Paplašinās nelegālas dzīvnieku kapsētas

Autors: Beatrise Borise - 14 septembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Nereti pie lielākām pilsētām var atrast nelegālus dzīvnieku kapus. Piemēram, vieni no tādiem ierīkoti meža masīvā pie Daugavpils, ko apsaimnieko “Latvijas valsts meži”. Lai gan uzņēmums vairākkārt vērsies gan pilsētas domē, gan Augšdaugavas novada pašvaldībā, risinājums nav rasts, un nelegālā kapsēta tikai paplašinās.

Kādam vieta nesteidzīgām pastaigām, kādam vieta, kur nelegāli apglabāt savu lolojumdzīvnieku – tā varētu sacīt par meža masīvu, kas atrodas Daugavpils pilsētas un Augšdaugavas novada robežvietā. Nelegāla dzīvnieku kapsēta tur ierīkota jau pirms daudziem gadiem.

Aldonis Utināns LVM Dienvidlatgales reģiona mežkopības vadītājs

Apbedījumi te jau ir no pagājušā gadsimta. Valsts meži mēs jau vairākkārtīgi gājām runāt uz novadu, uz pilsētu par šīs problēmas risināšanu. Kaut kādi mēģinājumi tika meklēti – vai nu meklēta vieta apbedījumiem vai vēl kaut kas, bet viņa netika atrasta. Mēs jau arī nevaram sodīt. Mēs esam apsaimniekotāji. Sodīt var administratīvā komisija pilsētas vai novada vai Valsts vides dienests.

Gluži tāpat kā cilvēku kapsētās arī nelegālajā dzīvnieku kapsētā līdzās jau atstātām novārtā kapu kopiņām ir arī tādas, kas ierīkotas nesen un labiekārtotas ar maziem nožogojumiem, simboliskām apmalītēm, lolojumdzīvnieku mīļmantiņām, svecēm, mākslīgajiem ziediem un pat pieminekļiem. Lai gan par nelegālu dzīvnieku apglabāšanu draud administratīvais sods, tas neattur sabiedrību pārkāpt likumu.

Aldonis Utināns LVM Dienvidlatgales reģiona mežkopības vadītājs

Viņi saprot, bet viņu emocijas ņem virsroku. Viņam asaras acīs. Bija gadījums, jā, ka ir ar visu maisu rokā, kā saka, pieķēruši. Nu, viņš, kā saka, nokāris galvu, apgriezās. Uz kurieni viņš aizgāja, nezinu. Varbūt viņš, kā saka, sagaidīja kamēr mēs aizbraucam un padarīja savu darbu. Mēs neesam vienīgajā vietā, kas ir Daugavpilī izveidojusies. Es vismaz pats zinu vēl divas tādas vietas jau pašā pilsētas teritorijā, kur arī nekas netiek darīts.

Latvijā pastāv trīs iespējas, kā legāli atbrīvoties no mājdzīvnieka mirstīgajām atliekām – apglabāt to oficiāli reģistrētā dzīvnieku kapsētā, kremēt atzītā krematorijā vai apglabāt savā privātīpašumā. Taču arī tad jāievēro vairāki nosacījumi.

Aldonis Utināns LVM Dienvidlatgales reģiona mežkopības vadītājs

Likumā ir pateikts, ka to var izdarīt tikai savā īpašumā norobežotā ar žogu, viņu vienkārši apglabājot pietiekamā dziļumā, lai viņam klāt netiek meža dzīvnieki. Un neliekot virsū nekādus tādus piemiņas vietas.

Pašlaik Latvijā ir četras oficiāli reģistrētas dzīvnieku kapsētas Vidzemē un Zemgalē. “Latvijas valsts mežu” Dienvidlatgales reģiona mežkopības vadītājs uzsver, ka ar steigu būtu jārod risinājums legālas dzīvnieku kapsētas izveidei arī Latgalē.

Aldonis Utināns LVM Dienvidlatgales reģiona mežkopības vadītājs

Risinājumi ir vairāki, bet pie tiem ir jāstrādā vai jāgrib viņi atrisināt. Ja cilvēks ir izvēlējies turēt mājdzīvnieku, sev mīļdzīvnieku pilsētas teritorijā, tas jau, protams, arī uzliek savu slodzi pilsētas apsaimniekotājam. Nu, tātad vajadzētu arī par to kādu nodokli prasīt no cilvēkiem un par to naudu, gudri sadalot, varbūt, kā saka, kremēšanas pasākumi kaut kādi būtu vienkārši jau.

Kā viens no iemesliem, kāpēc pašvaldības un privātie uzņēmēji kūtri iesaistās legālu dzīvnieku kapsētu ierīkošanā ir lielais vides prasību apjoms, gan laikietilpīgais birokrātiskais process.

Dalies:

“Zaļā klase” Sarkaņkalnā 2023

Juzefovas parka festivāls Naujenē

Līdzīgi raksti