Lavandu dārzi Latvijā kļūst arvien populārāki

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 25 jūlijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Tradicionāli lavanda ir Vidusjūra reģiona augs, kur tās audzēšanai ir vispiemērotākā augsne un laika apstākļi, taču tagad lavandu dārzu izveide kļūst populārāka arī Latvijā. Šogad apmeklētājiem durvis vaļā vēris jauns tūrisma objekts Sventē, netālu no Daugavpils, kur pirmo lavandu dārzu kopā ar ģimeni un domubiedriem ierīkojusi aktīva un radoša iedzīvotāja – Signija Zizlāne.

Kāda ir tā smarža? – [pasmaržo ziedus] Jā. Laba. Laba, laba, laba. Relaksē tā.

Lavandas – tā ir mana terapija, bet ierīkotais dārzs – atpūtas saliņa uz Latgales un Sēlijas robežas – uzsver Signija Zizlāne. Pēc negaidītas vīra aiziešanas mūžībā siltumnīcas un dārza labiekārtošana, rūpes par mājas vistiņām, lavandu kopšana un citi darbiņi palīdz pārvarēt smagos pārdzīvojumus un novērtēt katru dzīves iespēju.

Signija Zizlāne Sventes lavandu dārza saimniece

Visi saka, ka es esmu traka. Visi saka – trakā! Tas dārzs ievilka un tās lavandas tā ievilka un tagad tā fantāzija ir atvērusies. Ļoti daudzi baidās un nepiepilda savus sapņus. Es arī baidījos, tas ir cilvēcīgi. Ar pirkstu dažs labs parāda, ka tas nav tā un vajadzēja tā un iestādīt vajadzēja taisnāk, visu labot var. Visu var! Nebaidīties un vērt visas durvis vaļā. Viena dzīve, viena iespēja.

Signija Sventes pagastā ir ienācēja no Balvu puses un ir lepna par savu izvēli palikt dzimtajā pusē.

Signija Zizlāne Sventes lavandu dārza saimniece

Tomēr daba, tomēr savi cilvēki, ģimene, viss. Ja aizbrauks visi no Latgales, kas būs tad? Un man ir ļoti liels prieks, ka daudzi atgriežas Latgalē un atver savas kaut kādas jaunas vietas. Daugavpilī ir pirmais lavandu dārzs, kur cilvēkus mēs tā uzņemam, tas ir pirmais un Daugavpilij ir jālepojas ar to, arī Sventes pagastam.

Lavandu lauks interesentiem atvērts pirmo sezonu un to jau kā fotosesiju un pikniku vietu apmeklējuši viesi gan no citiem novadiem visā Latvijā, gan ārzemēm.

Ilmārs Sventes iedzīvotājs

Svente varētu lepoties par tādu vietu. Sventē ir daudz vietu, piemēram, Sventes parks, Sventes ezers, “Sventes rasa” un tagad ir “Sventes lavandas”, tas ir ļoti labi, ļoti forši. Ir ļoti skaista vieta un tas ir tikai pirmais gads, man liekas, ka pirmajam gadam tas ir vispār fantastiski, ļoti labi!

Viktorija un Sabīne lavandu lauka apmeklētājas no Daugavpils

Gribējām aizbraukt līdz Rīgai, bet līdz lavandu laukam tās apkārtnē ir 170 kilometri, tomēr patālu. Šeit ir krietni tuvāk un ļoti simpātiski. – Skaisti, skaisti! Mani Viktorija uz šejieni atveda. Ļoti jauki, ka var atbraukt, pastaigāties, fotografēties, kaut ko jaunu uzzināt un, ka daudzi veido šādas interesantas vietas.

Līdzīgi šovasar darbojas lavandu lauks arī Rēzeknes novada Rogovkā. Zemkopības ministrijā nav apkopota statistika par to, cik plaši šobrīd lavandas Latvijā audzē, taču, ņemot vērā datus par platībmaksājumu atbalstu, pērn tam bija deklarēti 9 hektāri, šogad jau 11. Pieredzē attālināti dalās saimniecības “Annas lavandas” pārstāve, kas Murjāņos audzē dārzu ar 27 lavandu šķirnēm.

Dace Lavrenova saimniecības “Annas lavandas” saimniece Saulkrastu novadā

Cik es arī publiskajā telpā redzu, lavandu lauki kļūst pieejami un tiek veidoti teju katrā Latvijas reģionā. r forši, ka cilvēki gan ir gatavi ieguldīt savu darbu, lai šos laukus radītu, gan arī tas, ka cilvēkiem ir iespēja tos savā apkaimē apskatīt un šo augu iepazīt.

Signija Zizlāne Sventes lavandu dārza saimniece

Ir lavandu lauki apkārt Rīgai. Mums Latgalē it kā ir, bet īpaši, kur fotografēties priekš Instagram bildēm – nav. Tad es domāju, vajag ar kaut ko atšķirties, vajag savu odziņu. Tad es izdomāju, ka vajag iestādīt lavandas. Man ir divas dažādas šķirnītes, viena ir, kas ir vairāk skrubīšiem domāta, tējiņām, svecēm, ziepēm. Otra šķirnīte ir mazāka un tad tai esence, smarža ir daudz spēcīgāka.

Sausā vasara lavandām bija ļoti labvēlīga, augs mīl siltumu un vēju, bet nevēlami ir negaidītie aukstuma viļņi pavasaros. Audzēšanai piemērotāks akmeņains un kalnains apvidus.

Dace Lavrenova saimniecības “Annas lavandas” saimniece Saulkrastu novadā

Tradicionāli, protams, lavanda ir Vidusjūras reģiona augs, bet, protams, tā tiek selekcionēta un arvien vairāk šķirnes tiek pielāgotas aukstākiem apstākļiem, bet arī skatoties tās mūsu 27 šķirnes, ir vienas, kam tie klimatiskie apstākļi vai tie mūsu platuma grādi ir piemērotāki vairāk, citām varbūt tas tik ļoti nepatīk.

Signija Zizlāne Sventes lavandu dārza saimniece

Priekš pirmā gada mēs esam ļoti forši saauguši kupli, to var redzēt un nākamgad jau būs lielāki tie krūmiņi.

Lavandu ziedēšanas laiks strauji tuvojas noslēgumam un jau nākamnedēļ daudzās saimniecībās sāksies ziedu griešana. Savukārt Signijai Zizlānei darāmā ir vēl vairāk, jāierīko ekomājiņas, jāuzsāk sadarbību ar muižu kāzu viesu uzņemšanā, jāveido lavandu ziepju un sveču liešanas meistarklases un jāīsteno daudzas citas idejas.

Dalies:

Preiļu Parka svētki

Valsts prezidenta pirmā reģionālā vizīte – Latgalē

Līdzīgi raksti