Piektais Baltijas džeza festivāls “Škiuņa džezs”

Autors: Beatrise Borise - 4 septembris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Augusta izskaņā vairāku dienu garumā Lūznavas muižu un tās apkārtni pieskandina džeza skaņas. Tur notiek Baltijas džeza festivāls “Škiuņa džezs”, kam šogad nosvinēta piecu gadu jubileja.

Baltijas džeza festivāls “Škiuņa džezs” Lūznavu pieskandināja jau piekto reizi. Cik noturīga ir tradīcija organizēt šo festivālu, tikpat nemainīgs ir tā mērķis – veicināt interesi par džeza mūziku, jo īpaši Latgalē, kā arī rosināt topošo un esošo džeza mūziķu sadarbību.

Inga Žirgule Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja

Kā mēs sakām, ka šķūnī senos laikos sākās viss – pirmā koncertizrāde, pirmā teātra izrāde, pirmā zaļumballe, kora mēģinājums! Un tāpēc arī džezam tā ir tā kā pirmā pakāpe, kur jauniešiem tiek dota iespēja sākt savu karjeru.

Indriķis Veitners džeza mūziķis un pedagogs

Es tiešām esmu ļoti priecīgs, ka šī lieta turpinās un attīstās, un iet uz priekšu! Un man ir it īpaši gandarījums, ka tomēr aizsācējs bija, tātad, Toms Lipskis, kas bija mūsu students, kurš nu jau diemžēl ir aizsaulē. Bet man ir ārkārtīgi liels prieks un gandarījums redzēt, ka tiešām viņš ir, nu, ielicis tik pamatīgu faktiski to sākumiņu par spīti savam ļoti īsajam mūžam.

Daiga Miščenko Rēzeknes novada pašvaldības Kultūras un tūrisma pārvaldes vadītāja

Protams, jāuzsver ir tieši Ivetas un Ingas tāda nākotnes vīzijas uzķeršana, jo jau pirms pieciem gadiem viņas uzķēra to vilni, ka šis varētu būt aktuāli. Un man liekas, tas, ka festivāls notiek piekto reizi, ir tikai pierādījums tam. Un es īstenībā gribētu ikvienam kultūras nozarē strādājošajam tieši to arī novēlēt, ka ir jāmēģina, jābūt drosmīgam, ir jāizmēģina kaut kas jauns nemitīgi un, redz, kā tas var arī vainagoties ar panākumiem patiešām lieliem.

“Škiuņa džezs” – tie nav tikai profesionālu džeza mūziķu koncerti. Festivāla laikā, kas ilgst četras dienas, jauniešiem notiek arī džeza meistarklases un muzicēšana mūzikas ansambļos, lai papildinātu mūzikas instrumentu un vokālās prasmes, gan profesionālo mūziķu un jauniešu saspēle publiskajos džema vakaros.

Inga Žirgule Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja

Jaunieši saka – tik stilīgi, notiek mēģinājumi garāžā, kultūras namā, kultūras šķūnī, muižā, uz skatuvēm. Visapkārt zum un mudž un viss ir džeza noskaņās.

Šogad Baltijas džeza festivālā “Škiuņa džezs” piedalījās rekordliels dalībnieku skaits – 43 jaunieši. Savukārt meistarklasēs savā pieredzē un zināšanās dalījās septiņi džeza mūziķi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un arī Ukrainas.

Inga Žirgule Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja

Šogad mēs esam ļoti gandarīti, ka arī ir studente viena no Igaunijas, jo bija ļoti cieša sadarbība Latvijai ar Lietuvas mūzikas augstskolām un skolām, bet šogad jau ir arī igauņu pārstāve.

Indriķis Veitners džeza mūziķis un pedagogs

Ir liels prieks redzēt, ka šeit, it īpaši Lūznavā, viņu paliek vairāk, jo nu jau ir diezgan liela konkurence. Nu, šķiet, ka patiešām džeza kultūra Latvijā noteikti viņa attīstās. Mēs varam redzēt pilnīgi noteikti intereses pieaugumu. Tas nozīmē, ka Latvijā džezam ir nākotne!

Līdztekus Baltijas džeza festivālam “Škiuņa džezs” šogad piecu gadu jubileju svin arī Rēzeknes Mūzikas vidusskolas Džeza nodaļa.

Dalies:

Noslēgusies seriāla “Fati II” filmēšana

Situācija uz Latvijas-Baltkrievijas robežas stabila, taču saspringta

Līdzīgi raksti