Bāriņtiesām piedāvā vairs neveikt notariālas funkcijas

Autors: Beatrise Borise - 8 septembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Atsevišķos novados bāriņtiesas joprojām līdztekus saviem pamatuzdevumiem sniedz arī notariālus pakalpojumus. Piemēram, testamentu apliecināšanu. Tā ir arī Rēzeknes novadā. Pilotprojektā, kurā piedalās Rēzeknes novads, šīs funkcijas no bāriņtiesu pleciem uz laiku noņemtas un uzticētas zvērinātiem notāriem, lai saprastu, kā tas strādā. Tas, kas jau šobrīd ir skaidrs, – par notāra pakalpojumiem būs jāmaksā vairāk.

Kopš šī mēneša sākuma Rēzeknes, Jēkabpils un Talsu novads iesaistījušies Tieslietu ministrijas rosinātā pilotprojektā. Proti, divu mēnešu garumā šajos novados bāriņtiesas nesniegs notariālos pakalpojumus, tos uzticot zvērinātiem notāriem. Pilotprojekts ieviests pirms plānotajiem grozījumiem Bāriņtiesu likumā, kas paredz stiprināt bāriņtiesu pamatfunkciju kapacitāti.

Lauma Paegļkalna Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre (JV)

Tas, ko mēs vēlamies, lai stiprinātu bāriņtiesas to pamatuzdevumu, noņemt bāriņtiesām netipiskās funkcijas. Un kā piemērs varētu būt, tātad, paraksts uz nostiprinājuma lūgumiem nekustamā īpašuma ierakstīšanai zemesgrāmatā apliecināšanu. Vienlaikus saglabājot tādas notariālās darbības, kurām ir šis sociālais raksturs. Piemēram, pilnvaru sagatavošana pensijām vai uzturlīdzekļiem.

Uz plānotajiem grozījumiem Bāriņtiesu likumā pozitīvi raugās gan bāriņtiesu, gan Latvijas Zvērinātu notāru padomes speciālisti. Piemēram, Rēzeknes novada bāriņtiesā pērn veiktas aptuveni 2000 notariālas darbības. To vietā bāriņtiesas varētu veltīt vairāk laika saviem pamatuzdevumiem.

Daina Igaune Rēzeknes novada bāriņtiesas priekšsēdētāja

Kaut nedaudz, bet atvieglos bāriņtiesas darbinieku pienākumu izpildi. Pie lielā darba apjoma mēs varēsim daudz kvalitatīvāk veikt savus uzticētos pienākumus, kas skar bērnu un aizgādnībā esošu personu.

Iedzīvotājiem gan jārēķinās, ka, lai saņemtu notariālos pakalpojumus pie zvērināta notāra ne pagastā, nāksies mērot lielāku attālumu. Tāpat Rēzeknes novada bāriņtiesas priekšsēdētāja norāda, ka apmaksa par pakalpojumiem pie notāra būs dārgāka nekā bāriņtiesā.

Gatis Litvins Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektors

Salīdzināt bāriņtiesu cenu ar notāru cenu ir nepareizi. Bāriņtiesa tiek uzturēta pēc publiskiem līdzekļiem. Līdz ar to arī mana vecā māte, kas dzīvo pašvaldībā, maksā nodokļus, ka kāds lēti saņem civiltiesisko darījumu apkalpošanu. Notāra amata atlīdzību nosaka MK, plus tur tiek pieskaitīts PVN, plus vēl tiek pieskaitīts valsts nodeva. Tas, ko mēs likumdevējam esam teikuši, nu, ja jūs uzskatāt, ka kaut kur notāra atlīdzību var samazināt, varbūt sākam ar to, ka neliekat to PVN 21%.

Lauma Paegļkalna Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre (JV)

Esam arī ar zvērinātu notāru padomi panākuši arī vienošanos par to, ka, tātad, viņi arī iespēju, protams, robežās, izvērtējot šīs mērķgrupas, arī ir gatavi, nu, tātad, samazināt vai atbrīvot no maksājumiem, šīm te noteiktajām taksēm, īpaši aizsargājamās mērķgrupas. Tātad, personas ar zemiem ienākumiem.

Ja plānotie grozījumi Bāriņtiesu likumā gūs atbalstu arī Saeimā, paredzēts, ka tie stāsies spēkā jau nākamgad.

Dalies:

Lūznovā nūtyka festivala “Škiuņa džezs” meistarklasis

Arvien biežāk purvos izposta ogulājus

Līdzīgi raksti