Izglītības un zinātnes ministre apmeklē skolas Latgalē

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 7 augusts, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Ar mērķi pārbaudīt, vai 1. septembrī mazākumtautību skolas spēs pilnvērtīgi pāriet uz vienotu mācību modeli latviešu valodā 1., 4. un 7. klasē, kā arī vēstīt par iecerēm izveidot speciālu Austrumu programmu, Latgalē divu dienu vizītē ieradusies Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša. Pirmie secinājumi ir skarbi: Rēzeknes mazākumtautību skolu pedagogiem zināšanas latviešu valodā nav pietiekamas, savukārt pierobežā jādomā par to, kā nodrošināt tāda pašu izglītības kvalitāti, kāda tā ir plašāk apdzīvotās teritorijās.

Mēs esam Latvijas dzīvā robeža un šeit ir jābūt vidusskolām – uzsver Baltinavas skolas direktors Imants Slišāns. Šaipus skolēnu skaits pēdējo desmit gadu laikā ir stabils – apt. 150, taču jaunais kritērijs – 60 bērni vidusskolas posmā – neizpildāms. Tikšanās laikā ar Izglītības un zinātnes ministri uzsvērts, ka pierobežas teritorijām būtu nosakāmi specifiskāki kritēriji.

Imants Slišāns Baltinavas vidusskolas direktors

Līdz 9. klasei nekur valstī nenoteikt obligātus kritērijus. Lai pierobežas, Eiropas pierobežas teritorijas skolās vidusskolas posmā kritērijs būtu 30 izglītojamie trīs klasēs kopā. Trešais punkts, lai pašvaldībai ir tiesības saskaņojot ar IZM paturēt skolas, arī tās, kuras, ja neizpilda kvantitatīvo kritēriju, bet, ja skolu uzskata par stratēģiski svarīgu novada attīstībai.

Izglītības un zinātnes ministre gan ideju par skolēnu skaita kritērija samazināšanu neatbalsta, cer, ka politiķi izšķirsies par speciālas Austrumu programmas izveidi.

Anda Čakša Izglītības un zinātnes ministre, JV

Tātad gan skolotāju atalgojumu, gan piedāvājumu, kas ir ļoti būtiski, ja mēs runājam par vidējās izglītības padziļinātajiem kursiem, lai tas nav tikai pēc pārpalikuma principa, bet, lai arī šeit bērniem ir tieši tāds pats piedāvājums kā jebkur citur Latvijā. – Bet aptuveni ir zināms tas finansējums, cik liels būtu nepieciešams? – Šobrīd es jums nevarēšu precīzi skaitļus pateikt, jo mēs esam ieskicējuši lielo rāmi. Protams, ka tā diskusija vēl būs par šīm detaļām.

Šādā Austrumu programmā varētu būt iekļautas septiņas austrumu pierobežas skolas. Vietējiem iedzīvotājiem vidusskolas posma saglabāšana ir nozīmīgs ģeopolitisks un drošības jautājums.

Andris Slišāns Baltinavas vidusskolas vecāku padomes vadītājs

Jo vairāk cilvēku jo vairāk acu, jo vairāk kaut kas pamana, ka kaut kas notiek ne tā kā vajag. Lai kaut vai 10% no tiem jauniešiem paliktu uz vietas, veidotu savas ģimenes, savu biznesu vai šeit strādātu, tad vajag vidusskolu līdz 19-20 gadiem, lai tā kā saaugtu ar šo vietu.

Imants Slišāns Baltinavas vidusskolas direktors

Ja kādā valstspilsētā no septiņām skolām slēdz divas un piecas paliek, tas neizšķir šīs vietas likteni. Bet, ja slēdz vienīgo skolu, ja samazina pakāpi, tas izšķir šīs vietas likteni. Tāpēc ir jāpastāv vidusskolām šeit – Baltinavā, Rekavā, Viļakā, Kārsavā, Zilupē. Visā joslā!

Anda Čakša Izglītības un zinātnes ministre, JV

Te nav tikai stāsts par skolām, mums jādomā par ekonomisko aktivitāti, jo ekonomiskā aktivitāte un darbavietas ir tās, kas nodrošina, ka teritorija attīstās.

Lielāks apdraudējums valsts drošībai ir mazākumtautību skolas, kuru pedagogi aizvien nav gatavi jau pēc mēneša 1., 4. un 7. klasēs mācīt skolēnus tikai latviešu valodā, uzskata Čakša. Viskritiskākā situācija ir Rīgā, Daugavpilī un Rēzeknē.

Anda Čakša Izglītības un zinātnes ministre, JV

Tā mana trauksmes sajūta ir par Rēzeknes pilsētu. Es redzu, ka pašvaldībai, īpaši Rēzeknē, ļoti daudz jāstrādā tieši pie skolotāju apmācības, šobrīd pašvaldībai ir finansējums un ministrija piedāvā kursus skolotājiem, nometņu rīkošanu bērniem, materiālus pārejai uz latviešu valodu. Vēl līdz 1. septembrim ir laiks. Es noteikti ieteiktu Rēzeknē meklēt arī skolotāju palīgus un skolotājus, kas varēs ar bērniem runāt latviešu valodā.

Ministrijas darba grupa pašlaik gatavo ziņojumu par risinājumiem augstvērtīgas izglītības nodrošināšanai vispārējā pamata un vidējā izglītībā, kas valdībai tiks nodots 15. augustā.

Dalies:

Viļānos jauns graudu pieņemšanas punkts

Lietus kavē graudu ražas novākšanu

Līdzīgi raksti