Valsts prezidenta pirmā reģionālā vizīte – Latgalē

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 25 jūlijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

“Es darīšu visu, lai mazinātu plaisu un nevienlīdzību starp Rīgu un citiem novadiem visā Latvijā” – tā savā pirmajā reģionālajā vizītē Krāslavā šodien uzsvēra Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Vizītes gaitā viņš tikās diskusijās ar lauksaimniekiem, pedagogiem un citiem iedzīvotājiem, tāpat arī apmeklēja vietējos uzņēmumus un zemnieku saimniecības.

Prezidents savā pirmajā reģionālajā vizītē ir punktuāls, Krāslavā ierodas savlaicīgi, pat brīdi pirms viesiem un medijiem norādītā laika. Pēc oficiālās sagaidīšanas tālāk ceļš turpinās kājām uz Krāslavas pili. Krāslava par vizītes vietu izvēlēta ar nodomu pierādīt, ka arī Latgale ir nozīmīgs Latvijas reģions un ka Eiropa šeit tik tiešām sākas, nevis beidzas.

Edgars Rinkēvičs Latvijas Valsts prezidents

Krāslava svin savu simtgadi. Tas ir zināmā mērā arī tāds apsveikums. Mēs tomēr redzam Krāslavu kā ļoti skaistu novadu. Es gribu apmeklēt faktiski visus Latvijas novadus, tā ir tā mana apņemšanās. Man ir, protams, ļoti liela interese iepazīties gan ar cilvēku dzīves apstākļiem, gan ar to, kas uztrauc.

Krāslavas Vēstures un mākslas muzejā šāda iespēja ir – Edgars Rinkēvičs tiekas ar zemniekiem, uzņēmējiem un izglītības darbiniekiem. Diskusija rit mierīgi un vairums jautājumu ir par tautsaimniecību, jo īpaši izcelta nevienlīdzīgā attieksme dažādās institūcijās. Piemēram, koka terašu ražotājam no Dagdas “Latvijas Bankā” viens no kredīta atteikuma iemesliem esot bijis tas, ka uzņēmums atrodas Latgalē.

Dorians Monkinjons uzņēmuma “Fravia” valdes loceklis

Ir ļoti grūti Latvijā iegūt finanses no daudzām bankām. Tās spiež mūs doties uz Rīgu, nevis investē Latgalē. Es ierados Latvijā pirms sešiem gadiem un tas ir ļoti grūti, jo nav caurredzama politika un es tiešām ceru, ka tas mainīsies.

Edgars Rinkēvičs Latvijas Valsts prezidents

No vienas puses mēs dzirdam, ka mūsu pašu kredītbankas lepni stāsta, ka nav jau ko kreditēt. bet es dzirdu konkrētus stāstus, konkrētus piemērus, kas ir pilnīgi pretēji. Acīmredzot, laiks, kad ar tām [bankām] vienkārši runā tuvojas beigām un valdībai, Saeimai ir jāskatās uz kaut kāda veida pasākumiem, kas stimulētu tās jau stigrākā veidā. Tas ir viens. Par to jau es esmu sācis runāt.

Pēc tikšanās uzrunātie iedzīvotāji novērtē šīsdienas tikšanās rezultātus un Valsts prezidenta apņēmību skubināt atbildīgās personas.

Zane Ločmele vietējā rīcības grupas “Krāslavas rajona partnerība” pārstāve

Es ticu, ka tiešām tie nebūs tikai vārdi, bet arī darbi, kur pierādīs, ka Latgale nav Latvijas pievārte. Man bija ļoti svarīgi sadzirdēt to, ka prezidents jau šobrīd, uzsākot savu prezidentūru, zina lietas, par ko mēs šeit runājam. Viņš spēja nevis vienkārši klausīties un vienkārši izteikt viedokli, bet arī diskutēt ar mums.

Māris Liscovs kempinga “Adamova” saimnieks

Nav tā lielā formalitāte un tas atstatums starp pārējo elektorātu – tautu. Ar pirmo reizi var iepazīties, bet viss vēl ir priekšā, jāpierāda sevi ar darbiem. Arī liels pagodinājums, ka mēs esam pirmie, pie kuriem atbrauca. Tas būtu labi, ja tā būtu tāda tradīcija katram jaunajam prezidentam.

Dorians Monkinjons uzņēmuma “Fravia” valdes loceklis

Tā sajūta, kas man bija par iepriekšējo prezidentu bija tāda, ka tas ir nevis Latvijas, bet Rīgas prezidents. Es ceru, ka jaunais prezidents prezentēs visu Latviju. Es ļoti ceru, ka viņš atgriezīsies pēc gada vai diviem un mēs atkal varēsim parunāt un novērtēt viņa darba rezultātu.

Edgars Rinkēvičs Latvijas Valsts prezidents

Nopietni aicinātu domāt par to, ko darīt ar Austrumu pierobežu, ne tikai skolu, jebkuras infrastruktūras jautājumos, jā, tā ir mana tālāka diskusija jau ar valdības ministriem, Ministru prezidentu. Viens no darbiem ir uzklausīt, nodot un mēģināt tiešām ietekmēt tos lēmumus pozitīvā veidā. Arī pašiem novadniekiem jābūt gana aktīviem, ir deputāti ievēlēti.

Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju drīzumā iecerēta arī atsevišķa Valsts prezidenta vizīte tieši Austrumu pierobežā.

Edgars Rinkēvičs Latvijas Valsts prezidents

Mani tiešām arī satrauc tas, kas notiek uz robežas, par robežas izbūvi. Tam ir jāvelta viena vesela diena. Bet, es domāju, ka arī šodien sarunu gaitā visticamāk robežjautājumi būs dienas kārtībā.

Krāslavā Valsts prezidents viesojās visas dienas garumā un noslēgumā apmeklēja vietējos uzņēmumus un saimniecības, kā arī tikās ar vietējiem iedzīvotājiem.

Ausma Sprukte-Kozule LRT žurnāliste

Jau pēc nedēļas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs viesosies citā Latvijas pusē – Kurzemē Kuldīgas novadā, tāpat viņš sola pavisam drīz atgriezties arī Latgalē.

Dalies:

Lavandu dārzi Latvijā kļūst arvien populārāki

Rēzeknes novada svētki 2023

Līdzīgi raksti