Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā varēs apgūt Valsts aizsardzības mācību

Autors: Beatrise Borise - 18 augusts, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā aizvadīta Atvērto durvju diena. Tās laikā izglītības iestādes esošie un topošie audzēkņi, gan viņu vecāki varēja ne vien iepazīt ģimnāzijas vidi, materiāltehnisko bāzi, apmeklēt laboratorijas, mācību kabinetus, bet arī uzzināt par gaidāmajiem jaunumiem – iespēju apgūt Valsts aizsardzības mācību.

Jaunais mācību gads Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā gaidāms ar pārmaiņām. Proti, 10.klases skolēni šeit apgūs Valsts aizsardzības mācību. Par jaunumiem izglītības programmā Atvērto durvju dienā sanākušos interesentus informēja Jaunsardzes centra pārstāvji.

Normunds Pastars Jaunsardzes centra 2. novada pārvaldes vadītāja vietnieks

Viena diena mēnesī, tās ir astoņas stundas, kurā ir dažādi mācību priekšmeti. Tie ir normatīvie akti dažādi, tie var būt lauku kaujas iemaņas. Topogrāfija, orientēšanās, ieroču mācība. Valsts aizsardzības mācību apgūst vai nu vidusskolā 10.-11.klase vai profesionālās izglītības iestādēs 2.-3.kurss, vai 1.-2.kurss. Kā nu skola izvēlas.

Skaidrīte Ūzuliņa Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas direktore

J.Eglīša Preiļu valsts ģimnāzija īsteno divas izglītības programmas – tā ir valoda, sociālā un pilsoniskā joma un otra ir matemātika, dabaszinātņu tehnoloģiju joma. Valsts aizsardzības mācība tiks apgūta vienā no šīm divām jomām. Un tā ir valoda, sociālā un pilsoniskā joma.

Līdz šim īstenot Valsts aizsardzības mācību Latvijas izglītības iestādes pieteicās brīvprātīgi. Taču no 2024. gada 1.septembra šis mācību priekšmets Latvijas vidusskolās tiks ieviests kā obligāts. Tā apguvi organizēs Jaunsardzes centrs, profesionālā dienesta karavīri, zemessargi vai rezerves karavīri.

Skaidrīte Ūzuliņa Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas direktore

Kas vēl no izglītības iestādes – tās ir telpas nepieciešamas. Un šajā ziņā J.Eglīša Preiļu valsts ģimnāzija ir tādā labā situācijā. Mums ir patiešām telpas, ko piedāvāt šīs nodarbības īstenošanai. Es domāju, ka tas ir tikai ieguvums. Ja mēs domājam par aktīvu, valstij lojālu pilsoni, tad šī ir viena no unikālām iespējām, kad mēs varam veicināt šāda pilsoņa attīstību un izaugsmi.

Līdztekus informācijai par Valsts aizsardzības mācību klātesošie varēja uzzināt arī par Valsts aizsardzības dienestu un tā sniegtajām iespējām. Kā atzīst zemessargi, iedzīvotāju vidū joprojām domas par Valsts aizsardzības dienestu dalās, tostarp netrūkst arī stereotipu.

Artūrs Pakers ZS 3. Latgales brigādes 35. kājnieku bataljona virsseržants

Tas stereotips, kas ir iesakņojies, varbūt vēl ir no padomju gadiem, kas velkas, ka, nu, tas Valsts aizsardzības dienests jeb, nu, transformējot viņu pagātnē – obligātais dienests, kā viņu dēvē, – ka tad nu viss, tur būs bez maz vai spīdzināšanas, apmaļu tīrīšanas, zeķu mazgāšanas utt. Šis stereotips, protams, nav pareizs. Pirmais iesaukums šobrīd jau pilda savus uzdevumus. Un, ja tas jau tika nokomplektēts tikai no brīvprātīgajiem, tad tas nozīmē, ka jauniešus tomēr ir, aicina, nu, viņus šis mudina iestāties, tātad, ir mīlestība pret dzimteni.

Šobrīd Valsts aizsardzības dienestu pilda vairāk nekā 250 jaunieši. Turpretī Valsts aizsardzības mācību iepriekšējā mācību gadā īstenoja jau vairāk nekā 140 Latvijas izglītības iestādēs, tostarp Aglonas vidusskolā.

Dalies:

Mājās atrod mirušus cilvēkus; nav likuma par uzraudzību

Atjauno vairākus gadus pamestu muižu

Līdzīgi raksti