Viļānos jauns graudu pieņemšanas punkts

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 1 augusts, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Viļānu stacijas apkārtnē izveidots un nupat atklāts jauns graudu pieņemšanas komplekss. Kopējā torņu ietilpība ir 2500 tonnas un graudu transportēšanas līnijas jauda – 200 tonnas stundā. Projekta gaitā veikta arī dzelzceļa sliežu pārbūve un iegādātas mūsdienīgas iekārtas laboratorijai, auto svari, kā arī citas nepieciešamās tehnoloģijas. Graudu pieņemšanas punkta saimnieki ir lauksaimnieku kooperatīvā sabiedrībā “VAKS”.

Saimniekosim videi draudzīgi, efektīvi, mūsdienīgi un galvenais, ka kopā izdarīsim patiesi daudz – uzsver lauksaimnieku kooperatīvās sabiedrības “VAKS” pārstāvji. Nupat netālu no Viļānu stacijas viņiem izdevies īstenot projektu, kura gaitā tapis un jau šosezon darbu sāks jauns graudu pieņemšanas komplekss.

Indulis Jansons VAKS” KS valdes priekšsēdētājs

Sadarbojoties gan vietējai pašvaldībai, gan vietējiem iedzīvotājiem un lauksaimniekiem, tad mēs beidzot šo lielo soli esam spēruši un šis graudu pieņemšanas punkts šajās krustcelēs, kas ir Latgalē – Preiļi, Rēzekne, Gaigalava, Varakļāni – mēs šeit esam.

Sākotnēji gan tuvējās apkārtnes iedzīvotājiem bija bažas par kompleksa darbību, kas var radīt troksni un putekļus, taču izvērtējot situāciju secināts, ka ekonomiski ieguvumi būs lielāki, tāpat kooperatīvs apņēmies rūpīgi ievērot vides prasības. Savukārt, vietējie lauksaimnieki novērtē, ka tuvāk mājām ir pašiem savs graudu pieņemšanas punkts.

Lauris Ikaunieks lauksaimnieks no Dekšāru pagasta

Tas atslogos to objektu, kur mēs vedam, graudu kalti. Mēs varēsim daudz efektīvāk un ātrāk piegādāt no lauka, līdz ar ko neveidosies tik lielas rindas kaltei un varēs ātrāk aizvest projām produkciju gatavo – graudus.

Jānis Mičulis lauksaimnieks no Stabulnieku pagasta

Tas ir labi, ka tāds ir izveidots. Skaisti, perspektīvi! Jācer, ka viss darbosies. Te ir teritorija liela un var vēl kādu torni uzlikt klāt gan jau, ja būs vajadzība. Tas ir labi, ka tā attīstās.

Kopš 2016. gada šajā pašā vietā darbojās mobila graudu pārceltuve, kas vidēji gadā ar graudiem piepildīja ap 300 vagonus, tagad punkts ir stacionārs, tajā ietilpst arī graudu kvalitātes noteikšanas laboratorija, dažādi svari un citas tehnoloģijas, uzbūvēts sliežu pievadceļa pagarinājums.

Indulis Jansons VAKS” KS valdes priekšsēdētājs

Milzīgs ieguldījums ir dzelzceļa atzarā, jo maz tos Latvijā pēdējā laikā būvē. Ja mēs gribam iet šo zaļo kursu, mēs gribam būt videi draudzīgi, ilgtspējīgi un ne tikai uz papīra, kas mums valstī ir populāri, bet mēs to darām reāli. Mēs palielinājām šo dzelzceļa atzaru vairāk nekā divas reizes un varēsim lielāko daļu graudu no šī reģiona izvest pa dzelzceļu. Uzkraušanas jaudas pieņemšanas nomināls ir 200 tonnas stundā un vagonu skaits, kas ir vienlaicīgi uzkraujami – tie ir desmit.

Kompleksa izbūves kopējās izmaksas ir vairāk nekā divi miljoni eiro, kam 40% apmērā saņemts Eiropas Savienības fondu atbalsts. Punktā pieņems arī kaltētus un tīrus graudus no saimniecībām, kas pašas veikušas graudu pirmapstrādi.

Lauris Ikaunieks lauksaimnieks no Dekšāru pagasta

Graudaugi ir kaut kur ap 400 hektāriem, apsaimniekojam ar graudiem tieši, ražību – kad sāksim kult, tad arī redzēsim. Cerams, ka vismaz pa nullēm vai ar nelielu plus zīmi varētu šogad… tas būtu ļoti labi pēc visa sausuma, kas bijis. Smags gads.

Indulis Jansons VAKS” KS valdes priekšsēdētājs

Strādāsim, skatīsimies, kā mēs aizpildām šo. Šogad graudu raža būs tāda stipri bēdīga, līdz ar to mēs tādu pilnvērtīgu iespaidu droši vien iegūsim, es ceru, ka nākamajā sezonā. Mēs paredzam to, ka pasaulē pārtika ir vajadzīga un saprātīgi rīkojoties, saprātīgi strādājot Latvija var būt un, es domāju, ka arī būs ļoti svarīgs spēlētājs pārtikas tirgū pasaulē noteikti.

Monvīds Švarcs Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs

Šī projekta sākumā tika sakārtota centrālā iela un burtiski tagad arī ir izsludināts iepirkums tehniskās dokumentācijas, tehniskā projekta izstrādei Jersikas ielai. Tā ka šis projekts, ko realizē “VAKS” ir tāds savdabīgs plunkšķis ūdenī, kas aiz sevis rada aizvien jaunus un jaunus viļņus ekonomiskais attīstībai. Otras līdzīgas debešu puses nav visā pasaulē, ar šādu apziņu saimniekosim savā zemē, ar šādu apziņu šo zemi dosim mantojumā saviem bērniem.

Kooperatīvā sabiedrība “VAKS” ir lauksaimniekiem piederošs uzņēmums un šobrīd tajā apvienojušies vairāk nekā 170 biedri no Viļānu, Varakļānu un Preiļu apkaimes, bet pavisam sadarbojas aptuveni 700 saimniecības arī no Vidzemes un Zemgales.

Dalies:

3X3 saiets pirmo reizi Preiļos

Izglītības un zinātnes ministre apmeklē skolas Latgalē

Līdzīgi raksti