens no šīs idejas autoriem ir rēzeknietis Andris Uškāns, kas katru nedēļu interesentus pulcē aizraujošos un visdažādākajiem noslēpumiem apvītos pārgājienos.

Noslēpumainība, ļoti liela interese un aizrautība mudināja vietējos iedzīvotājus apvienoties domubiedru iniciatīvā “Nezināmā Rēzekne”. Pilsētā pamanāmākā grupas aktivitāte ir izpētes pārgājieni. To gaitā var izzināt vēsturiskus faktus un nostāstus, ielūkoties arhitektūras un kultūrvēstures pērlēs, novērtēt etnogrāfijas, dabas un citas, nereti retas un no plašākas sabiedrības slēptas vērtības.

Andris Uškāns viens no iniciatīvas “Nezināmā Rēzekne” idejas autoriem

Ir vietas, par kurām es nevaru stāstīt, jo dažreiz cilvēki, kas mūs ielaiž, saka: “Šis ir starp mums.” 2 Dažreiz cilvēki paši mūs uzaicina un saka: “Jūs tur staigājat pa visādām dīvainām vietām, tad varbūt šis te jūs interesē?” Parasti mūs interesē.

Regīna Indriķe pārgājienu dalībniece

Ļoti bieži mums ir tāds neziņas moments. Mēs tiekamies, ir ziņa, ka ir jāpaņem līdzi lukturīšus vai jābūt slēgtiem apaviem, bet, kur mēs iesim, neviens nezina. Pati esmu no Ludzas puses, bet no jau 90. gada šeit dzīvoju izrādās, ka var būt daudz noslēpumu un nezināmu vietu Rēzeknē, ko var atklāt.

Pārgājieni notiek katru nedēļu vismaz vienu reizi un nereti ilgst vairākas stundas. Līdz šim aplūkotas gan Rēzeknes pilsētas kādreizējās robežas, notekūdeņu attīrīšanas iekārtas un sūkņu stacija, dažādu konfesiju dievnami un citi objekti. Šajā reizē – ceļš ved slimnīcas apkārtnes teritorijā.

Andris Uškāns viens no iniciatīvas “Nezināmā Rēzekne” idejas autoriem

Apskatīsimies arī Rēzeknes pļaujas svētku, precīzāk pļaujas svētku Rēzeknē norises vietu. Tas ir viens tāds punkts mūsu vēsturē, par ko daudzi ir dzirdējuši, daudzi ir redzējuši kaut kādas tādas kosmiskas, dīvainas fotogrāfijas, kur nevar saprast, ka tā ir Rēzekne. Maz kam vispār ir nojauta, kur tas ir noticis, kā tas ir noticis.

Regīna Indriķe pārgājienu dalībniece

Bija par ūdens industriālo mantojumu, bija interesanti, kur tad ir bijušās dzirnavas, kur ir kaut kādi ūdensvadi bijuši, ūdens urbumi un tad kaut kā ievilka un tagad jau šķiet, ka katru ceturtdienu uz sešiem ir jābūt noteikti neskatoties uz laika apstākļiem.

Vidēji pārgājienos dodas no desmit līdz pat trīsdesmit interesenti, tās ir dažādas paaudzes, katram cita izglītība un intereses. Laika gaitā sekotāju skaits entuziastu profilam Facebook lapā sasniedzis teju divus ar pusi tūkstošus.

Andris Uškāns viens no iniciatīvas “Nezināmā Rēzekne” idejas autoriem

Domugraudus, kaut kādus fragmentus no avotiem, arhīva materiālus sāku mest iekšā tajā Facebook lapā un tā pamazām sāka apaugt. Tie pārgājieni būtībā tas ir tā… kā kad, dažreiz ir diezgan daudz iešanas un dažreiz ir diezgan daudz runāšanas.

Jurijs Nikonovs pārgājienu dalībnieks

Tieši šo cilvēku pulciņa ļoti pozitīvā iezīme, ka tieši formāta kā tāda, rāmja nav. Mēs katrs nākam ar savām zināšanām, ar savām, iespējams, kā Andris mīl mūs palabot, pilsētvides leģendām. Brīnumainā kārtā – parasti tur, kur liekas, ka tu visu noteikti zini un es tiešām bērnībā esmu daudzus kaktus Rēzeknē izlīdis, tieši tie izrādījās visinteresantākie.

“Nezināmā Rēzekne” ir brīvprātīga iniciatīva, kas īsteno arī lokālo vidi pilnveidojošus un sabiedrību izglītojošus pasākumus, piemēram, jau septembra beigās sāksies vēsturnieku lekciju cikls. Tāpat komanda tēmu loku plāno paplašināt par visu Latgali un perspektīvā arī Latviju, tādēļ jau nākamnedēļ dosies ekspedīcijā uz Bozovu Kārsavas pusē izzināt dzelzceļa vēsturi.

Dalies:

Valsts prezidents reģionālajā vizītē apmeklēja Balvu novadu

Modernizē Infekcijas slimību nodaļu Rēzeknes slimnīcā

Līdzīgi raksti