Grebņevas ceļa malas pildās ar atkritumiem

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 28 augusts, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Karstie laika apstākļi, garas automašīnu rindas un dažādu kultūru mentalitāte – tie ir būtiskākie iemesli, kas šovasar jo īpaši veicina to, ka šoseju ceļmalas piepildās ar atkritumiem. Viena no kritiskākajām piesārņojuma teritorijām ir Latvijas-Krievijas pierobežā Ludzas novadā blakus robežkontroles punktam “Grebņeva”. Valsts vides dienestā skaidro, ka atbildīgās institūcijas likumā noteiktās prasības pilda un pagaidām apdraudējuma videi nav, taču situācijai līdzi jāseko regulāri, jo jebkurā brīdī tā var mainīties.

Pārtikas produktu atliekas, lietotas higiēnas preces un apgāzušās automašīnas vai to detaļas – šāda aina paveras šosejas ceļa malās, tuvojoties Latvijas-Krievijas pierobežai. Grebņevā veidojas automašīnu rinda un cilvēki tajā pavada divas/trīs diennaktis.

Svetlana Ukrainas iedzīvotāja

Šodien mums būs griķi ar gaļas sautējuma konserviem un vistu arī apcepsim. Apbēdina, ka ir tāda rinda un ilgi jāstāv. Bet es saprotu, ka tas nav atkarīgs no jūsu valsts un robežsargiem, bet no Krievijas. Braucam uz okupēto teritoriju, uz mājām. Lai cik nebūtu smagi, tur ir ģimene, mūsu vecāki. Es esmu no pilsētas Enerhodara Zaporižijas apgabalā, kur ir atomelektrostacija.

Pjotrs Moldovas iedzīvotājs

Brauc ar maziem bērniem, ar slimniekiem, mūsu pasažierim ir 86 gadi, bet viņš nabadziņš stāv un gaida. Krievijas pusē viņi pamatīgi pārbauda visus, kas dzīvo Ukrainas teritorijā. Pārbauda viņus līdz sīkumiem: no kurienes brauc, kāpēc, ar kādu mērķi?

Jevģēnijs Ukrainas iedzīvotājs

Mēs Kijivā dzīvojam, bet pēdējos divus gadus Polijā Vroclavā. Tagad braucam pie radiniekiem. Te sēž dažādu nacionalitāšu un mentalitāšu cilvēki. Var paskatīties, kā kurš uzvedas, vai sakopj savu apkārtni vai piecūko un pat špļauj tur, kur pagadās. Polijā cilvēki ir daudz tīrīgāki un vide ir daudz zaļāka, Vācijā vispār ir tik pedantiski, ka viss kā izlaizīts. Šveicē bijām, tur ir vēl labāk. Tā ka ir no kā mācīties.

Sūdzības par atkritumu kalniem tieši Grebņevas pusē Valsts vides dienests no iedzīvotājiem vai pašvaldības šogad nav saņēmis. Speciālisti gan piekrīt, ka skats nav patīkams, tomēr apdraudējuma dabai neesot un problēmu var raksturo kā sezonālu.

Rita Eiduka VVD Latgales reģionālās vides pārvaldes Rēzeknes sektora vadītāja

Kad liela kravas mašīnu plūsma, liela fizisko robežas šķērsojošo personu plūsma, ir novērojami īslaicīgi atkritumu apsaimniekošanas traucējumi šajā joslā. Pēc auto negadījumiem riepas tur paliek. Blakus esošie iedzīvotāji dažreiz gadās arī, ka kaut ko no mājām atnes, bet arvien mazāk.

Pjotrs Moldovas iedzīvotājs

Jūs pat nevarat iedomāties, kāds šeit bija šausmīga nekārtība! Tagad es redzu, ka apsaimniekotāji ir palielinājuši biotualešu skaitu visa šī robežas ceļa posma garumā, katru rītu redzu, ka izved to, kas ir savācies diennakts laikā.

Institūcijas, kuras atbildīgas par konkrētajiem ceļa posmiem, sūta žurnālistus cita pie citas, par atbildību un paveikto sniedzot atbildes rakstiski.

Anna Kononova VSIA “Latvijas Valsts ceļi” pārstāve

LVC pārziņā atrodas 0,76 -2,90 km. Ceļa nodalījuma josla tiek kopta 1x, tualešu kopšana notiek 2x nedēļā, sadzīves atkritumu konteineru izvešana 1x nedēļā, ir izvietotas 12 tualetes un 11 konteineri. Šīs nedēļas sākumā teritorija ir apsekota un situācija bija apmierinoša. Vēršam uzmanību, ka ceļa A13 posms no 0,0-0,76 km ir VAS “Valsts nekustamie īpašumi” pārziņā, līdz ar to par tās kopšanu jājautā VNĪ.”

VAS “Valsts nekustamie īpašumi”

Pārvaldībā esošais zemesgabals atrodas apmēram 200-240 metru attālumā no robežsardzes kontroles paviljona, un tajā novietoti trīs sadzīves atkritumu konteineri. Tāpat informējām, ka ceļu aizsargjosla ir Satiksmes ministrijas pārziņā. Lai iegūtu precīzāku informāciju par konkrēto situāciju un risinājumiem, lūdzam vērsties pie attiecīgajām institūcijām.”

Savukārt Valsts vides dienests izvērtējis, ka uzņēmumi, kas veic atkritumu un infrastruktūras apsaimniekošanu, ievēro likumā noteikto kārtību un pārkāpumu nav, tāpat ne visur ceļa malā konteineru izvietošana ir iespējama vai pieļaujama un satiksmes drošībai atbilstoša.

Rita Eiduka VVD Latgales reģionālās vides pārvaldes Rēzeknes sektora vadītāja

Pie tās nodalījuma joslas nemaz tur tā labi nevar piekļūt, lai to appļautu savlaicīgi, tad tas kādā brīdī var izveidoties kā “bumbas efekts”, ka uzkrājas. Sezonas beigās “Latvijas Valsts ceļi” savu nodalījuma joslu un attiecīgi robežkontroles punktos arī ir savi apsaimniekotāji, viss tiek sakārtots un no Vides aizsardzības viedokļa mums īpašu iebildumu nav.

Lielāku atkritumu uzkrāšanos veicina arī tas, ka notiek ceļa būvdarbi, aktīvi darbojas brīvprātīgo informācijas punkts. Iedzīvotāji aicināti ziņot par atkritumu un piemēslošanas problēmām zvanot uz informatīvo tālruni 80005555 vai izmantojot “Vides SOS” aplikāciju viedierīcēs.

Dalies:

Aktīvi veic jauno kociņu aizsardzību pret meža dzīvniekiem

Militārajās mācībās trenē pretmobilitātes spēju

Līdzīgi raksti