Militārajās mācībās trenē pretmobilitātes spēju

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 29 augusts, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Trīs dienu garumā valsts nozīmes šoseju A6 un A13 apvidū Krāslavas un Augšdaugavas novados noritēja militārās mācības. To laikā trenēta Nacionālo bruņoto spēku vienību sadarbība ar pašvaldībām, uzņēmumiem un iedzīvotājiem pretmobilitātes uzdevumu izpildē, īslaicīgi dažādos ceļa posmos ierobežota transporta kustība, veiktas vairākas citas pretinieka aizkavēšanu imitējošas darbības. Vingrinājums ir daļa no jau septembrī gaidāmajām visaptverošas valsts aizsardzības mācībām “Namejs 2023”.

Aktīva karavīru un zemessargu rosība, betona bloki ceļa vidū un militārās policijas klātbūtne – tas ir viens no militāro mācību etapiem netālu no Krāslavas, kurā Nacionālo bruņoto spēku vienības pilnveido sadarbību un pretmobilitātes spējas. Vingrinājuma galvenais praktiskais uzdevums – maksimāli ietekmēt pretinieku tik tālu, lai tas nevarētu pārvietoties.

Daiga Ilmaste ZS 2. Vidzemes brigādes Inženieru rotas komandiere, kapteine

Lai pārbaudītu gan zemessargu, gan profesionālā dienesta karavīru spēju izvietot šķēršļus reālajā apvidū. Pagaidām viss rit ļoti gludi un tā kā arī plānots ir. Pat atsevišķiem šķēršļiem pārsniedzot to uzstādīšanas ātrumu. Puiši un dāmas strādā ar lielu atdevi un entuziasmu.

Gunārs Vizulis ZS 3. Latgales brigādes komandieris, pulkvedis

Mēs veidojam mīnu laukus, mēs strādājam arī uz ceļa ar šiem blokiem, un arī daudz vairāk uzdevumu, ko šeit uz ceļa jūs neredzat. Nobloķēt ceļus, arī izveidot dažādus šķēršļus, inženieršķēršļus. Ar galveno svarīgāko uzdevumu: mums jāaizsargā savu valsti jau no pirmā centimetra un to jādara maksimāli ātri.

Militāro mācību laikā satiksme bloķēta vien daļēji, rēķinoties, ka autoceļu A6 vidējie diennaktī šķērso 3000 transporta līdzekļu. Lielākoties šoferīši īslaicīgus kustības ierobežojumus uztvēra saprotoši, daļai gan bija pārsteigums.

Inita autovadītāja no Kraujas

Nē, neko nezināju. Nē. Es neesmu saistīta ar militāro jomu un neko nesaprotu šajā jomā. – Bet šodien kurp dodaties? Nesagādā problēmas, ka jāuzgaida mazliet? – Sagādā, tāpēc, ka mēs… 14:00 mums jābrauc ciemos ar ģimeni.

Valdis Krāslavas iedzīvotājs

Nē, nu cik te jāpagaida? Divas minūtes? Nekas traks. Galvenais, lai džekiem viss sanāk. – Kā vērtējat, ka vispār ir tā klātbūtne zemessargu? Nepierasti… nepierasti. Bet nekādu negatīvu emociju nav, tieši otrādāk, varbūt prieks, ka pierobežā kaut kas tāds notiek.

Gunārs Vizulis ZS 3. Latgales brigādes komandieris, pulkvedis

Valsts aizsardzība nav tikai Bruņoto spēku, bet tas ir arī visas valsts uzdevums. Pašvaldības un iedzīvotāji – tie ir cilvēki, ar kuriem mēs strādājam ikdienā, sadarbība mums ir tiešām ļoti laba un pozitīva. Protams, mēs gribētu varbūt vairāk izmantot šo reālo apvidu un reāli trenēties tā kā mums jātrenējas, bet mēs arī saprotam, ka šis ir valsts nozīmes ceļš un līdz ar to savus uzdevumus mēs veicam ar maksimāli minimālu ietekmi uz iedzīvotājiem.

Mācību galvenā ideja ir veicināt sadarbību ar sabiedrību, dažādām valsts un pašvaldību, kā arī Iekšlietu ministrijas institūcijām un vietējiem uzņēmumiem. Šajā reizē militārajās mācībās piedalījās Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde un Zemessardzes vienības no visas Latvijas.

Daiga Ilmaste ZS 2. Vidzemes brigādes Inženieru rotas komandiere, kapteine

Mums ir vislielākā robeža ar jums un visniknākā upe, bet arī šo ģeopolitisko situāciju ietekmē mēs esam ļoti sadarbojušies ar 3. brigādi. Tas ir ļoti pozitīvi, jo mēs nepierodam pie pastāvīgiem apstākļiem, lēmumu pieņemšanas trenēšana, šādi apstākļi ir pat veiksmīgi un nepieciešami. Kā bija uz kartes? Dabā… ticiet man, ir savādāk!

Dainis Kravals ZS 1. Rīgas brigādes Inženieru rotas komandieris, kapteinis

Sadarbojamies arī savā starpā ar Militāro policiju, kas nodrošina mums satiksmes kustību, lai cilvēki arī nekavētu savu darbu un savu atpūtu. Lai saprastu, kā mēs varam rīkoties, kas mūs var atbalstīt, civilās firmas arī, kas piegādā mums materiālus. Tā ka viss strādā un esam pārliecināti par to, ka varam aizstāvēt savu Latviju. Tas nav pirmais un nav pēdējais šāda veida treniņš, tā ka notiks arī citur šāda veida mācības.

Trīs dienu Pretmobilitātes spēju vingrinājums noslēdzās šodien Augšdaugavas novadā. Tas bija arī viens uzdevumiem pirms rudenī gaidāmajām lielākajām Nacionālo bruņoto spēku visaptverošas valsts aizsardzības mācībām “Namejs 2023”, kas no 5. septembra līdz 2. oktobrim norisināsies visā Latvijā.

Dalies:

Grebņevas ceļa malas pildās ar atkritumiem

Pie slimnīcas Balvos aizvadīta Pateicības diena

Līdzīgi raksti