Apmeklēt svētkus Aglonā – tā ir tradīcija

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 16 augusts, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Šodien ar galveno Svēto misi un euharistisko procesiju pāvesta sūtņa Baltijas valstīs vadībā Aglonā noslēdzās Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētki. Šajā reizē lūgšanās lielāka vērība pievērsta mieram pasaulē, vides aizsardzībai, saticībai izglītības iestādēs un darba kolektīvos, kā arī citām vērtībām. Vairums uzrunāto svētku apmeklētāju uzsver, ka došanās uz Aglonu ir ikgadēja ģimenes tradīcija.

Aglonas bazilikas sakrālajā laukumā pulcējas vairāki tūkstoši ticīgo. Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētkos notiek gan Svētās mises un lūgšanas, no svētavota tiek ņemts ūdens, var iegūt iestiprināšanas sakramentu. Daudzi svētkus apmeklē teju katru gadu, arī Latgales iedzīvotājs Artūrs, bet viņa draudzenei Justīnei no Rīgas šī ir jauna pieredze.

Artūrs un Justīne Svētku apmeklētāji

Es esmu pirms tam bijusi šeit, apskatījusi baznīcu, bet šie ir mani pirmie svētki. Marijas Debesīs uzņemšanas svētki un man tie ir īpaši, tādēļ, ka rīt manai mammai ir dzimšanas diena. Tad es vēlējos atbraukt un apskatīties, cik skaisti tas viss notiek. Man ir prieks, ka ir tiešām mierīgi un skaisti un, šķiet, ka visi ir labsirdīgi. Es biju laikam pirmo reizi, kad man bija seši gadi. Tad periodiski ar ģimeni, praktiski gandrīz katru gadu. Tā ir kā ģimenes tradīcija. Mēs atbraucam un arī no bērnības ar lūgšanām, ar dziesmām dzīvojam.

Vismaz reizi gadā Aglonas baziliku apmeklē arī Brigita un Pāvels no Salaspils, šogad ar ģimeni devušies svētceļojumā kopā ar Grīvas grupu Daugavpils pusē.

Brigita svētceļniece no Salaspils

Šogad ar visu ģimeni, īstenībā visi pieci gājām. Mums ir trīs bērni un visi šoreiz gāja. Pagājušajā gadā tādā nelielā sastāvā gājām, trīs cilvēki, bet šogad tāda lielāka svētceļnieku grupa izveidojās, mums bija 26 svētceļnieki.

Pāvels svētceļnieks no Salaspils

Savā laikā, kad jaunāki bijām vēl, tad tu juti, ka ar Aglonas svētkiem noslēdzas kāds dzīves posms, vasara beidzas, vēl kaut kas un tev tā kā viens otrs saka, ka enerģija visam gadam. Tās debesis, paradīze. Varbūt paradīzes kaut kāda daļa, ko katram Dievs atļauj caur sirdi ieraudzīt un izjust.

Svētku programma šogad līdzīga citām reizēm ar veltījuma dienām slimniekiem, ģimenēm, Svētā Meinarda svinībām.

Rinalds Stankevičs Viļānu, Nagļu, Ostrones un Rikavas draudžu prāvests

Ja kādreiz svētki Aglonā turpinājās divas dienas, tad tagad tās ir piecas dienas. Jāsaka, ka brīvdienās bija ļoti daudz cilvēku. Šogad pie mums ieradās svētceļnieku grupa no Baltkrievijas un bija speciāla dažādu Dievmātes svētgleznu svētīšana. Šīs arī nosvētītās Dievmātes svētgleznas speciālā ļoti labā tehnikā izveidotas, arī tiks nestas procesijā.

Savukārt Tautas krustaceļā katrā no četrpadsmit apstāšanās stacijām uzmanība pievērsta šobrīd aktuālām problēmām sabiedrībā: karam Ukrainā, mobingam izglītības iestādēs un darbavietās, psiholoģiskajai un fiziskajai vardarbībai, noziedzībai un klimata izmaiņām. Kopumā šogad tas veltīts ģimenēm, katra paša, tautas un valsts kopējām vērtībām, kā arī aicinājumam uz priesterību.

Maruta Svētku apmeklētāja no Rēzeknes

Meita Everita, Ermīne, vīrs Pēteris, znots Kārlis un mazmeita Enija! Veldzējamies pārdomās par saviem tuviniekiem, par veselību, par darbu, par to, lai būtu saticība, draudzība ģimenē un tāds miers. Mums ir tāda tradīcija braukt 14. augustā un iet gājienā un tā nakts, tas svinīgums, ka mēs sagaidām šos svētkus šeit pusnaktī.

Rinalds Stankevičs Viļānu, Nagļu, Ostrones un Rikavas draudžu prāvests

Katra cilvēka lūgšanas katru gadu Aglonā var atšķirties. Aglonas lūgšanas šogad šajā gadā atbilst tām prasībām jeb tām problēmām, ar kurām saskaras Latvija un pasaule mūsu dienās. Aglonas bazilika atver visus savus vārtus vaļā un gaida jebkuru ticīgo, jebkuru labas gribas cilvēku.

Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētki Aglonā noslēdzās šodien. Pie pāvesta altāra Galveno Svēto misi un euharistisko procesiju vadīja pāvesta sūtnis Baltijas valstīs: arhibīskaps Petars Antuns Rajičs.

Dalies:

Ekspedicejuos pietej senejūs iedīņu receptis

Mājās atrod mirušus cilvēkus; nav likuma par uzraudzību

Līdzīgi raksti