Atjauno vairākus gadus pamestu muižu

Autors: Beatrise Borise - 18 augusts, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Ar ieguldīto darbu atjaunot ne vien pamestu ēku, bet iedzīvināt arī mazo Ārdavas ciemu Latgalē – tā savu lēmumu iegādāties Ārdavas muižu pamato Maija un Džeimijs. Kādam viņu ideja šķiet traka, taču pats pāris to uztver kā iespēju izdarīt kaut ko labu un paliekošu šajā dzīvē, uz ko atskatīties ar gandarījuma sajūtu.

Ārdavas jeb citiem zināmu kā Jezufinovas muižu latviete Maija un īrs Džeimijs iegādājās pirms trim gadiem, ieraugot to sludinājumu portālā pa 65 tūkstošiem eiro. Galvenais vaininieks šādā pirkumā bija Džeimijs, kuram ļoti patīk Latvija. Īpaši sirdij tuvs ir Preiļu novads, kur atrodas Ārdavas muiža, jo tas ir Maijas dzimtais novads.

Džeimijs un Maija Ārdavas muižas saimnieki

M: 2020.g. Džeimijs dienēja Sīrijā un viņš visu laiku skatījās uz īpašumiem, muižām. Nu, kaut ko interesantu, kaut ko citādāku, ko mēs varētu iegādāties. Un mēs skatījāmies, un viņš atrada Jezufinovas muižu. Pāris dienu laikā mēs sarunājām, ka mēs iegādāsimies muižu! Ja godīgi, tētis teica nē, mamma teica varbūt, un tad mēs teicām, ka jā! DŽ: Pats esmu no lauku reģiona. Šis ir kā nedaudz atgriezt dzīvi tādos reģionos. Daudzi cilvēki aizbrauc, un paiet laiks, lai ģimenes atgrieztos. Bet es un Maija izlēmām, ka mēs atgriezīsimies, nedaudz atgriezīsim enerģiju šajā vietā – Ārdavā.

Kopš 2003.gada Ārdavas muižas durvis bija slēgtas. Pirms tam te atradās Ārdavas pamatskola, arī bibliotēka un pasts. Taču Maija un Džeimijs atzīst, ka kopumā informācija par Ārdavas muižu ir skopa. Zināms, ka tā celta 19.gs. 60. gados un piederēja muižnieku Molu dzimtai.

Džeimijs un Maija Ārdavas muižas saimnieki

No paša sākuma muiža bija kā skola, kur mācīja krievu valodu kalpu bērniem un arī muižniekiem. Labajā austrumu spārnā ir neliels bojājums. Struktūriski viss ir kārtībā. Un tas bojājums ir radies 1943.g., kad tika uzspridzināts vagons blakus dzelzceļa sliedēm. Tie bija kara laiki. Mums pagaidām vēl nav pietiekami daudz informācijas, lai mēs visu apkopotu un visu spētu izstāstīt. Bet mēs esam priecīgi, ka mums cilvēki uzraksta, ka cilvēki pie mums atnāk un pastāsta, un padalās ar informāciju par to, ko viņi zina vai par to, ko viņi ir dzirdējuši.

Līdz šim jaunie Ārdavas muižas saimnieki iztīrījuši lielāko daļu iekštelpu, saveduši kārtībā elektrību. Tie ir tikai pirmie mazie solīši muižas atjaunošanā. Priekšā vēl daudz darba, bet vēl lielāks ir nepieciešamā finansējuma apjoms.

Džeimijs un Maija Ārdavas muižas saimnieki

DŽ: Tas ir ilgtermiņa projekts. Tas nebūs gads līdz pilnīgai pabeigšanai. Ēka ir liela, un mēs tai veltām lielu uzmanību. M: Finansējuma piesaiste nav viegls process, jāatzīst. Un, iespējams, tādēļ mēs esam mazliet iestrēguši. Caur tādām mazām programmām mēs mēģināsim piesaistīt līdzekļus un atjaunot. Svarīgākais, protams, ir sagatavot muižu apmeklētājiem. Esam jau iegādājušies pāris lietas, kas ir nepieciešamas, lai atvērtu kafejnīcu. Būs arī pievienotas viesnīcas tipa istabiņas, lai cilvēki, kas pie mums brauc gan kā tūristi, gan kā mākslinieki vai draugi un radi, ka viņi var atbraukt pie mums un var arī palikt pa nakti.

Lai veicinātu Ārdavas muižas atpazīstamību, gan apkopotu tās vēstures liecības un stāstus, muiža iestājusies Latvijas piļu un muižu asociācijā, gan iesaistījusies akcijā “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2023”. Savukārt šo sestdien Ārdavas muižā gaidāma Atvērto durvju diena ar dažādām meistarklasēm.

Dalies:

Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā varēs apgūt Valsts aizsardzības mācību

Atklāts Nemateriālās kultūras mantojuma centrs “Upīte”

Līdzīgi raksti