Preiļu Parka svētki

Autors: Inese Brīvere - 25 jūlijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Preiļu pils parkā jau tradicionāli tiek rīkoti vasaras krāšņākie pasākumi, savukārt šogad, pašā jūlija plaukumā, šeit pulcējās gan kulinārijas, gan mūzikas un tēlotājmākslas baudītāji, lai būtu klāt restaurētās pils kompleksā rīkotajā pirmajā izstādē. Tās atklāšanā piedalījās pārsteidzoši liels apmeklētāju skaits, kam bija iespēja aizceļot pagātnē un iejusties īstas muižas gaisotnē.

Ar festivālu “Nogaršo Latviju Latgalē” aizsākās Preiļu pils Parka svētki, kas pulcēja lielu daudzumu viesu un piesaistīja ar kulināro labumu degustāciju un pārdošanu, ēdienu gatavošanas meistarklasi, kā arī vietējo folkloras kopu uzstāšanos. Pirmo reizi Preiļu pils parkā aizritēja arī novada garšas meklējumi.

Normunds Laizāns “Novada garšas” vadītājs

Es jau šodien teicu, man viens draugs, kuram es teicu, ka man jābrauc uz Preiļiem uz pasākumu, viņš teica: ja tu brauc uz Latgali, tad 2 lietas, kas obligāti ir jāpagaršo, un pat 3! Tas ir alus, šodien ir pārstāvēts, tad ir šmakovka un kaut kas n o cūkas. Vai nu desa, vai gaļa, vai kaut kas tāds. Nu te tas viss ir.

Ilona Vilcāne Preiļu muižas kompleksa un parka pārvaldniece

Man jau liekas, ka mūsdienās jau tas tā maz atšķiras, vairāk, drīzāk, ir tas, ka ir tie mājražotāji, kas uztur to tradicionālo un arī tā sajūta, kas rodas, ka tas ir tas, ko vecmāmiņa gatavoja.

Mājas alus un vīni, medus, deserti un pašu cepta maize raisīja interesi ne vien par gardumiem, bet arī par kopā būšanu, ko daudzi apmeklētāji turpināja turpat – sešās māju kafejnīcās. Vienā no tām – burgernīcā “Plivdas & draugi” 6 ģimenes 15 cilvēku komandā pirmo reizi gatavoja dažādu valstu ēdienus.

Maruta Plivda “Plivdas & draugi” saimniece

Pats galvenais ir parādīt, ka var dzīvot un var darīt savādāk, un jāņem jaunas lietas un tās ir jādara. Burgeru gatavo mana meita, kam tiešām ļoti labi padodas gatavošana. Ļuļakebabu atkal Edgars, kas ir profesionāls šefpavārs un ir strādājis restorānos, čilikon carne – attiecīgi arī puisis, kam patīk labi gatavot un ir tāds gardēdis.

Mājas saimniece, Maruta Plivda, priecājās par gandrīz 100 cilvēku lielo viesu skaitu viņas kafejnīcā un atcerējās, kā, domājot par Preiļu izaugsmi, 8 deputātiem nobalsojot “par”, tika aizsākts darbs pie Preiļu pils un parka labiekārtošanas. Šodien tie jau ir svētki. Pils pirmais stāvs ir pabeigts un nodots ekspluatācijai un, gaidot nomnieku, pilī notika pirmā izstāde.

Ilona Vilcāne Preiļu muižas kompleksa un parka pārvaldniece

Mums bija sabraukuši mākslinieki uz J.Pīgožņa vārdā nosaukto plenēru, un viņi šajā nedēļā šeit cītīgi strādāja Preiļos un Preiļu novadā, un šogad mums šī te noslēguma izstāde notiks nu jau Preiļu pilī. Vairāk pasākumi notiek parkā, vairāk dažādas aktivitātes un cilvēkiem iespēja apdzīvot parku, izdzīvot parku un arī parkam piedot, radīt parkam to viņa sajūtu.

Var teikt, ka Preiļu pilsēta ir ieguvusi jaunu seju vai tomēr – tai atgriežas tās kādreizējais – baronu laiku veidols.

Normunds Laizāns “Novada garšas” vadītājs

Tās ir lietas, kam ir vērtība. Kad tu iebrauc, piemēram, kaut kādā pilsētā un redzi – ā, tās ir padomju laikā celtās mājas, nu viņas ir tādas, kādas viņas ir, patiesībā nekādas, bet šī ir manta, tā ir lieta, par ko būtu jācīnās un tas patiešām, jo vairāk iespēju atjaunot un saglabāt, tas ir riktīgi labi.

Pilnīgi no jauna Preiļus ierauga arī svētku viesi, kas šeit nav bijuši ļoti sen.

Vita Kotāne apmeklētāja no Ērģemes

Es redzēju, brīnījos, te jau ir ļoti liels darbs ieguldīts, tāpēc ka 1979.g. – tad, kad man Preiļos bija kāzas, tad bija džungļi un tā estrādīte uz dīķa bija tāda aizaugusi, bet tur notika dejas un pasākumi. Nu man patīk, te ir tāda savdabīga noskaņa. Tāpēc, ka tas ir gaumīgi, tas ir skaisti, tas ir romantiski, tā ir vēsture, tie ir notikumi, tie ir pils spoki, tie ir piedzīvojumi, tas ir interesanti. Tas nevar neinteresēt, tā ir mūsu dzīve.

Tā līdzās visiem labi zināmajām lellēm, tradicionālajai amatniecībai un modernajai metālmākslai turpmāk savu vietu ieņems arī Preiļu pils Parka svētki.

Dalies:

Bērni nometnē Bebrenē apgūst veselīgu dzīvesveidu

Lavandu dārzi Latvijā kļūst arvien populārāki

Līdzīgi raksti